kot ogon
Źródło: pixabay/photosforyou

Dlaczego kot macha ogonem? Właścicielu, bądź uważny, mruczek wysyła Ci ważny sygnał

30 Listopada 2020

Dlaczego kot macha ogonem? Dla większości z nas mowa ciała mruczków stanowi w mniejszym lub większym stopniu zagadkę. Nawet doświadczeni opiekunowie mają problemy z odczytaniem wysłanych przez nie sygnałów. W poniższym artykule skupimy się na tym, co kot próbuje nam przekazać za pomocą swojego ogona.

Dlaczego kot macha ogonem? Praktycznie każdy wie, co oznacza takie zachowanie u psa. Zwierzak merdający swoim ogonem odczuwa radość lub ekscytacje. W wypadku mruczków sprawa wygląda jednak nieco inaczej. Kołyszący się na boki ogon wyraża wręcz przeciwne odczucia. Większość z nas kojarzy ten gest z irytacją lub niezadowoleniem. Nie zawsze jednak oznacza te rzeczy. Niektóre z powodów mogą stanowić nowość nawet dla osób, które z tymi zwierzakami mają do czynienia od lat.

Pies omal nie utonął we łzach. Dotknęła go wielka tragedia, której nikt poza nim nie potrafił zrozumiećPies omal nie utonął we łzach. Dotknęła go wielka tragedia, której nikt poza nim nie potrafił zrozumiećCzytaj dalej

Dlaczego kot macha ogonem?

Jak wspomnieliśmy wyżej, może być on związany z irytacją, zazwyczaj jednak jest on sygnałem, że kot jest niezdecydowany, lub mierzy się z zadaniem przekraczającym jego możliwości. Niezależnie od tego, czy zwierzak uderza nim wokół siebie, czy wykonuje powolne, zamaszyste ruchy - wymowa gestu pozostaje taka sama.

Za przykład może posłużyć sytuacja, w której nasz pupil wpatruje się w szafkę, w której trzymamy karmę, na którą ma akurat ochotę. Mimo że chętnie by ją zjadł, nie ma pojęcia jak dostać się do ukrytych wewnątrz niej smakołyków. Machanie ogonem pozwala wtedy zredukować odczuwaną przez zwierzę frustrację.

Kolejną interpretacją takiego zachowania jest zaproponowana przez Desmonda Morrisa, brytyjskiego badacza kociej psychiki teoria, w myśl której zwierzak rusza nim, gdy chce dwóch sprzecznych ze sobą rzeczy. Za przykład może posłużyć sytuacja, w której nasz pupil stoi przy oknie, wyraźnie prosząc, byśmy wypuścili go na dwór. Za szybą pada jednak deszcz, który zniechęca go do wyjścia. Gdy kot wpatruje się więc w okno, bijąc się z myślami, czy wyjść i zmoknąć, czy zostać w domu i się nudzić jego ogon będzie kołysał się ze strony na stronę.

Czasem zobaczymy kołyszący się ogon pupila, gdy czymś go rozgniewamy. Nie oznacza to jednak, że machanie nim stanowi wyraz irytacji. W tym wypadku znowu zastosowanie znajdzie teoria konfliktu między równorzędnymi emocjami - mruczek chciałby dać upust swojej złości, na przykład drapiąc nas, jednak odczuwa do nas pozytywne odczucia i wie, że nie powinien tego robić.

Mimo to, gdy widzimy machającego ogonem kota, powinniśmy zostawić go w spokoju. W wielu wypadkach zaczepianie go, gdy jest w takim stanie, może się źle skończyć. O ile nie mamy pewnośći co do tego, jakie emocje przeżywa akurat zwierzak, lepiej pozwolić mu samemu rozwiązać jego problemy.

p>Teksty wybrane dla Ciebie:

Kocia mowa ciała

O tym, jak zrozumieć swojego mruczka pisaliśmy już wiele artykułów. Zdarzyło się nam nawet przytaczać opinię słynnego japońskiego zaklinacza tych zwierząt. W wielu wypadkach jednak nawet najobszerniejszy artykuł nie zastąpi obserwacji własnego zwierzaka i czasu spędzonego na zapoznawaniu się z nim.

Każdy kot ma własny zestaw reakcji i sposób wyrażania swoich emocji. Choć możemy mówić o pewnych cechach wspólnych dla większości z nich, czy pewnej interpretacji ich gestów, która sprawdzi się większości wypadków, zachęcamy do wnikliwego przyglądania się swojemu pupilowi i spędzania z nim jak największej ilości czasu.

Taka postawa pozwoli ci nie tylko zrozumieć, dlaczego twój kot macha ogonem, ale także zbudować z nim głębszą relację, opartą na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Ukryta kamera nagrała, co pies robi z dzieckiem w nocy. Matka nie mogła uwierzyć, o niczym nie wiedziałaUkryta kamera nagrała, co pies robi z dzieckiem w nocy. Matka nie mogła uwierzyć, o niczym nie wiedziałaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: zooart.pl

Następny artykuł