Swiatzwierzat.pl Psy Kaszel kenelowy u psa: przyczyny, objawy, leczenie
Pixabay.com

Kaszel kenelowy u psa: przyczyny, objawy, leczenie

24 marca 2022
Autor tekstu: Emil Hoff

Kaszel kenelowy u psa: natura i przyczyny choroby

Kaszel kenelowy, zwany inaczej kaszlem psiarniowym lub zakaźnym zapaleniem krtani i tchawicy, to najpowszechniejsza choroba zakaźna wśród psów.

Kaszel kenelowy to umowna nazwa dla szeregu schorzeń psich dróg oddechowych (niemal wszystkich z wyjątkiem nosówki), których głównym objawem jest właśnie kaszel. Kaszel towarzyszy psom jako objaw zakaźnego zapalenia dróg oddechowych, przełyku i opłucnej. Chorobę najczęściej wywołuje u psa zakażenie adenowirusami, wirusami grypy i bakteriami krztuśca.

Kaszel kenelowy występuje szczególnie często na jesieni i na wiosnę.

Kaszel kenelowy u psa: nie tylko bakterie i wirusy

Nie tylko choroby układu oddechowego mogą wywołać u psa kaszel. Także zakażenie glistą psią może wywołać kaszlenie, gdy larwy przejdą z płuc do tchawicy. Jeśli pies zjadł ślimaka zakażonego nicieniami płucnymi, może się nimi zarazić i w konsekwencji również wykształcić kaszel kenelowy.

Kaszel może być także objawem niewydolności serca u psa. Inne symptomy tej choroby to niechęć pupila do zabaw i spacerów, a także ogólny niepokój, przejawiający się niespokojnym nocnym dreptaniem psa po domu.

U małych ras kaszel może być oznaką zapadnięcia się tchawicy – schorzenia powodującego trudności z oddychaniem.

Kaszel kenelowy u psa: rozprzestrzenianie

Kaszel kenelowy rozprzestrzenia się drogą kropelkową i łatwo przenosi się między psami. Chory pies nie zaraża zwierząt innych niż psy. Przypadki zarażenia się człowieka od psa występują ekstremalnie rzadko.

Wbrew nazwie, kaszel kenelowy dotyka nie tylko psy w schroniskach, choć oczywiście duże skupiska zwierząt bardzo sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby. W rzeczywistości na zarażanie kaszlem kenelowym narażony jest każdy pies o osłabionej odporności. Zwierzę zarazić się może choćby na zwykłym spacerze lub nawet w wyniku kontaktu z chorym psem przez siatkę ogrodzenia. Ryzyko zarażenia zawsze jest jednak większe tam, gdzie psów jest dużo. Zwierzęta nieraz przywożą kaszel kenelowy z wystaw i zawodów.

Psy mogą zarażać inne zwierzęta kaszlem kenelowym nawet przed wystąpieniem u nich samych objawów oraz przez kilka tygodni po zaleczeniu choroby.

Kaszel kenelowy u psa: objawy

Kaszel kenelowy najczęściej daje objawy po czterech dniach od zakażenia.

Sam kaszel jest objawem. Mechanizm działania jest tu podobny do kaszlu ludzkiego. Choroba – najczęściej o podłożu wirusowym – wywołuje podrażnienie części nosowej przełyku, co powoduje u psa trudności z oddychaniem i wymusza gwałtowny wydech, przy którym zwierzę wydaje charakterystyczny dźwięk. Kaszlenie służy pozbyciu się z dróg oddechowych wszelkich drażniących ciał obcych i substancji, jest to więc przejaw walki organizmu z chorobą. Jak odróżnić psie kaszlenie od kichania? Gdy pies kaszle, ma otwarty pysk, a gdy kicha – zamknięty.

Poza kaszlem, oznaką choroby dróg oddechowych u psa jest utrata apetytu, osowiałość, gorączka, wyciek z nosa i kącików oczu.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy