Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Koniec stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt. Hodowcom pozostało mało czasu
unsplash/Obie Fernandez

Koniec stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt. Hodowcom pozostało mało czasu

29 listopada 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Zapadła decyzja ws. zakazu stosowania pasz genetycznie modyfikowanych. Dotychczasowe przepisy zezwalały na karmienie zwierząt paszami z GMO tylko do końca roku, jednak termin wejścia ustawy w życie został ponownie wydłużony. Pomimo licznych doniesień o toksycznym wpływie GMO na zdrowie ludzi i zwierząt, hodowcy pozostają nieugięci. 16 listopada br. do Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowano rządowy projekt ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach. Nowelizacja ustawy zakłada zmiany dotyczące obrotu i stosowania pasz zawierających organizmy zmodyfikowane genetycznie w Polsce.

Zakaz stosowania pasz GMO dla zwierząt uderzy w hodowców?

Kwestia stosowania żywności genetycznie modyfikowanej od lat budzi kontrowersje. Chociaż debata nad zakazem stosowania pasz GMO w karmieniu zwierząt trwa co najmniej od 2006 roku, to ministrowie rolnictwa przedłużali okres, w którym przepis nie obowiązywał. Wreszcie w minionych latach przedstawiono kolejny projekt nowelizacji ustawy, który w początkowej formie zakładał, że hodowcy mogą stosować paszę zawierającą soją genetycznie zmodyfikowaną wyłącznie do 1 stycznia 2021 r.

Okres poprzedzający wejście ustawy w życie wydłużono do końca 2022 roku, jednak okazuje się, że ostateczny termin po raz kolejny przesunięto. Rząd zdecydował, że od 1 stycznia 2024 r. zacznie obowiązywać zakaz stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt.

Jak podaje portal "AgroUnia", obecnie śruta sojowa i ziarno soi wraz z importowaną śrutą słonecznikową oraz słonecznikiem stanowią ponad 70 proc. białka używanego do produkcji pasz w Polsce. W głównej mierze składają się na nią nasiona roślin strączkowych, suszone wywary oraz poekstrakcyjna śruta rzepakowa. Wykorzystuje się ją do produkcji pasz dla drobiu i trzody chlewnej. Co więcej, rodzima produkcja białka zakłada import rocznie ok. 2,5 mln ton genetycznie modyfikowanej śruty sojowej.

Czym rolnicy nakarmią świnie i drób?

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że resortowi rolnictwa zależy na tym, by pasze dla zwierząt zawierały więcej krajowych roślin białkowych. Chciano w ten sposób uniezależnić się od importu soi GMO, natomiast wśród ekologów i obrońców praw zwierząt podnoszone były również głosy o negatywnym wpływie żywności GMO - m.in. degradacji ekosystemów i fatalnych skutków testowania chemicznych związków na zwierzętach.

Dodatkowo badacze przekonują, że żywność genetycznie modyfikowana może stanowić zagrożenie dla ludzkiego i zwierzęcego organizmu ze względu na zawartość toksycznych pestycydów. Badania przeprowadzone w 2012 roku przez prof. Seraliniego wykazały, że na ciałach szczurów karmionych paszą GMO powstały guzy. Oprócz tego, zaobserwowano u nich zaburzenia hormonalne, uszkodzenia wątroby, nerek i przysadki, zwiększoną zachorowalność na nowotwory gruczołu mlekowego oraz większą śmiertelność

Tymczasem branża hodowlana, w tym Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych, od lat wskazuje, że zakaz karmienia paszami GMO przyniesie straty producentom świń, kaczek i indyków.

W oświadczeniu napisali, że wycofanie się z dotychczasowych rozwiązań spowoduje istotne straty dla sektora produkcji trzody chlewnej i drobiu wskutek braku realnych możliwości pełnego zastąpienia śruty sojowej GM inną paszą białkową, m.in. wzrost cen mięsa i jego przetworów, czy dalszy wzrost nieopłacalności produkcja świń i drobiu, co może doprowadzić do zwiększenia przywozu żywności na polski rynek z innych krajów UE. Z tego powodu proponują wyłączenie tych dwóch sektorów z zapisów ustawy o paszach.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

źródło: zielona.interia.pl, agropolska.pl

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy