Swiatzwierzat.pl
Jak śpią wasze kociaki?

Pixabay/KatinkavomWolfenmond

Twój kot śpi w takich pozycjach? Wiemy, co chce przekazać

12 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Kot to prawdziwy król drzemek. Typowy przedstawiciel tego gatunku przesypia nawet osiemnaście godzin na dobę. Wiemy co oznaczają pozycje, które czworonogi przybierają podczas snu.

Kot może pochwalić się zwinnością, która pozwala mu na ucinanie sobie drzemek w najdziwniejszych i najtrudniej dostępnych miejscach w domu. Doświadczeni opiekunowie doskonale wiedzą, że próba nauczenia pupila korzystania z legowiska jest często daremnym trudem.

Jak śpią wasze kociaki?

Kot - naturalny indywidualista - podejmuje decyzję o miejscu, w którym śpi, samodzielnie. Zwierzęta uwielbiają miejsca znajdujące się na wysokości. Wynika to z procesu ich ewolucji - spanie na gałęziach drzew zapewniało doskonały punkt obserwacyjny i bezpieczeństwo.

Czworonogi czują się znakomicie także w zamkniętych przestrzeniach. Wiele pupili z radością utnie sobie drzemkę w szafie właściciela. Koty są prawdziwymi mistrzami w zagospodarowywaniu wszelkiego rodzaju pudełek i świetnie dopasowują swoje ciało nawet do najmniejszych kartonów.

Kiedy kot znajdzie bezpieczne miejsce na sen, musi wybrać pozycję, w której się położy. Ułożenie ciała może zmieniać się wraz z kolejnymi fazami snu. Nie bez znaczenia jest też panująca w mieszkaniu temperatura i głębokość więzi z właścicielem.

Kot, który dopiero usypia lub chce zachować kontakt z otoczeniem, często kładzie się w pozycji przypominającej monolityczny posąg Sfinksa w Gizie. Podniesiona głowa i przymykające się oczy pozwalają na monitorowanie sytuacji w pomieszczeniu. Zwierzak czuje się bezpiecznie dzięki zasłoniętemu brzuszkowi.

Czworonogi często przyjmują także pozycje „kłębka”. To niewątpliwie ulubiona poza właścicieli, którzy zachwycają się tym, jak słodko wygląda ich pupil. Kot kładzie się na boku, po czym przysuwa głowę bardzo blisko ogona, czasem używając wręcz tego ostatniego, aby przykryć sobie od góry pyszczek.

Taki wybór oznacza najczęściej, że nasz pupil intensywnie śni. W tej fazie zwierzę może miauczeć i poruszać kończynami. To nic niepokojącego. Koty, tak jak ludzie, miewają marzenia senne, które bywają niezwykle barwne i emocjonalne.

Osłanianie pyszczka ogonem nie tylko wygląda słodko, ale ma także zastosowanie praktyczne. Zwierzak tworzy w ten sposób swoistą maseczkę, która osłania jego oczy przed zbyt dużą ilością światła słonecznego. Przykrycie nosa z kolei zapobiega utracie ciepła.

Wyrazem najwyższego zaufania do opiekuna oraz do otoczenia jest przyjęcie jakiejkolwiek pozycji na plecach. Jeśli kot śpi z brzuchem do góry, czuje się maksymalnie komfortowo i bezpiecznie. Wie, że pod naszą opieką nie grozi mu nic złego. W jakiej pozycji śpią wasze kociaki?

 Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >