Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Koty rozchwiane, czyli słów kilka o hipoplazji móżdżku u zwierząt
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 10.04.2022 14:48

Koty rozchwiane, czyli słów kilka o hipoplazji móżdżku u zwierząt

kotek
unsplash/Tran Mau Tri Tam

W świecie zwierząt tak, jak u ludzi występują choroby wrodzone, m.in. hipoplazja móżdżku. Koty z tą wadą mózgu nazywane są kiwaczkami, ponieważ cierpią na zaburzenia neurologiczne objawiające się poprzez nieskoordynowany chód czy drżenie głowy. Jak ma to wpływ na codziennie życie zwierzęcia i jego opiekuna?

Móżdżek jest jednym z elementów układu nerwowego i odpowiada za prawidlową koordynację ruchową. Hipoplazja móżdżku, czyli inaczej niedorozwój móżdżku powoduje, że koty z tą wadą rozwojową mają głównie problemy z utrzymaniem równowagi. Jak rozpoznać pierwsze symptomy, i co najważniejsze, jak dbać o kotka z hipoplazją móżdżkową?

Objawy hipoplazji móżdżku u kotów

  • Hipoplazję móżdżku u kota, można zauważyć już niedługo po urodzeniu, a już na pewno kiedy zacznie chodzić. Koty mające hipoplazję móżdżku często nie są w stanie ustawić się we właściwej pozycji, co jest bardzo łatwo zauważyć.

  • Koty z niewielkim niedorozwojem móżdżku bardzo dobrze sobie radzą i są w stanie poruszać się jak inne mruczki. Może wystąpić u nich jedynie kaczkowaty chód, który jednak nie wpływa znacząco na ich komfort życia.

  • Umiarkowana postać hipoplazji móżdżku daje o wiele bardziej uciażliwe objawy w codziennym funkcjonowaniu. Cierpiące na nią koty często mają nieskoordynowane ruchy, a w sytuacjach stresowych występuje u nich drżenie głowy i problemy z poruszaniem się.

  • Natomiast zwierzęta z ciężkim niedorozwojem móżdżku wymagają stałej opieki, ponieważ nie potrafią samodzielnie chodzić, a ich głowa drży prawie przez cały czas.

  • U kotów cierpiących na to schorzenie może wystąpić także kołysanie się z boku na bok, co spowodowane jest problemami z utrzymaniem równowagi.

  • Często mruczki z hipoplazją móżdżku mają również utrudnione podejmowanie nowych czynności, podczas których pojawia się u nich drżenie całego ciała, czyli tzw. drżenie intencji.

Zobacz nagranie:

Koty z hipoplazją móżdżku

Najczęstszą przyczyną hipoplazji móżdżku u kotów są zakażenia śródmaciczne kociąt w trakcie ciąży lub w okresie okołoporodowym. Niestety hipoplazji móżdżku nie da się wyleczyć, ale pocieszający jest fakt, że nie powoduje ona u kota cierpienia i bólu. Można zwiększyć komfort ich życia stwarzając im odpowiednie warunki, dzięki którym nie będą narażone na urazy podczas upadków. Koty z tą wadą ze względu na obniżoną zdolność utrzymania równowagi mogą być cześciej narażone na kontuzje i wypadki, ale poza tym schorzenie nie pogłębia się i nie wpływa na długość ich życia. Jednak jeśli zwierzę nie jest w stanie samodzielnie pobierać pokarmu, zachować czystości i normalnie funkcjonować, dla jego własnego dobra zalecane jest przeprowadzenie eutanazji.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: koty.pl, pl.indienikole.com