Swiatzwierzat.pl
kotek

unsplash/Tran Mau Tri Tam

Koty rozchwiane, czyli słów kilka o hipoplazji móżdżku u zwierząt

10 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

W świecie zwierząt tak, jak u ludzi występują choroby wrodzone, m.in. hipoplazja móżdżku. Koty z tą wadą mózgu nazywane są kiwaczkami, ponieważ cierpią na zaburzenia neurologiczne objawiające się poprzez nieskoordynowany chód czy drżenie głowy. Jak ma to wpływ na codziennie życie zwierzęcia i jego opiekuna?

Móżdżek jest jednym z elementów układu nerwowego i odpowiada za prawidlową koordynację ruchową. Hipoplazja móżdżku, czyli inaczej niedorozwój móżdżku powoduje, że koty z tą wadą rozwojową mają głównie problemy z utrzymaniem równowagi. Jak rozpoznać pierwsze symptomy, i co najważniejsze, jak dbać o kotka z hipoplazją móżdżkową?

Objawy hipoplazji móżdżku u kotów

  • Hipoplazję móżdżku u kota, można zauważyć już niedługo po urodzeniu, a już na pewno kiedy zacznie chodzić. Koty mające hipoplazję móżdżku często nie są w stanie ustawić się we właściwej pozycji, co jest bardzo łatwo zauważyć.

  • Koty z niewielkim niedorozwojem móżdżku bardzo dobrze sobie radzą i są w stanie poruszać się jak inne mruczki. Może wystąpić u nich jedynie kaczkowaty chód, który jednak nie wpływa znacząco na ich komfort życia.

  • Umiarkowana postać hipoplazji móżdżku daje o wiele bardziej uciażliwe objawy w codziennym funkcjonowaniu. Cierpiące na nią koty często mają nieskoordynowane ruchy, a w sytuacjach stresowych występuje u nich drżenie głowy i problemy z poruszaniem się.

  • Natomiast zwierzęta z ciężkim niedorozwojem móżdżku wymagają stałej opieki, ponieważ nie potrafią samodzielnie chodzić, a ich głowa drży prawie przez cały czas.

  • U kotów cierpiących na to schorzenie może wystąpić także kołysanie się z boku na bok, co spowodowane jest problemami z utrzymaniem równowagi.

  • Często mruczki z hipoplazją móżdżku mają również utrudnione podejmowanie nowych czynności, podczas których pojawia się u nich drżenie całego ciała, czyli tzw. drżenie intencji.

Zobacz nagranie:

Koty z hipoplazją móżdżku

Najczęstszą przyczyną hipoplazji móżdżku u kotów są zakażenia śródmaciczne kociąt w trakcie ciąży lub w okresie okołoporodowym. Niestety hipoplazji móżdżku nie da się wyleczyć, ale pocieszający jest fakt, że nie powoduje ona u kota cierpienia i bólu. Można zwiększyć komfort ich życia stwarzając im odpowiednie warunki, dzięki którym nie będą narażone na urazy podczas upadków.

Koty z tą wadą ze względu na obniżoną zdolność utrzymania równowagi mogą być cześciej narażone na kontuzje i wypadki, ale poza tym schorzenie nie pogłębia się i nie wpływa na długość ich życia. Jednak jeśli zwierzę nie jest w stanie samodzielnie pobierać pokarmu, zachować czystości i normalnie funkcjonować, dla jego własnego dobra zalecane jest przeprowadzenie eutanazji.

Niezwykli ludzie, którzy wyglądają jak koty. Internauci nie mogą się napatrzeć, zdjęcia obiegły świat

Slajd 1 z 6

Fotografie w wykonaniu Gerrarda Gethingsa

Zdjęcia Gerrarda Gethingsa będą niemałą frajdą dla fanów kotów. Mężczyzna w swojej sztuce ukazał gigantyczne podobieństwo pomiędzy człowiekiem a domowym futrzakiem.

Ile wiesz o największych zwierzętach na świecie?

Pytanie 1 z 8

Największy gatunek pingwinów to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: koty.pl, pl.indienikole.com

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Zaczął się okres kocich amorów. Nie pozwól uciec kotu z domu

Czytaj więcej >

Koty

3 zasady, o których nie możesz zapomnieć przy wyborze obróżki dla kota

Czytaj więcej >

Koty

Głaskanie kota. Jak dotykać kota, by odczuwał przyjemność?

Czytaj więcej >
Jak wygląda wścieklizna u kotów i w jaki sposób jej przeciwdziałać?

Koty

Jak wygląda wścieklizna u kotów i w jaki sposób jej przeciwdziałać?

Czytaj więcej >

Koty

Skąd koty podświadomie wiedzą, do czego służy kuweta?

Czytaj więcej >
kot ociera się o nogi

Koty

Dlaczego kot ociera się o nogi? Nie zawsze chodzi o pieszczoty

Czytaj więcej >