Swiatzwierzat.pl Psy Kamień nazębny u psa – rozpoznanie, leczenie, zapobieganie
Materiały Partnera

Kamień nazębny u psa – rozpoznanie, leczenie, zapobieganie

24 marca 2022

Każdy właściciel psa powinien dbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Niewątpliwie wpływ ma na to stan uzębienia pupila. Dlatego nie powinno się dopuścić do powstania kamienia nazębnego. Jeśli jednak ma to już miejsce, z poniższego artykułu dowiesz się jak go zidentyfikować, wyleczyć i zapobiec nawrotom.

Kamień nazębny – jak wygląda? 

Pierwszą rzeczą sygnalizującą, że coś złego dzieje się w jamie ustnej zwierzęcia jest wydobywający się z niej brzydki zapach. Niekiedy nieprzyjemny oddech to wynik groźnej choroby związanej np. z zaburzeniem procesu trawienia. Dlatego przed przystąpieniem do diagnozy o kamieniu nazębnym warto wyeliminować wszystkie inne przyczyny.

Kamień nazębny u psa można bezpośrednio rozpoznać przez wygląd zęba. Ponieważ pojawia się na nim żółto - brązowy nalot, który ma twardą, trudną do usunięcia, strukturę. Oprócz tego towarzyszą mu zapuchnięte, czerwone dziąsła, a na samym zębie występują przebarwienia. Wyróżnia się też kilka przyczyn niezwiązanych z formą szkliwa, w tym:

  • brak apetytu,

  • zwiększona ilość śliny,

  • drapanie się po pyszczku.

Kamień nazębny – jak powstaje i skąd się bierze?

Kamień nazębny u psa powstaje wskutek zbierania się bakterii w jamie ustnej. W dodatku wpływ na pojawienie się brzydkiego osadu mają też zbierane różnego rodzaju substancje, które pochodzą ze spożywanego pokarmu i śliny. Zjadane przez psa pożywienie przykleja się do zębów i odkłada na nich. Szczególnie na koronach zębów, w szczelinach między zębami i na dziąsłach. Jeśli pozostałości nie są na bieżąco usuwane, tworzy się osad nazębny, a w konsekwencji kamień. Najpierw w postaci miękkiej płytki, która po czasie zaczyna się mineralizować i twardnieje. W tym też zbiera się złuszczony nabłonek, wapń i fosfor, które powodują, że powstaje trudna do zdarcia płytka. Co ciekawe ten problem częściej dotyka psów o krótkim pyszczku lub z wadami zgryzu. Aby zapobiegać pozostawaniu resztek na zębach i w przerwach między nimi, warto psu podawać np. gryzaki dentystyczne lub naturalne gryzaki.

Dlaczego należy usuwać kamień nazębny? 

Mimo że zęby czworonogów są bardziej wytrzymałe od ludzkich, trzeba o nie dbać równie często co o nasze. Pełnią one szereg ważnych dla zwierzęcia funkcji, podczas zabawy, a nawet w komunikacji z innymi zwierzakami. Dlatego nie tylko ze względów estetycznych należy usuwać kamień nazębny u psa. Niekiedy zachowanie go, skutkuje poważnymi schorzenia zdrowotnymi. Może wpłynąć negatywnie na pracę serca, nerek, wątroby i samego uzębienia. Poważną konsekwencją będzie usunięcie zębów u psa z przyczyn powstania zapalenia oraz innych chorób.

Kamień nazębny u psa – jak usunąć? 

Osad z powierzchni zęba usuwa się u specjalisty weterynarii, który wykonuje ten zabieg pod narkozą za pomocą ultradźwięków. Wtedy następuje dokładna ocena stanu uzębienia. Dopiero w takim momencie, można ocenić jak głęboko osadził się kamień, który może nawet pojawić się w kieszonkach dziąsłowych. Oczywiście to miejsce także powinno zostać dokładnie oczyszczone. Niekiedy wskutek poważnego zaniedbanie konieczne jest dłuższe leczenie.

Obserwuj nas w
autor
Redakcja swiatzwierzat.pl

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy