kot
Źródło: pixaby.pl Pexels

Dlaczego kot kicha? Właścicielu powinieneś wiedzieć, co dzieje się z mruczkiem

2 Grudnia 2020

Czy zdarza Ci się czasem usłyszeć, jak twój kot kicha? Pewnie pomyślałeś, że to nic takiego, tylko zwykłe kichnięcie. Jednak musisz wiedzieć, że przyczyny kichania mogą być o wiele bardziej złożone. Koniecznie sprawdź, czy któraś z nich nie dotyczy twojego mruczka.

Czasem kichanie może być po prostu wynikiem powąchania czegoś nietypowego dla kota – wtedy jest ono reakcja obronną na kontakt z czymś, co przypadkiem znalazło się w układzie oddechowym naszego zwierzaka. Kot czyści w ten sposób drogi oddechowe.

Kichanie to naturalna reakcja fizjologiczna, jeśli jednak powtarza się niepokojąco często, albo towarzyszą przy tym kotu różne wydzieliny bądź zmniejszony apetyt – powinniśmy się temu przyjrzeć. Jakie mogą być przyczyny i jak zareagować w zaistniałej sytuacji?

Ciężarna suczka nie mogła urodzić szczeniąt. Gdy weterynarz wykonał USG, odkrył wstrząsającą prawdęCiężarna suczka nie mogła urodzić szczeniąt. Gdy weterynarz wykonał USG, odkrył wstrząsającą prawdęCzytaj dalej

Najczęstsze powody kociego kichania

Powody, dla których kot kicha mogą być bardzo różne, jednak dotarcie do prawdziwej przyczyny nie powinno być zbyt trudne. Przyjrzyjmy się zatem, jakie mogą one być.

Jedną z przyczyn może być alergia, czyli innymi słowy nadwrażliwość. Najczęściej możemy mieć do czynienia z uczuleniem na pyłki. Przy alergii możemy zaobserwować u kota – oprócz kichania – zaczerwienienie spojówek oraz surowiczy wypływ z nosa i oczu. Mimo tego kot może mieć często dobry humor.

Ciało obce, kurz czy nawet intensywne światło słoneczne – te czynniki mogą podrażnić błonę śluzową kota. Nasz zwierzak może być ciekawski i wąchać różne substancje, które przypadkiem sprawią, że zacznie on kichać.

Może się jednak zdarzyć, że ciało obce utkwi w kocim nosie, o czym może świadczyć długi atak kichania, pocieranie łapą o nos i donośne miauczenie. Jeśli ciało obce utkwiło zbyt głęboko, najlepiej udać się z kotem do weterynarza.

Kot, który na co dzień ma do czynienia z dymem papierosowym może mieć poważne problemy zdrowotne. Kichanie to tylko wstęp do dalszego pogorszania się stanu zdrowia kota. W najlepszym wypadku skończy się na zwiększonej podatności na choroby oddechowe, w najgorszym – nowotworami. Z tego względu nie zaleca się palenia w domu, a najlepiej – rzucić palenie w ogóle. Wyjdzie to na zdrowie i nam, i kotu.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Objawy i choroby, na które powinniśmy zareagować szybko

Wszelakie infekcje bakteryjne które mogą się trafić u kota objawiają się wpierw kichaniem, a dalej ropną wydzieliną z nosa. Często kot nie ma ochoty na zabawę ani na jedzenie. W przypadku bakterii należy szybko zareagować odpowiednią terapią antybiotykową.

Koci katar jest z kolei wywołany wirusowym zakażeniem. Tutaj przy kichaniu zaobserwujemy surowiczy wypływ z nosa, mogą się pojawić powikłania bakteryjne. W tym przypadku należy wspierać kocią odporność – poprzez właściwą dietę, odpowiednio dobrane witaminy i suplementy oraz zapewnienie jak najlepszych warunków w domu. Należy też skonsultować z weterynarzem terapię lekami przeciwwirusowymi.

W najgorszym przypadku kot może mieć guzy nowotworowe w jamach nosowych bądź gardle. Zazwyczaj długo nie dają żadnych objawów, a kiedy zostają wykryte zwykle jest za późno na skuteczną terapię. Często guzom towarzyszy apatia, brak apetytu i ogólne pogorszenie kondycji. Przy kichaniu pojawia się śluz z domieszką krwi. Leczenie może być bardzo trudne i im wcześniej zareagujemy, tym większa szansa na uratowanie mruczka.

W razie wszelkich problemów czy wątpliwości, pamiętajcie aby bezwzględnie udać się z naszym kotem do weterynarza. Pamiętaj, aby sprawdzić inne nasze porady np. dotyczące machania ogonem przez kota czy ucieczek z domu.

Skandal na Mazowszu. Agresywny amstaff sieje postrach w Mławie, policja pilnie poszukuje właścicielaSkandal na Mazowszu. Agresywny amstaff sieje postrach w Mławie, policja pilnie poszukuje właścicielaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

źródła: fera.pl, cowsierscipiszczy.pl

Następny artykuł