Swiatzwierzat.pl
lwy w zoo

pixabay.com/Aboeka

Pilne: Cztery lwy z zoo w Barcelonie z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa

8 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Lwy z zoo w Barcelonie przeszły testy na obecność koronawirusa. Cztery z nich otrzymały wynik pozytywny. To drugi na świecie przypadek zarażenia wielkich kotów chorobą COVID-19. Na obecną chwilę wystąpiły jedynie lekkie objawy.

Dwójka opiekunów lwów także otrzymała pozytywne wyniki testów. Jak do tej pory zachorowały 3 samice, o imionach Zala, Nima i Run Run i jeden samiec Kiumbe. Trwają badania pozostałych zwierząt zamieszkujących ten ogród, choć zdaniem władz szanse na wykrycie kolejnych przypadków są niewielkie. Kwestią priorytetową jest ustalenie, jak patogen przeniósł się na drapieżniki.

Lwy z zoo w Barcelonie zakażone koronawirusem

Od kiedy na świecie zaczęły pojawiać się potwierdzone i udokumentowane przypadki zarażenia się zwierzęcia od opiekuna, władze wielu ogrodów zoologicznych zaczęły badać znajdujące się pod ich opieką zwierzęta.

Co ciekawe testy na obecność przeciwciał wykonuje się u lwów w ten sam sposób co u ludzi. Trzeba pobrać wymaz z pyska zwierzęcia. Choć znajdujące się na wybiegu drapieżniki są przyzwyczajone do kontaktu z ludźmi, pobranie materiału do testów wymaga dużych umiejętności.

Weterynarze z Barcelony współpracują z obsługą nowojorskiego zoo. Tamtejsze lwy i tygrysy przeszły chorobę w kwietni tego roku, mają więc oni pewne doświadczenie, które może okazać się kluczowe w opiece nad chorymi zwierzętami.

- Nasze zoo nawiązało współpracę z międzynarodowymi ekspertami, takimi jak służba weterynaryjna Zoo na Bronxie, które do niedawna pozostawało jedynym ogrodem zoologicznym, w którym wykryto zakażenie wielkich kotów Sars-CoV-2 - czytamy w oświadczeniu władz hiszpańskiej placówki.

Zapewniają one, że sytuacja jest pod kontrolą. Życiu lwów jak na razie nie zagraża niebezpieczeństwo, wystąpiły jedynie lekkie objawy, jak spadek apetytu i niezbyt wysokie gorączki, trudności z oddychaniem nie zaobserwowano. 

Lwy znajdują się pod specjalistyczną opieką 

Jak na razie lwom podawane są leki przeciwzapalne, ich stan jest jednak stale monitorowany. W razie nagłego pogorszenia się sytuacji lekarze czekają w pogotowiu. W wypadku zwierząt z Bronxu wszystkie objawy poza kichaniem i kaszlem zniknęły po 15 dniach.

Wszystkie zakażone samice mają po 16 lat, są więc jak na lwie standardy dość wiekowe, wszystko wskazuje jednak na to, że spokojnie przejdą infekcje. 4-letni samiec także radzi sobie bardzo dobrze.

Informacje na temat ich stanu zdrowia oraz stosowanych metod leczenia będą publikowane w światowych czasopismach weterynaryjnych. Lekarze liczą na to, że ich badania nad chorymi lwami będą miały szanse poszerzyć nasz stan wiedzy na temat choroby. 

źródło: dailymail.com

Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >