Swiatzwierzat.pl
Kot wącha pod ogonem

tiktok/salutlesfi_

Kot powąchał pupę kolegi. Szybko zdał sobie sprawę, że popełnił błąd

17 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Właścicielka dwóch uroczych kotów nakryła je podczas zabawnej interakcji. Jeden z nich postanowił wykorzystać nieuwagę swojego kolegi, by obwąchać jego pupę. Z pewnością nie spodziewał się tego, co zaraz nastąpi. Reakcja uchwycona na filmie wyraża więcej niż tysiąc słów!

Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, koty potrzebują obwąchiwać cudze pupy, by prawidłowo funkcjonować w zwierzęcym społeczeństwie. Robią to z wielu powodów, począwszy od wymiany uprzejmości, po względy pielęgnacyjne, na wykrywaniu zmian w zapachu spowodowanych dolegliwościami zdrowotnymi skończywszy. Czasem jednak trudno się nie zaśmiać podczas obserwowania tego "nieeleganckiego" zachowania u naszych mruczących podopiecznych.

Kot wącha pupę drugiego mruczka. Bezcenna reakcja

Właściciel zwierzaków nagrał z pozoru zwykły filmik, przedstawiający dwa koty bawiące się w salonie. W pewnej chwili jeden z nich zbliżył pyszczek do pupy swojej kolegi i zaczął dokładnie obwąchiwać to miejsce. Pupil w mgnieniu oka zorientował się, że ta chwila słabości nie była tego warta. Sądząc po jego minie, dłuższa inspekcja skończyłaby się cuceniem przy pomocy soli trzeźwiących.

Wystarczy, że spojrzycie na jego pyszczek, by zrozumieć, co mamy na myśli!

- Posiadł wiedzę, której my, ludzie, balibyśmy się zdobyć - skwitował żartobliwie jeden z internautów.

Jeśli zobaczysz dwa koty obwąchujące się pod ogonami, nie ma najmniejszego sensu przerywać im tej wymiany uprzejmości. Dlaczego? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Szczeniaczek

Szczeniak stracił mamę podczas klęski żywiołowej. Na próby dotyku przez człowieka reagował paniką

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego koty obwąchują się pod ogonami?

Pewne kocie nawyki są, delikatnie mówiąc, niezręczne z ludzkiego punktu widzenia. Jednym z przykładów jest choćby wtykanie nosa... w nieswoje sprawy - i to dosłownie. Dla kotów obwąchiwanie odbytu innego zwierzęcia to w zupełności naturalne, instynktowne zachowanie, a co najważniejsze, skuteczna metoda pozyskiwania informacji o otoczeniu - tak samo, jak w przypadku ocierania się o przedmioty, a także ludzi i inne stworzenia. Obie te aktywności służą deponowaniu feromonów.

W przypadku mruczków miejsca, które zawierają cenne wskazówki, to pyszczek i właśnie okolice pupy. To obszary kociego ciała ciała to prawdziwe centrum komunikacji feromonowej! Substancje te zawarte są również w ślinie, śluzie, kale oraz moczu i służą do komunikacji z innymi osobnikami na chemicznym poziomie.

Okolice odbytu u kota, gdzie znajdują się gruczoły, to cenne źródło informacji, dlatego tak wiele zwierząt nie może się powstrzymać przed jego dokładnym zbadaniem przy pomocy zmysłu węchu i od razu przechodzi do sedna. Dzięki podjęciu takiej interakcji dwa koty mogą dowiedzieć się, czy wcześniej weszły już sobie w drogę, czy też spotykają się po raz pierwszy.

Dodatkowo w świecie kotów zbliżenie nosa w okolice ogona zastępuje pytanie "Co nowego słychać?", gdyż zainteresowany sam może poznać na nie odpowiedź. To społeczne zachowanie służy również wzmocnieniu więzi, a więc jest zamiennikiem podania ręki czy przytulenia na powitanie.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie - Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy! KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: wamiz.pl, koty.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu

Czytaj więcej >

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >

Koty

Zamarznięta kotka nie dawała żadnych oznak życia. Lekarze zrobili wszystko, by ją ocalić

Czytaj więcej >

Koty

Carole Baskin z "Króla tygrysów" zamordowała męża? Po latach wyszło na jaw, co stało się naprawdę

Czytaj więcej >

Koty

Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Czytaj więcej >

Koty

Kot drapie i gryzie dywan bez przerwy. Tylko on jeden wie, co grozi jego rodzinie

Czytaj więcej >