Swiatzwierzat.pl Koty Dlaczego kot kicha? Właścicielu powinieneś wiedzieć, co dzieje się z mruczkiem
pixaby.pl Pexels

Dlaczego kot kicha? Właścicielu powinieneś wiedzieć, co dzieje się z mruczkiem

2 grudnia 2020
Autor tekstu: Ewa Nalepa

Czasem kichanie może być po prostu wynikiem powąchania czegoś nietypowego dla kota – wtedy jest ono reakcja obronną na kontakt z czymś, co przypadkiem znalazło się w układzie oddechowym naszego zwierzaka. Kot czyści w ten sposób drogi oddechowe.

Kichanie to naturalna reakcja fizjologiczna, jeśli jednak powtarza się niepokojąco często, albo towarzyszą przy tym kotu różne wydzieliny bądź zmniejszony apetyt – powinniśmy się temu przyjrzeć. Jakie mogą być przyczyny i jak zareagować w zaistniałej sytuacji?

Najczęstsze powody kociego kichania

Powody, dla których kot kicha mogą być bardzo różne , jednak dotarcie do prawdziwej przyczyny nie powinno być zbyt trudne. Przyjrzyjmy się zatem, jakie mogą one być.

Jedną z przyczyn może być alergia, czyli innymi słowy nadwrażliwość . Najczęściej możemy mieć do czynienia z uczuleniem na pyłki. Przy alergii możemy zaobserwować u kota – oprócz kichania – zaczerwienienie spojówek oraz surowiczy wypływ z nosa i oczu. Mimo tego kot może mieć często dobry humor.

Ciało obce, kurz czy nawet intensywne światło słoneczne – te czynniki mogą podrażnić błonę śluzową kota . Nasz zwierzak może być ciekawski i wąchać różne substancje, które przypadkiem sprawią, że zacznie on kichać.

Może się jednak zdarzyć, że ciało obce utkwi w kocim nosie, o czym może świadczyć długi atak kichania , pocieranie łapą o nos i donośne miauczenie. Jeśli ciało obce utkwiło zbyt głęboko, najlepiej udać się z kotem do weterynarza.

Kot, który na co dzień ma do czynienia z dymem papierosowym może mieć poważne problemy zdrowotne. Kichanie to tylko wstęp do dalszego pogorszania się stanu zdrowia kota. W najlepszym wypadku skończy się na zwiększonej podatności na choroby oddechowe, w najgorszym – nowotworami . Z tego względu nie zaleca się palenia w domu, a najlepiej – rzucić palenie w ogóle. Wyjdzie to na zdrowie i nam, i kotu.

Objawy i choroby, na które powinniśmy zareagować szybko

Wszelakie infekcje bakteryjne które mogą się trafić u kota objawiają się wpierw kichaniem, a dalej ropną wydzieliną z nosa. Często kot nie ma ochoty na zabawę ani na jedzenie. W przypadku bakterii należy szybko zareagować odpowiednią terapią antybiotykową.

Koci katar jest z kolei wywołany wirusowym zakażeniem. Tutaj przy kichaniu zaobserwujemy surowiczy wypływ z nosa , mogą się pojawić powikłania bakteryjne. W tym przypadku należy wspierać kocią odporność – poprzez właściwą dietę, odpowiednio dobrane witaminy i suplementy oraz zapewnienie jak najlepszych warunków w domu. Należy też skonsultować z weterynarzem terapię lekami przeciwwirusowymi.

W najgorszym przypadku kot może mieć guzy nowotworowe w jamach nosowych bądź gardle . Zazwyczaj długo nie dają żadnych objawów, a kiedy zostają wykryte zwykle jest za późno na skuteczną terapię. Często guzom towarzyszy apatia, brak apetytu i ogólne pogorszenie kondycji. Przy kichaniu pojawia się śluz z domieszką krwi. Leczenie może być bardzo trudne i im wcześniej zareagujemy, tym większa szansa na uratowanie mruczka.

W razie wszelkich problemów czy wątpliwości, pamiętajcie aby bezwzględnie udać się z naszym kotem do weterynarza. Pamiętaj, aby sprawdzić inne nasze porady np. dotyczące machania ogonem przez kota czy ucieczek z domu.

Obserwuj nas w
autor
Ewa Nalepa

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy