Swiatzwierzat.pl

pixaby.pl Pexels

Dlaczego kot kicha? Właścicielu powinieneś wiedzieć, co dzieje się z mruczkiem

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Czasem kichanie może być po prostu wynikiem powąchania czegoś nietypowego dla kota – wtedy jest ono reakcja obronną na kontakt z czymś, co przypadkiem znalazło się w układzie oddechowym naszego zwierzaka. Kot czyści w ten sposób drogi oddechowe.

Kichanie to naturalna reakcja fizjologiczna, jeśli jednak powtarza się niepokojąco często, albo towarzyszą przy tym kotu różne wydzieliny bądź zmniejszony apetyt – powinniśmy się temu przyjrzeć. Jakie mogą być przyczyny i jak zareagować w zaistniałej sytuacji?

Najczęstsze powody kociego kichania

Powody, dla których kot kicha mogą być bardzo różne, jednak dotarcie do prawdziwej przyczyny nie powinno być zbyt trudne. Przyjrzyjmy się zatem, jakie mogą one być.

Jedną z przyczyn może być alergia, czyli innymi słowy nadwrażliwość. Najczęściej możemy mieć do czynienia z uczuleniem na pyłki. Przy alergii możemy zaobserwować u kota – oprócz kichania – zaczerwienienie spojówek oraz surowiczy wypływ z nosa i oczu. Mimo tego kot może mieć często dobry humor.

Ciało obce, kurz czy nawet intensywne światło słoneczne – te czynniki mogą podrażnić błonę śluzową kota. Nasz zwierzak może być ciekawski i wąchać różne substancje, które przypadkiem sprawią, że zacznie on kichać.

Może się jednak zdarzyć, że ciało obce utkwi w kocim nosie, o czym może świadczyć długi atak kichania, pocieranie łapą o nos i donośne miauczenie. Jeśli ciało obce utkwiło zbyt głęboko, najlepiej udać się z kotem do weterynarza.

Kot, który na co dzień ma do czynienia z dymem papierosowym może mieć poważne problemy zdrowotne. Kichanie to tylko wstęp do dalszego pogorszania się stanu zdrowia kota. W najlepszym wypadku skończy się na zwiększonej podatności na choroby oddechowe, w najgorszym – nowotworami. Z tego względu nie zaleca się palenia w domu, a najlepiej – rzucić palenie w ogóle. Wyjdzie to na zdrowie i nam, i kotu.

Objawy i choroby, na które powinniśmy zareagować szybko

Wszelakie infekcje bakteryjne które mogą się trafić u kota objawiają się wpierw kichaniem, a dalej ropną wydzieliną z nosa. Często kot nie ma ochoty na zabawę ani na jedzenie. W przypadku bakterii należy szybko zareagować odpowiednią terapią antybiotykową.

Koci katar jest z kolei wywołany wirusowym zakażeniem. Tutaj przy kichaniu zaobserwujemy surowiczy wypływ z nosa, mogą się pojawić powikłania bakteryjne. W tym przypadku należy wspierać kocią odporność – poprzez właściwą dietę, odpowiednio dobrane witaminy i suplementy oraz zapewnienie jak najlepszych warunków w domu. Należy też skonsultować z weterynarzem terapię lekami przeciwwirusowymi.

W najgorszym przypadku kot może mieć guzy nowotworowe w jamach nosowych bądź gardle. Zazwyczaj długo nie dają żadnych objawów, a kiedy zostają wykryte zwykle jest za późno na skuteczną terapię. Często guzom towarzyszy apatia, brak apetytu i ogólne pogorszenie kondycji. Przy kichaniu pojawia się śluz z domieszką krwi. Leczenie może być bardzo trudne i im wcześniej zareagujemy, tym większa szansa na uratowanie mruczka.

W razie wszelkich problemów czy wątpliwości, pamiętajcie aby bezwzględnie udać się z naszym kotem do weterynarza. Pamiętaj, aby sprawdzić inne nasze porady np. dotyczące machania ogonem przez kota czy ucieczek z domu.

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Natura wciąż zaskakuje. "Kotolis" z Korsyki zadziwił świat nauki, badacze uznali go za nowy gatunek
Czytaj więcej >

Koty

Źrenice kota przybierają różną wielkość? Właściciel musi biec z nim do weterynarza
Czytaj więcej >

Koty

Chiny: Porywacze ukradli rasowego kota. Gdyby nie nadajnik GPS, skończyłby na talerzu
Czytaj więcej >

Koty

Zdziwiła się, gdzie kotka przeniosła kocięta. "Nie mogę ich zostawić samych, choćby na jedną noc"
Czytaj więcej >

Koty

Kotki przymarzły do podłoża. Mężczyzna uratował je w sprytny sposób, "Nie pijcie tego, to kawa"
Czytaj więcej >

Koty

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Te produkty zniwelują nieprzyjemną woń
Czytaj więcej >
Ewa Nalepa

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]