Jak prawidłowo przechowywać karmę, by nie straciła swoich właściwości?
Większość właścicieli zwierząt karmi swoich pupili suchą karmą. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i stosunkowo tanie. Warto jednak poznać kilka faktów o suchej karmie i sposobie jej przechowywania, by nasze zwierzęta jak najdłużej cieszyły się pełnią smaku oraz wartości, jakie są zamknięte w drobnych kawałeczkach pokarmu. Sprawdzamy, co powinien wiedzieć każdy właściciel psów i kotów, nim zdecyduje się kupić karmę dla swojego pupila.
Sucha karma musi być odpowiednio przechowywana
Przede wszystkim pamiętać musimy, że karma może się zepsuć. Warto więc kupować częściej, ale mniejsze opakowania. Niewielkie opakowania nie tylko są wygodne do trzymania w domu, ale zapewniają również świeżość. Dzięki częstemu kupowaniu karmy, mamy pewność, że nie podamy naszemu pupilowi nieświeżego jedzenia.
Karmę powinniśmy przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Niektórzy właściciele przesypują karmę do plastikowych lub metalowych pojemników. Nie polecamy takiego rozwiązania. Sucha karma w oryginalnym opakowaniu ze strunowym zamknięciem dłużej zachowuje świeżość, nie jest też narażona na działanie promieni słonecznych. Na opakowaniu znajdują się także ważne informacje o składzie i sposobie dawkowanie. Jest to ważne, w przypadku gdyby nasz pupil poczuł się gorzej i konieczna byłaby wizyta u weterynarza. Zidentyfikowanie składu pozwoli na stwierdzenie alergii.
Przenigdy nie kupuj karmy na wagę. Po pierwsze nie masz pewności, kiedy opakowanie czy worek z karmą zostały otwarte. Po drugie, to się zupełnie nie opłaca. Karma na wagę jest droższa niż ta w opakowaniach. Ponadto niech nie zwiodą nas zapewnienia, że w ten sposób sprawdzimy, czy nasz pupil polubi nową karmę. Lepszym rozwiązaniem są małe opakowania. Jeżeli nasz czworonóg będzie kręcił pyszczkiem na jedzenie, zawsze możemy je oddać znajomym, czy zostawić dla bezdomnych stworzeń, które mieszkają w okolicy.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:
Patrz na termin ważności
Każda karma ma określony termin przydatności do spożycia i należy go bezwzględnie przestrzegać. Serwowanie karmy po upływie terminu ważności może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia naszych podopiecznych. Przede wszystkim mogą być ciężkostrawne, wywoływać uczulenia, ale zaszkodzić też mogą znacznie poważniej. Termin ważności jest nieprzekraczalny. Po jego upływie karmę trzeba wyrzucić.
Unikać należy też mieszania karm. Karmę podajemy do czasu, aż opakowanie będzie puste. Nie przesypujmy resztek starej karmy do opakowania z nową. Możemy w ten sposób zaszkodzić zwierzęciu. Mieszanie karm może nieść negatywne konsekwencje dla zdrowia naszych podopiecznych. Wszystko ze względu na skład pokarmów, który czasem może ulec zmianie.
Karmy należy chronić przed wilgocią i promieniami słonecznymi. Powodują one psucie się pożywienia i przyspieszają procesy gnicia. Karma powinna być trzymana w zamkniętej szafce, której nasze zwierzęta nie będą w stanie otworzyć. Psy czy koty chcąc dobrać się do zawartości opakowania, mogą zjadać plastik, w którym zapakowana jest karma. Nie jest ani zdrowe, ani bezpieczne.
Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:
Niecodzienna interwencja w Radomiu. Leśnicy przybyli na ratunek sowom uwięzionym w kominku
Chronione zwierzęta znalezione martwe. Leśnicy biją na alarm