Swiatzwierzat.pl Psy Kaszel u psa: co oznacza i jak go zwalczyć?
Pixabay.com

Kaszel u psa: co oznacza i jak go zwalczyć?

13 lutego 2021
Autor tekstu: Emil Hoff

Kaszel u psa: czy trzeba się niepokoić?

Pies nagle wydaje z siebie serię dziwnych odgłosów, przypominających przeciągłe chrząknięcia, jakby chciał oczyścić gardło. Czy zamierza skomentować nową karmę? Może ćwiczy jakiś nowy styl szczekania? Niestety nie – to psi kaszel.

Kaszel u psa ma tę samą funkcję co u ludzi – to odruch służący oczyszczeniu gardła. U psów występuje jednak bardzo rzadko i jest najczęściej oznaką podrażnienia dróg oddechowych lub poważniejszej infekcji gardła. Psy zawsze kaszlą seriami, a gdy kaszel jest bardzo intensywny, zwierzak może nawet zwymiotować.

Kaszel u psa to nic przyjemnego, a do tego często stanowi objaw poważniejszego problemu. Dlatego nie należy lekceważyć kaszlu u psa. Kaszlący dłużej niż dobę pupil, zwłaszcza z dodatkowymi objawami choroby, powinien jak najszybciej zobaczyć się z weterynarzem, który określi przyczynę kaszlu i doradzi sposób leczenia.

Skąd kaszel u psa? Przyczyny chorobowe

Przewlekły kaszel to jeden z objawów wielu poważnych psich chorób. Jedna nawet bierze nazwę od tego objawu – to kaszel kenelowy, powszechna, silnie zakaźna choroba psów. Kaszel u psa bywa też objawem zapalenia płuc, tchawicy i oskrzeli, nosówki, rzadziej gruźlicy i raka, czasem nawet chorób zębów i dziąseł. Kaszlą także psi astmatycy, alergicy i zwierzaki chore na serce (to częste u starszych zwierząt). Nawet poważne zarobaczenie może dać objaw w postaci kaszlu (to z kolei zdarza się często szczeniętom).

Oczywiście, wszystkie wyżej wymienione choroby to poważne zagrożenie dla naszego pupila, dlatego kaszel u psa nie powinien nigdy być ignorowany. Psy nie dostają chrypki i nie chrząkają, by oczyścić gardło przed przemową. Kaszel u psa zawsze oznacza, że zwierzakowi coś dolega, w dodatku kaszlący pupil może zarażać inne psy.

Skąd kaszel u psa? Przeziębienie

Oprócz poważnych chorób, kaszel u psa może zwiastować także mniej poważne dolegliwości, np. przeziębienie. Psy mogą się przeziębić tak samo jak ludzie i mają nawet podobne objawy: kaszel, katar, gorączkę, czasem wymioty, ból gardła, brzucha i uszu.

Podobnie jak ludzie, psy przeziębiają się, gdy zmarzną, a więc często na jesieni i zimą. Psy o krótkiej sierści powinny być wyprowadzane zimą w ocieplających ubrankach. Jeśli pies zmoknie w czasie spaceru, trzeba go wysuszyć po powrocie do domu. Te zabiegi pomogą zmniejszyć ryzyko przeziębienia się psa.

Psie przeziębienie leczy się podobnie jak ludzkie. Chory pies powinien przede wszystkim odpoczywać w cieple, pić dużo wody i jeść odpowiednią karmę. By szybciej zwalczyć przeziębienie u psa, można dodać mu do karmy tran i suplementy diety, zwłaszcza kwasy omega-3. Dla wzmocnienia odporności u psa można też dosypać mu do karmy nieco ziół – rumianku i rozmarynu.

Jeśli tak poleci weterynarz, kaszel u psa można też zwalczyć, podając zwierzakowi odpowiedni syrop, np. z prawoślazu.

Skąd kaszel u psa? Przesuszenie

Przeciwieństwem kaszlu z wychłodzenia jest u psa kaszel z przesuszenia. Gdy pies przebywa długo w gorącym miejscu, gdzie powietrze jest suche, a do tego nie ma dostępu do odpowiedniej ilości wody, zwierzak może nabawić się kaszlu.

Przesuszenie dotyka nie tylko psy spędzające wakacje w Egipcie czy Meksyku. Kaszel może wystąpić np. u psów mieszkających w przegrzanych domach, gdzie zimą grzejniki pracują pełną parą, przez co powietrze bardzo się wysusza.

Ratunkiem przed przesuszeniem jest dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza. Dobrze jest położyć na grzejniku naczynie z wodą, która po ogrzaniu będzie parować i tym samym nawilżać powietrze w pomieszczeniu.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy