kot domowy
Źródło: pixabay.com/Daga_Roszkowska

Kot domowy tylko w domu z człowiekiem? Internauci stawiają sprawę jasno, wszystko przez ostatni atak mruczka na węża

28 Września 2020

Koty domowe mogą stanowić zagrożenie dla ekosystemu. Przyrodnicy od lat apelują o to, by nie wypuszczać ich wolno, szczególnie jeśli nie są wysterylizowane. Wiele fundacji nie oddaje kotów osobom, które zamierzają pozwalać im spacerować po dworze. Chodzi również o liczne wypadki z udziałem mruczków. Kotki potrafią też nie wrócić do domu, a szukanie ich jest bardzo ciężkie. Zwolenników i przeciwników tych opinii jest bardzo wiele, ale po ostatnich wydarzeniach, które miały miejsce w jednym z lasów, internauci stanęli w obronie węża, którego zaatakował kot. Czy koty domowe naprawdę są tak niebezpieczne?

Koty domowe często polują na ptaki, gady oraz mniejsze ssaki. Zbyt duża populacja tych zwierząt może mieć negatywny wpływ na cały ekosystem. Rywalizują one o pożywienie z gatunkami od lat zamieszkującymi dany obszar. Niektóre zwierzęta, takie jak zaskrońce nie stanowią dla nich zagrożenia, jednak często padają ofiarami mruczków. Te węże nie są jadowite, potrafią osiągać nawet do 1,5 metra długości. Żywią się głównie małymi rybami, płazami czy gryzoniami. Nie atakują ludzi.

Wielu Polaków popełnia identyczne błędy. Cierpią niewinne domowe zwierzętaWielu Polaków popełnia identyczne błędy. Cierpią niewinne domowe zwierzętaCzytaj dalej

Kot domowy zaatakował zaskrońca

Na profilu Nadleśnictwa Kolbudy opublikowano zdjęcie gada po spotkaniu z domowym kotem. Wąż został ciężko ranny, przeżył głównie dlatego, że drapieżnika udało się odgonić na czas. "W ten sposób w Polsce ginie kilkaset milionów ptaków, ssaków, gadów i płazów, niekiedy bardzo rzadkich. Naukowcy apelują, że kocie drapieżnictwo jest ogromnym zagrożeniem dla dzikiej przyrody. Koci behawioryści tłumaczą, że koty trzymane w domach żyją dłużej a ich samopoczucie nie ulega pogorszeniu", napisali leśnicy w poście w mediach społecznościowych.

Istotnie, ludzie zaangażowani w pomoc bezpańskim zwierzętom, jak i środowiska naukowe apelują o niewypuszczanie pupili na zewnątrz. Często wiąże się to z ich rozmnażaniem oraz z wypadkami, które często mają miejsce.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Niesłyszący mężczyzna przygarnął szczeniaka jedynego w swoim rodzaju. Ich wspólna historia wzrusza do łez
2. Pies przeprasza swojego kolegę za zjedzenie przysmaku. Nic słodszego dziś nie zobaczycie
3. Policja aresztowała eko-aktywistów. Włamali się do ubojni świń w ważnym celu, teraz grożą im zarzuty

Kot domowy tylko w domu?

Kot domowy, który pogryzł węża podzielił internautów na 2 obozy. Na Facebooku pojawiło się mnóstwo komentarzy atakujących spacerujące po dworze koty oraz oczywiście broniące ich zachowania. Jeden z mężczyzn wstawił zdjęcie zaatakowanej przez mruczka jaszczurki, ktoś inny podzielił się historią o wyciągniętych z kociego pyszczka pisklakach. Niekontrolowane grasowanie po okolicznym terenie stwarza też poważne zagrożenie dla pupili. W wątku wypowiedzieli się także ich właściciele. Większość z nich była przeciwna wypuszczaniu ich wolno. Kot nie zawsze wyjdzie z potyczki obronną ręką. Mruczki często walczą między sobą, co także może wiązać się z poważnymi urazami. Na dodatek, osoby mieszkające przy ruchliwych ulicach mogą bać się kolizji zwierzaka z samochodem. Warto pamiętać o tym, że potrzeby łowne możemy zaspakajać poprzez zabawy z pupilem, w sposób nie stanowiący zagrożenia dla niego ani innych zwierząt. Choć nie wszyscy tak uważają.

- Nie lubię zaskrońców. Na szczęście odwiedza mnie czapla, która je chętnie wyłapuje, a latem robią to bociany. Mojego kota jeszcze z zaskrońcem nie widziałam. I uważam, że kot na wsi ma prawo być na podwórku - napisała p. Marta.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Kot za żadne skarby nie chce wyjść z posłania psa. Biedny buldog francuski próbuje wszystkiegoKot za żadne skarby nie chce wyjść z posłania psa. Biedny buldog francuski próbuje wszystkiegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 zł dodatku miesięcznie. Wiceminister właśnie potwierdził wejście nowej dopłaty
  2. Pitbull i niewidoma kura. Niewiarygodna historia, przecieramy oczy ze zdumienia
  3. Amstaff wskakuje na łóżko, gdzie śpi niemowlę. Właściciel nie jest w stanie go powtrzymać
  4. Myślała, że padła ofiarą nieśmiesznego żartu. Po 10 latach znaleziono jej kota, niewiarygodne, co się z nim stało
  5. Niemożliwe zachowanie 2 psów. Nagranie kierowcy jest hitem, nikt nie potrafi go wyjaśnić
  6. Dyrektor muzeum w Auschwitz wydał oświadczenie. Prosi o łaskę dla skazanego nastolatka

źródło: wp.pl

Następny artykuł