Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Kolory, które przyciągają komary jak magnes. Chcesz mieć od nich spokój? Tych odcieni ubrań unikaj
Klaudia Piechocka
Klaudia Piechocka 10.05.2023 12:16

Kolory, które przyciągają komary jak magnes. Chcesz mieć od nich spokój? Tych odcieni ubrań unikaj

Komar
pixabay/FotoshopTofs

Wraz z ociepleniem temperatury pojawiły się na zewnątrz komary. Jeśli często jesteś ofiarą ich ugryzień, może mieć to związek z twoim ubiorem. Nowe badania naukowców sugerują, że to, czy ugryzie cię komar, może mieć wiele wspólnego z odcieniami ubrań, które masz na sobie. Nie zakładaj tych kolorów, jeżeli nie chcesz, żeby komary cię atakowały.

Wiele wskazuje na to, że to nie „słodka krew” przyciąga komary. Może to być sporym zaskoczeniem, że owady te mają swoje preferencje kolorystyczne. Nie chcesz stać się atrakcyjny w oczach “krwiopijców”? Noszona przez Ciebie odzież ma w tym kontekście ogromne znaczenie. 

Zaskakujące wyniki badań nad komarami

Dlaczego komary jednych gryzą bardziej niż innych? Do tej pory sądzono, że komary gustują przede wszystkim w osobach o konkretnej grupie krwi, podwyższonej temperaturze ciała oraz intensywnym zapachu potu. 

Tymczasem najnowsze badanie profesora Jeffreya Riffella z Wydziału Biologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego wykazało, że komarzyce z gatunku Aedes aegypti wystawione na działanie dwutlenku węgla, rozwinęły zwiększoną wrażliwość na określone kolory. Komary przenoszą wiele chorób, dlatego poznanie ich preferencji może pomóc w ich skutecznym odstraszaniu.

Zauważyła, jak sąsiad skrada się do ogrodzenia. Z ukrycia nagrała, co robi z jej psami, aż mamy ciarki

Dlaczego komarom bardziej podobają się pewne kolory?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskiego naukowca, komary egipskie chętniej leciały do czerwonego, pomarańczowego, czarnego czy cyjanowego. Warto jednak podkreślić, iż badane owady reagowały na kolor tylko wówczas, jeżeli równocześnie z nim występował bodziec zapachowy. W stosunku do innych kolorów, jak zielony, fioletowy, niebieski i biały pozostały obojętne.

mosquito-gc05388447_1920.jpg
pixabay/mikadago

Wyniki eksperymentu można wyjaśnić poprzez analizę fizycznego opisu kolorów. Długie fale są emitowane przez żywe, ciepłokrwiste organizmy, z kolei przyciąganie komarów do kolorów o większej długości fali ma sens z perspektywy ewolucyjnej. Skóra człowieka emanuje czerwono-pomarańczowym światłem, przez co komarom korzyści przynosi gromadzenie się w podobnych bodźcach wzrokowych. 

Wydaje się również rozsądne, że komary nie reagują na te same sygnały wizualne przy braku dwutlenku węgla w ich bezpośredniej atmosferze, ponieważ brak CO2 oznacza brak świeżej krwi do polowania.

Zaskakujące wyniki podczas powtórzenia badania

Eksperyment powtórzono z komarami innych gatunków. Stwierdzono, że utrzymuje się ten sam wzór - w obecności dwutlenku węgla komary wykazywały szczególną uwagę pewnym kolorom. 

Odkryto jednak, że między gatunkami kolory się różnią. Zakres od pomarańczowego do czerwonego był stałym hitem dla wszystkich gatunków. Zaskoczeniem był fioletowy, o krótszej długości fali, który okazał się atrakcyjny dla gatunków An. stephensi i Cx. quinquefasciatus

Jeśli ataki komarów są dla ciebie uciążliwe, może warto oprócz stosowania środków odstraszających zacząć unikać ubrań w pewnych kolorach. 

Źródło: hyperallergic.com, biecek.pl, gazeta.pl

Tagi: Owady
Przyszła do kliniki dla zwierząt i rzuciła pojemnikiem po kebabie na ladę. Personel zamarł, gdy uniósł wieko
Pudełko po jedzeniu
Smutnego odkrycia dokonano w jednej z paryskich klinik weterynaryjnych. W recepcji „La patte de l'espoir” pojawiła się kobieta trzymająca pojemnik do dań na wynos, po czym rzuciła tackę na ladę i wyszła. W opakowaniu znajdowało się kocię, którego waga nie przekraczała 100 gram. Zwierzątko najprawdopodobniej dopiero co przyszło na świat.Wiele osób cieszy się z posiadania niewysterylizowanej kotki i perspektywy posiadania kociej gromadki. Nie ma co się oszukiwać: kocięta są urocze. Rzeczywistość jest jednak brutalna, a co roku wiosną i wczesnym latem setki kociąt umiera na ulicach bądź zasila grono podopiecznych już i tak przepełnionych schronisk. 
Czytaj dalej
Nie zgadniesz, ile kosztuje teraz bilet do zoo w Warszawie. Sprawdziliśmy, tak drogo jeszcze nie było
Bilety do zoo w Warszawie
W długie weekendy oraz wakacje przed ogrodem zoologicznym w Warszawie można było ujrzeć gigantyczne kolejki. Niekiedy czas oczekiwania wynosił blisko dwie godziny, dlatego gościom zalecane jest kupowanie wejściówek w kasach automatycznych bądź online. Ile obecnie kosztuje bilet do zoo w Warszawie? Sprawdziliśmy. Konsekwencje rosnących kosztów życia coraz mocniej dotykają Polaków. Ci, których nie było stać na urlopowy wyjazd, próbowali korzystać z tego, co oferuje im miasto. Do jednej z najpopularniejszych atrakcji związanych ze zwierzętami trzeba było odstać w kolejce, a przy okazji mocno się wykosztować.
Czytaj dalej