Swiatzwierzat.pl
Kot w nowym domu

fot. pixabay/jarmoluk

Pierwsze chwile kota w nowym domu. Wszystko, co musisz wiedzieć

20 Marca 2020

Autor tekstu:

Monika Krupska

Udostępnij:

Jedni znajdują mruczki na ulicy, inni decydują się na adopcję ze schornisk, a pozostali kupują upragnione koty od profesjonalnych hodowców. Niezależnie od tego, skąd pochodzi czworonożny przyjaciel na jego przyjście do domu należy się przygotować.

Przybycie kota do nowego domu wiąże się z niemałym stresem. Nie tylko dla właściela opiekuna, ale powody do obaw ma też mruczek, który nie wie, co na niego czeka. Nowy dom wiąże się z nowymi zapachami, nowymi ludźmi, a często i nowymi zwierzętami, które wypadałoby zaakceptować. Zobacz, jak możesz pomóc kotu i sobie w pierwszych wspólnych dniach. Co należy przygotować, aby zwierzę szybko zaklimatywało się i zaczęło wskakiwać na kolana?

Przygotowanie domu

Z przygotowaniem domu na kota nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Akcesoria można zamówić sporo wcześniej w sieci. W internecie jest nie tylko większy wybór rzeczy, ale i często można trafić na okazje. Kotu należy kupić kuwetę, żwirek, miski, zabawki i szczotkę do sierści. Nie można zapomnieć też o drapaku! Mruczek musi mieć miejsce, gdzie może strzępić pazurki lub jeśli akcesorium jest duże, to często może na nim spać.

Jeśli chodzi o karmę, to tę też można kupić wcześniej. Jedzenie dla kota ma długi termin ważności i zamknięte nie zepsuje się przez wiele miesięcy. Przed przybyciem kota do domu warto zapytać schronisko, hodowcę czy obecnego właściciela, co teraz je mruczek. Kot w domu powinien dostać to samo jedzenie. Można je mieszać z nowym, jednak zmiana nigdy nie może być natychmiastowa, bo uszkodzi żołądek mruczka.

Podróż kota

Pierwsza podróż kota z pewnością będzie dla niego bardzo stresująca. Mruczek zostawi swoją mamę i rodzeństwo i może się zdarzyć, że przez całą drogę będzie głośno płakał. Kot może być niechętny do wejścia do transportera (pamiętać o nim przy kompletowaniu wyprawki), jednak to najbezpieczejszy sposób na przewóz mruczka do domu. Trzymany na rękach może wyrwać się i uciec, a tego wszyscy byśmy nie chcieli.

Kot w domu

W zależności od charakteru kota aklimatyzacja może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni! Niektóre zwierzaki wejdą do środka ze spokojem rozglądając się po wnętrzach, a inne od razu będą szukały dla siebie kryjówki. W pierwszych chwilach należy pokazać zwierzątku, gdzie stoi kuweta i miski. Co ważne, toaleta nie powinna znajdować się blisko i jedzenia! Na początku zwierzak może poruszać się po wybranych pokojach, jednak gdy tylko zacznie się nudzić i próbować z nich wydostać należy umozliwić kotu eksploroawanie terenu. Przed tym trzeba pamiętać o zabezpieczeniu niebezpiecznych miejsc i kryjowek. Jeśli w domu znajdują się inni przyjaciele rodziny, to spokojnie ich poznanie można odłożyć w czasie. Przyzwyczajone do bycia jedynymi zwierzakami w domu koty czy psy mogą niechętnie zareagowąć na nowego przyjaciela. Ich socjalizacja powinna odbywać się spokojnie i powoli. Zwierzęta nie mogą zostawać w pomieszczeniach same.

Nowy weterynarz

Zanim mruczek trafi do nowego domu najczęściej pierwsze wizyty weterynaryjne ma już za sobą. Niemniej jednak warto, aby sprawdzony przez ciebie weterynarz ponownie zobaczył zwierzę. W zależności od miejsca, gdzie przyjmuje lekarz, czasem należy się do niego umówić telefonicznie lub wystarczy usiąść w klinice i poczekać w kolejce.

Źródło: zwierzakowo.pl, drseidel.pl, keko.pl

Podobne artykuły

facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >
Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Koty

Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Czytaj więcej >