Swiatzwierzat.pl Psy Kiedy nie należy głaskać psa? 6 sytuacji, w których twój pupil nienawidzi być dotykany
pixabay.com/George13_7

Kiedy nie należy głaskać psa? 6 sytuacji, w których twój pupil nienawidzi być dotykany

11 grudnia 2020
Autor tekstu: Jakub Pasek

Kiedy nie należy głaskać psa? Istnieje wiele sytuacji, w których dotykając psa, kierujemy się wyłącznie egoistycznymi pobudkami. Nie zawsze ma on ochotę na to, by jego opiekun, lub – co gorsza – obcy człowiek nawiązywał z nim fizyczny kontakt. Warto obserwować jego reakcje, gdyż niechciane pieszczoty w niektórych sytuacjach, mogą popchnąć go nawet do agresji.

Kiedy nie należy głaskać psa?

Czy chciałbyś, by obcy człowiek podszedł do ciebie i przytulił cię na ulicy? Lub by partner obejmował cię podczas wykonywania obowiązków domowych, lub gdy chcesz być sam? Podobnie jak ty, twój pupil nie zawsze będzie chciał być dotykany. Gdy pies zajmuje się sobą i nie zwraca na ciebie uwagi, lepiej zostaw go w spokoju.

Gdy jesteśmy dla niego obcy - Nie powinno się od razu próbować głaskać, lub drapać za uchem zwierzaka, który nie miał okazji się z nami zapoznać. Najlepiej jest dać psu do powąchania zewnętrzną stronę dłoni, mówiąc do niego spokojnym lub wesołym tonem. Gdy nas obwącha, sam zdecyduje, czy chce, byśmy go głaskali.

W trakcie posiłku - Dla wielu czworonogów posiłki to najlepsza część każdego dnia. Zwierzaki uwielbiają jeść w spokojnej i bezpiecznej atmosferze. Większości z nich nie spodoba się fakt, że człowiek dotyka go lub zaczepia, gdy ten je.

Gdy coś mu dolega - Psy nie mają zbyt wielu sposobów na pokazanie nam, że coś im się stało, lub są chore. W większości wypadków starają się ignorować słabszy lub długotrwały ból, skomląc jedynie, gdy odczuwają nagłe ostre rwanie, lub doznają urazu. Zazwyczaj zwierzak cierpiący na niestrawność czy posiniaczony, będzie unikał naszego towarzystwa. Jeśli nie mamy sposobu, by mu pomóc, powinniśmy dać im spokój, lub zawieść do weterynarza.

Gdy nie może się odsunąć - Zwierzęta nie cierpią sytuacji, w których czują, że są przyparte do muru. Instynktownie zawsze starają się wybierać miejsca, z których w razie potrzeby łatwo uciec, lub gdzie mogą się schować. Jeśli nie pozostawimy im dróg wyjścia z niekomfortowej dla nich sytuacji, mogą reagować agresją.

Jeśli piliśmy alkohol - Wiele zwierząt ma złe doświadczenia z pijanymi ludźmi. Nie chodzi tu jedynie o psy, które wychowywały się w domach agresywnych alkoholików. Nawet po kilku piwach, człowiek staje się mniej zręczny i ma mniejsze wyczucie, przez co może zbyt mało delikatnie obchodzić się z czworonogiem. Po kilku głębszych lepiej odpuścić sobie zabawy z pupilem.

Gdy śpi lub jest mu bardzo gorąco - Nikt nie lubi, gdy nagle wybudza się go z przyjemnego snu - to samo dotyczy też i zwierząt. Jeśli na dworze panuje skwar, dotyk ręki człowieka potęguje odczucie ciepła. Ludzie także unikają wtedy nadmiernego kontaktu fizycznego z innymi, podobnie powinniśmy więc traktować nasze psy.

Pies, który nie chce być dotykany zazwyczaj, choć nie zawsze jasno da nam to do zrozumienia . Zwykle spróbuje się po prostu od nas odsunąć - nigdy nie powinniśmy w takich sytuacjach siłą przytrzymywać go obok siebie, wtedy może zacząć warczeć, a w skrajnych wypadkach nawet gryźć człowieka. Pamiętajmy, że wspólne pieszczoty powinny być przede wszystkim przyjemne dla pupila.

Źródło: piesologia.pl

Obserwuj nas w
autor
Jakub Pasek

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy