Karma bezzbożowa dla psa – za i przeciw
Zboża obecne w karmach dla psów dostarczają przede wszystkim węglowodany. Decydując się na karmę bezzbożową nie eliminujemy tego produktu – wręcz przeciwnie. Jest on po prostu zastępowany tańszymi zamiennikami, do których należą między innymi ziemniaki.
Karma bezzbożowa dla psa – co to oznacza?
Do zbóż zalicza się rośliny z rodziny traw. To między innymi ryż, kukurydza, żyto, pros czy owies. W pożywieniu do tej grupy zalicza się także tak zwane pseudozboża, czyli: grykę, komosę, chia czy amarantusa. Cechą charakterystyczną dla tego rodzaju pożywienia jest wysoka zawartość skrobi, która dostarcza do organizmu węglowodany hamujące głód. W wielu produktach zbożowych jest obecny także gluten, który poprawia smak potraw i ich konsystencje.
Czy karma bezzbożowa dla psa rzeczywiście nawiązuje do diety wilków?
Od kilku lat panuje moda na powrót do diety pierwotnej, zwanej potocznie przodków. Dotyczy ona nie tylko ludzi, lecz również naszych domowych pupili. Za wzór podaje się wilka, który przez większość czasu żywi się tylko i wyłącznie mięsem. Zapominamy jednak, że przez tysiąclecia życia z ludźmi, psie organizmy ewoluowały i produkty roślinne nie wpływają źle na ich zdrowie.
Wracając jednak do diety wilka, to warto zauważyć, że w okresie zimowym poluje co około 3 dni, zjadając przez ten czas ofiarę stopniowo. Zaczyna od organów wewnętrznych, poprzez mięśnie, kości, ścięgna, chrząstki i skórę. Latem pożywienie urozmaicone jest także ptakami, bezkręgowcami oraz roślinami. Badania pokazuję, że energia rozkłada się następująco: 54% białko, 45% tłuszcz, 1% węglowodany.
Psy domowe na drodze ewolucji największą część zapotrzebowania energetycznego czerpią natomiast z tłuszczu, które w diecie zajmuje 63%. Na drugim miejscu jest białko 30%, a 7% to węglowodany.
Alergie u psa – powód dla którego karma bezzbożowa dla psa jest popularniejsza
Właściciele sięgający po karmę bezzbożową dla psa często mówią, że kierują się chęcią wyeliminowania alergii pokarmowych. Tymczasem badania pokazują, że to nie zboża wywołują alergię, lecz produkty zwierzęce i odzwierzęce.
Aby jednak upewnić się do alergii na dany produkt należałoby przeprowadzić testy eliminacyjne. Niestety niewielu właścicieli się na nie decyduje, dlatego też nie ma dokładnych danych co do pokarmów, które najgorzej wpływają na stan zdrowia naszego psa.
Popularna eliminacja glutenu w diecie człowieka sprawia, że ten sam składnik chcemy wyeliminować z diety psa. Warto jednak zaznaczyć, że mimo trendów, nietolerancja dotyczy jedynie 1% ludzkiej populacji – jeśli chodzi o celiakię, natomiast 6% nie toleruje glutenu na skutek innych chorób.
Nie oznacza to zatem, że składnik ten jest szkodliwy dla naszego zdrowia, a tym bardziej dla psa. W przypadku natomiast czworonogów brak zbóż w diecie może prowadzić do chorób serca, gdyż wysoką ilość węglowodanów zastępuje się warzywami: grochem, ziemniakami, które mają negatywny wpływ na układ krążenie psa.
Wybór karm bezzbożowych dla psów w większości oparty jest na trendach w żywieniu człowieka, ale nie zawsze korzystny dla naszego czworonoga. Zanim zdecydujemy się na wyeliminowanie zboża z diety naszego pupila zastanówmy się, czy rzeczywiście są do tego wskazania.