Swiatzwierzat.pl Pozostałe Locha ratuje młode z klatki. Naukowcy twierdzą, że to przejaw złożonej empatii
Fot. Masilkova et al., Scientific Reports, 2021

Locha ratuje młode z klatki. Naukowcy twierdzą, że to przejaw złożonej empatii

6 września 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Kamera zarejestrowała niebywałe zdarzenie na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody Voděradské Bučiny. W pułapkę na dziki wpadły dwa młode. Matka więzionych warchlaków wykazała się zadziwiającą determinacją, aby je oswobodzić.

Wzruszająca scena miała miejsce w styczniu 2020 roku. W ramach badań dotyczących stosowania środków zapobiegawczych afrykańskiego pomoru świń zespół naukowców z czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego rozstawił pułapki na dziki.

Klatki zostały ustawione w strategicznych miejscach, a jako przynętę wykorzystano uwielbianą przez zwierzęta kukurydzę.

Locha ruszyła na pomoc młodym

Pewnej nocy kamery zarejestrowały niecodzienne wydarzenie. Wówczas w pułapkę złapały się dwa warchlaki, które zwabił zapach smakołyków. Maluchy znalazły się w pułapce na 2,5 godziny. Po tym czasie na miejsce dotarła grupa około ośmiu dzików. Przewodziła jej dorosła locha. Jak widać na ujęciach z filmu, samica próbowała uwolnić uwięzione dziki, podnosząc deskę blokującą wejście do klatki. Jej sierść była widocznie nastroszona, co można zinterpretować jako objaw stresu.

Do akcji ratunkowej dołączyły pozostałe osobniki stada. Finalnie po 29 minutach zmagań uwięzione warchlaki odzyskały wolność i pospiesznie oddaliły się w kierunku lasu.

Zaskakujące odkrycie naukowców

Czescy naukowcy zasugerowali, że sądząc po wielkości i płci zwierząt, samica dzika prawdopodobnie mogła być matką młodych. Podkreślają przy tym, że "zachowanie ratunkowe" podjęte przez dziki może być pierwszym udokumentowanym przypadkiem przejawu „złożonej formy empatii”.

Co właściwie oznacza termin "zachowanie ratunkowe"? Eksperci twierdzą, że aby czyn można było uznać za owe zjawisko, musi spełniać cztery podstawowe wymagania:

  • ofiara musi znaleźć się w stanie niebezpieczeństwa,

  • działania ratującego są stosowne do sytuacji ofiary,

  • ratujący musi narażać siebie na niebezpieczeństwo,

  • ratujący nie ponosi żadnej bezpośredniej korzyści (ani nagrody) z ratowania ofiary.

Czescy naukowcy są zgodni, że w przypadku zdarzenia zarejestrowanego na filmie zachowanie samicy spełnia wszystkie powyższe kryteria.

Zobacz zdjęcie:

Locha ratuje młode

Źródło: focus.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy