Trzy dachowce w ogródku
Źródło: Pixabay/wiol5

Absurdalny pomysł w sprawie wolno żyjących kotów. Czy zwierzęta przypłacą go życiem?

15 Maja 2020

Koty żyjące dziko często nie chcą dać się udomowić. Mruczki kochają wolność, choć ta jest pełna niebezpieczeństwa i głodu. Okazuje się, że szef francuskiej Narodowej Federacji Myśliwych ma straszny pomysł jak sobie poradzić z problemem bezdomności kotów.

Parę dni temu wybuchł skandal związany z propozycją uśmiercania bezpańskich kotów. Jaka argumentacja stała za tego typu pomysłem?

Szef francuskiej Narodowej Federacji Myśliwych nawołuje do zabijania kotów

O tym, że ulice zamieszkują ogromne ilości bezpańskich zwierząt, alarmują od wielu lat organizacje pro zwierzęce. Problem jest ogromny, liczby dziko żyjących psów czy kotów porażają. Wynika to chociażby z tego, że zwierzaki nie są sterylizowane oraz nie otrzymują żadnej opieki np. ze strony lokalnych władz. Politycy i urzędnicy co jakiś czas proponują różne rozwiązania, żeby pomóc zwierzętom żyjącym bez domu, ale na teorii się kończy. Jednak duża część pomysłów nie ma nic wspólnego z chęcią udzielenia pomocy bezbronnym stworzeniom.

W oburzającej wypowiedzi na temat zbyt wysokiej populacji bezpańskich kotów, Willy Schraen, dyrektor Narodowej Federacji Myśliwskiej we Francji, stwierdza:

- Koty są ogromnym problemem. Ich instynkt myśliwski jest ogromny. Koty polują więcej niż myśliwi. Należy na nie nastawić sidła umiejscowione co 300 m.

W dalszej części wypowiedzi Schraen podkreśla, że mruczki są odpowiedzialne za zabijanie ogromnych ilości ptaków i innych zwierząt. Według niego, czworonogi stanowią największe zagrożenie dla populacji innych zwierzaków. Rozwiązanie? Pochwycić bezpańskie koty w sidła i je uśpić. Na reakcje organizacji pro zwierzęcych i opinii publicznej nie trzeba było długo czekać. Pod jej naciskiem Schraen zaczął się wszystkiego wypierać i przysłowiowo, i dosyć smutno w tym kontekście, odwracać kota ogonem:

- Wcale nie miałem na myśli zabijania kotów. Uważam jednak, że należy je sterylizować.

Mężczyzna bardzo szybko zmienił zdanie w tej kwestii. Jak podkreśla Allain Bougrain Dubourg, dyrektor Ligi Ochrony Ptaków, sterylizacja bezpańskich kotów jest jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem problemu. Mężczyzna jest oburzony wypowiedzią myśliwego i podkreśla, że to nie koty są odpowiedzialne za ubytki w populacji ptaków. Winnym jest człowiek, rolnicy sięgający po szkodliwe dla środowiska środki chemiczne, które dla ptaków i innych zwierząt są śmiertelną trucizną.

Również w Polsce ilość kotów żyjących bezpańsko jest ogromnym problemem. Pomimo przepisów prawnych, które teoretycznie powinny regulować kwestie chociażby ich rozrodczości, rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej. Koty nie są sterylizowane oraz codziennie padają ofiarami brutalnych napaści pod byle pretekstem.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Chcieli uśpić suczkę z powodu jej wieku. Pies bał się wyjść z kryjówki, niewiarygodne, co stało się dalej 2. Mówią, że jestem najbrzydszym psem na świecie. Czy zasługuje na miłość?

Oczywiście - zbyt liczna populacja bezpańskich kotów jest ogromnym problemem. Jednak wynika ona z zaniedbań człowieka oraz jego braku odpowiedzialności. Zwierzęta zapłacą za nie życiem?

Czekamy na Wasze informacje

swiatzwierzat.pl - portal z informacjami o zwierzętach, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt, potrzebujesz pomocy w sprawie psa, kota, innego pupila lub masz ciekawy temat - pisz na redakcja@swiatzwierzat.pl. Obserwuj nas też na Facebooku i Instagramie!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Na bezpańskie koty czycha mnóstwo niebezpieczeństwNa bezpańskie koty czycha mnóstwo niebezpieczeństw
Pixabay/JolEnka

Jak rozwiązać problem zbyt dużej populacji bezpańskich kotów?Jak rozwiązać problem zbyt dużej populacji bezpańskich kotów?
Pixabay/nextvoyage

Dziko żyjące koty też potrzebują opiekiDziko żyjące koty też potrzebują opieki
Pixabay/MirellaST

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Psy czekały na narodziny dziecka. Ich reakcja na bobasa jest nieprawdopodobna, na szczęście wszystko się nagrało
  2. Konie wracają na szlak nad Morskie Oko. Pojadą już za kilka dni
  3. Pies wrócił ze spaceru z dziwną rzeczą na grzbiecie. Właściciel zdębiał na widok zwierzęcia
  4. Znęcał się nad psem. Monitoring wszystko zarejestrował, wyjaśnienia mężczyzny porażają
  5. Owczarek niemiecki całe życie spędził na łańcuchu. Nagrano moment, gdy raz pierwszy zobaczył ocean
  6. Wszedł do lasu i zdębiał. Widok ogromnego zwierzęcia był przerażający

Źródło: information.tv5monde.com

Następny artykuł