Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Koty, które nie uczulają. Najlepsze mruczki dla alergika
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 14.10.2019 17:45

Koty, które nie uczulają. Najlepsze mruczki dla alergika

dlaczego koty lubią pudełka
fot. unsplash.com Eric Han

Koty, które nie uczulają. Marzysz o kocie, ale cierpisz na alergie i obawiasz się, że obecność futrzaka niekorzystnie wpłynie na twoje zdrowie? Nie martw się! Istnieją rasy, których obecność nie pogorszy twojego stanu zdrowia. Sprawdź, jakie są idealne koty dla alergika.

Koty, które nie uczulają. Mamy dla ciebie listę aż dziesięciu „bezpiecznych” ras kotów. Sprawdź, jaki zwierzak najbardziej pasuje do twojego stylu życia i charakteru. Wśród nich są temperamentne i żywiołowe koty, kochające zabawę w ogrodzie, a także łagodne pieszczochy, które nad wchodzenie po drzewach przekładają miękkość kanapy. Zobacz, który kot podbije twoje serce!

Koty, które nie uczulają

Czy są koty, które nie uczulają? Koty, które nie uczulają, posiadają ślinę w dużym stopniu pozbawioną białka Fel d1. To ona, a nie sierść sama w sobie powoduje uczulenie. Podczas zabiegów higienicznych kot przenosi ją na futerko. Niestety, nie istnieje gwarancja, że nasz organizm nie będzie źle reagował na zwierzaka tej czy innej rasy. Dlatego lepiej chuchać na zimne i wcześniej wykonać próbę alergiczną.

1. Jakie koty nie uczulają? Kot sfinks

To chyba pierwsze, co przychodzi każdemu na myśl, kiedy słyszy pytanie o koty dla alergika. Kot sfinks jest całkowicie pozbawiony sierści, u niektórych odrobina owłosienia znajduje się na nosie, uszach i ogonie.

Dodatkowo sfinksy silnie przywiązują się do właścicieli, są najszczęśliwsze, kiedy bawią się ze swoim opiekunem i mogą okazywać mu czułość. Największej pielęgnacji wymaga jego skóra, która bardzo szybko się przetłuszcza. Jest również bardziej niż inne koty narażony na oparzenia słoneczne!

2. Jaka rasa kota dla alergika? Kot balijski

Jaka rasa kota dla alergika? Idealny będzie kot balijski! To daleki krewny kota syjamskiego. Jest zaliczany do ras kotów średnich.

Koty balijskie potrzebują ciągłych wyrazów miłości i pieszczot. Inaczej potrafią narobić niezłego bałaganu, by zwrócić na siebie uwagę właściciela. Co ciekawe, łatwo uczą się różnych sztuczek, np. aportowania.

3. Jakie koty nie uczulają? Kot orientalny krótkowłosy

Jakie koty nie uczulają? Kot orientalny krótkowłosy jest bliskim kuzynem sfinksów, do którego jest także wyraźnie podobny fizycznie. Różnią się od nich jedynie kolorem oczu oraz umaszczeniem. Raz na jakiś czas muszą być dokładnie uczesane!

Spośród innych kotów wyróżnia je nie tylko oryginalny wygląd, lecz także niezwykła długowieczność. Kot orientalny potrafi dożyć nawet dwudziestu lat. Z charakteru przypomina wesołe i chętne do zabawy koty sfinksy. Ponieważ lubi ostrzyć pazurki, jego opiekun powinien postarać się o drapak lub kawałek deski.

4. Koty które nie uczulają? Kot rosyjski niebieski krótkowłosy

Koty które nie uczulają? Kot rosyjski niebieski krótkowłosy, nazywany także kotem archangielskim lub maltańskim. Jest stworzony do życia w rodzinie, dobrze znosi obecność innych zwierzaków w domu.

Kot rosyjski niebieski krótkowłosy to urodzony lew salonowy. Nie znosi wychodzić na zewnątrz, więc właściciele powinni pilnować, by regularnie wychodził na spacer. Chociaż należy do kotów, które rzadko uczulają, odpowiednia dieta może dodatkowo jeszcze zmniejszyć zagrożenie.

5. Jaki kot dla alergika? Kot jawajski

Koty które nie uczulają? Na liście nie może zabraknąć kota jawajskiego. Ta rasa powstała w wyniku skrzyżowania kota balijskiego i krótkowłosego kota orientalnego. Ma niezwykle miękką sierść, która w dotyku przypomina jedwab.

Fizycznie i charakterologicznie przypomina swoich orientalnych kuzynów. Kocha zabawę, towarzystwo oraz drapanie. Często nad oczami kotka występuje charakterystyczny znak, który przypomina literę „m”. Jego przednie nogi są odrobinę krótsze od tylnych.

6. Jakie koty dla alergików? Kot devon rex

Jakie koty dla alergików? Kot devon rex pochodzi z Anglii. Jeśli marzysz, by mieć w domu dwa koty, koniecznie jednym z nich powinien być właśnie devon rex. Świetnie znosi obecność innych zwierzaków, a szczególną sympatią darzy przedstawicieli swojej rasy.

Charakterystyczną cechą wyglądu kota rasy devon rex są szeroko rozstawione oczy, które w jego drobnej czaszce wyglądają na wręcz groteskowo wielkie. Właśnie z powodu oczu często określa się go „kosmitą”. Doskonale dogaduje się z dziećmi.

7. Koty które nie uczulają? Kot neva masquerade

Koty które nie uczulają? Kot neva masquerade słynie ze swoich pięknych ciemnoniebieskich oczu. Ma gęste futro, które szczególnie obficie okala jego szyję, tworząc charakterystyczny „kołnierz”. Może ważyć nawet 9 kilogramów!

Neva masquerade są krewnymi kotów syberyjskich. To doskonali myśliwi, kochają przebywać na świeżym powietrzu. Dlatego ich opiekun powinien zadbać, by miały dla siebie bezpieczną przestrzeń, np. w ogrodzie.

8. Jakie koty nie uczulają? Kot bengalski

Jakie koty nie uczulają? Ciało kota bengalskiego pokrywają charakterystyczne plamy, które upodabniają go do egzotycznych drapieżników. Mimo to jego charakter to prawdziwa kraina łagodności.

Kot bengalski nie jest ani agresywny, ani obdarzony gwałtownym temperamentem. To kochany i przyjacielski pieszczoch, który uwielbia wylegiwać się na kolanach swojego opiekuna. Chociaż wobec domowników jest wylewny i czuły, wobec obcych pozostaje nieufny. Zmiany wyprowadzają go z równowagi.

9. Koty dla alergika? Kot cornish rex

Koty dla alergika? Cornish rex, czyli kornwalijski reks, odznacza się drobną i szczupłą budową ciała. Jego tylne łapki są dłuższe od przednich, dzięki czemu potrafi skakać dalej niż inne koty. Ma miękką, falistą sierść, bardzo przyjemną w dotyku.

Cornish rex jest idealnym kotem dla dzieci. Nie lubi używać pazurów, nie zachowuje się agresywnie, za to uwielbia zabawę. Jednak nie polubi się z innym kotem, jeżeli ten będzie próbował go sobie podporządkować.

10. Jaki kot dla alergika? Kot syberyjski

Jaki kot dla alergika? Kot syberyjski to prawdziwy władca drzew. Wspinanie się i skakanie przychodzi mu równie łatwo, co miauczenie. Dlatego raczej nie musisz się obawiać, że będziesz wzywać straż pożarną, by go ściągnęła.

Kot syberyjski mocno przywiązuje się do rodziny i w jej obronie nie waha się nawet zaatakować. Za to dla bliskich jest serdecznym i wesołym towarzyszem, który nigdy nie używa pazurów.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

koty które nie uczulają
koty które nie uczulają

Kot syberyjski to urodzony myśliwy! Kocha zabawę na świeżym powietrzu.

koty które nie uczulają

Kot rosyjski niebieski krótkowłosy ma zgodny charakter i dobrze znosi w swoim otoczeniu obecność innych zwierząt oraz dzieci.

koty które nie uczulają
koty które nie uczulają
fot. unsplash.com Paul Hanaoka

Chociaż kot bengalski przypomina egzotycznego drapieżnika, tak naprawdę jest bardzo łagodny i spokojny.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wyborcy opozycji mogli przez pomyłkę oddać nieważne głosy. Wszystko przez głupi błąd
  2. Przez 10 lat starała się o dziecko. Gdy wreszcie jej się udało, lekarz przyznał, że popełnił fatalny błąd
  3. Agata Duda zadała szyku podczas wyborów parlamentarnych. Takiej kreacji nie powstydziłaby się księżna Diana
  4. Kot opiekuje się dziewczynką z autyzmem. Spędzają razem każdą wolną chwilę
  5. Bezdomny pies wyciągnął ze śmietnika ciało noworodka. Ale takiego finału nie mógł przewidzieć nikt
  6. Pod śmietnikiem stała miska przykryta drewnianą płytą. Kiedy ją odsłonili, ich oczom ukazał się przerażający widok