Swiatzwierzat.pl Psy Kamień nazębny u psa - jak powstaje i jak można go usunąć?
pixabay.com

Kamień nazębny u psa - jak powstaje i jak można go usunąć?

24 marca 2022

Kamień nazębny u psa - jak czyścić zęby psa?

Problem tworzenia się kamienia nazębnego nie dotyczy jedynie ludzkich zębów. Tworzy się on również u zwierząt i, nieleczony, może skutkować poważnymi powikłaniami. Dotyczy to także psów, u których resztki pokarmu codziennie odkładają się w jamie ustnej. Pies nie jest w stanie sam usunąć sobie kamienia nazębnego i w tym procesie konieczna jest pomoc człowieka.

Z tego powodu pies powinien być przyzwyczajany nie tylko do procesu usuwania kamienia nazębnego, ale także do regularnej higieny jamy ustnej od jak najmłodszych lat, która skutecznie zapobiega problemowi. Czy to oznacza, że powinniśmy myć zęby psa dokładnie w taki sam sposób, jak myjemy nasze uzębienie? Niekoniecznie.

Przede wszystkim pamiętajmy, że do mycia zębów psa nie można używać pasty z fluorem, który jest dla czworonoga szkodliwy. W sprzedaży istnieją specjalne preparaty, które usuwają bakteryjny osad z zębów psa i mają smak przypominający tradycyjne psie pożywienie. Możemy nakładać taki preparat na specjalną szczoteczkę nakładaną na palec i za jej pomocą czyścić zęby psa.

Niestety nie wszystkie czworonogi akceptują taki rodzaj higieny ustnej i w niektórych przypadkach możemy się podczas tej czynności solidnie zmęczyć i dodatkowo zestresować naszego pupila. Istnieją również spraye lub pianki, którymi pokrywamy zęby psa, ale nie są tak skuteczne jak pasty.

Oprócz past do czyszczenia zębów psa możemy używać specjalnych gryzaków lub kości, które usuwają kamień, ale nie w takim stopniu jak pasty. Możemy również czyścić zęby psa domowym sposobem, poprzez nałożenie na palec gazy i nasączenie jej w wodzie utlenionej, sodzie oczyszczonej lub w soku z cytryny, jednak nie są to tak skuteczne środki jak specjalne pasty, które kupujemy w sklepach zoologicznych lub u weterynarza.

Wiele też zależy od rodzaju karmy podawanej psu. Mniej szkodliwa dla zębów jest karma sucha złożona z granulek, które pozostawiają mniej śladów na zębach niż karma mokra lub gotowane jedzenie dla psa. Nie zmienia to jednak faktu, że, nawet karmiąc psa jedynie suchą karmą, nie unikniemy problemu tworzenia się kamienia nazębnego. W jaki sposób rozpoznać, że kamień zaczyna się odkładać?

Kamień nazębny u psa - w jaki sposób się odkłada i czym się objawia?

Resztki pokarmu, które osadzają się w jamie ustnej psa z czasem łączą się z bakteriami i tworzą tzw. płytkę nazębną. To rodzaj osadu, z którym jesteśmy w stanie sobie poradzić, jeśli jednak nie stosujemy regularnej higieny jamy ustnej u psa, problem zaczyna narastać. Płytka nazębna ulega mineralizacji i powstaje kamień nazębny, którego nie usuniemy, stosując domowe sposoby.

Wśród objawów, które świadczą o powstawaniu kamienia nazębnego w jamie ustnej psa, możemy wyróżnić nalot o żółtym lub brązowym zabarwieniu, który jest najbardziej widoczny przy linii dziąseł, a także stan zapalny tych ostatnich, które stają się opuchnięte, zaczerwienione, a nawet zaczynają krwawić. Ważnym objawem, który zazwyczaj skłania właściciela do reakcji jest nieprzyjemny zapach dobywający się z pyska psa, który wskazuje na obecność bakterii w jamie ustnej.

Jeżeli w dalszym ciągu będziemy lekceważyć wyżej wymienione objawy, może to wpłynąć na ogólny stan psa. Mogą pojawić się problemy w gryzieniu, utrata wagi i apetytu. Może dojść do poważniejszych schorzeń, w tym stanów zapalnych dziąseł, które mogą mieć charakter ropny i skutkować obrzękami w okolicach oka, które są objawami ropnia.  Nieleczony kamień nazębny może prowadzić nawet do częściowej lub całkowitej utraty zębów u psa. Aby nie dopuścić do tak poważnego stanu, konieczna jest nie tylko regularna higiena jamy ustnej psa, ale również kontrolna wizyta u weterynarza, który przynajmniej raz w roku powinien sprawdzać stan uzębienia naszego pupila.

Kamień nazębny u psa  - w jaki sposób usuwa go weterynarz?

W chwili, gdy nie jesteśmy poradzić sobie sami z problemem kamienia nazębnego u psa, konieczna jest wizyta u weterynarza, który własnoręcznie zajmie się jego usunięciem. Najpopularniejszym zabiegiem, który stosuje lekarz przy zaawansowanym stopniu kamienia nazębnego, jest tzw. sanacja. Zabieg odbywa się pod narkozą i polega na usuwaniu płytki nazębnej przy pomocy skalera ultradźwiękowego.

Za jego pomocą weterynarz może usunąć kamień nazębny we wszystkich obszarach jamy ustnej i, oprócz samych zębów, dokładnie oczyścić kieszonki dziąsłowe i kanały korzeniowe. To niestety inwazyjna i kosztowna forma leczenia, dlatego, aby jej uniknąć, powinniśmy regularnie stosować profilaktykę jamy ustnej u naszego czworonoga.

Kamień nazębny u psa - które rasy są najbardziej narażone?

Kamień nazębny jest problemem, który dotyka większość psów, są jednak rasy szczególnie na niego narażone. Bardziej nasilony jest u czworonogów, które mają do tego genetyczne predyspozycje, takie jak nieprawidłowy zgryz. Ten problem dotyczy przede wszystkim takich ras, jak jamniki, pekińczyki, yorki, maltańczyki shih tzu.

Również rasy o krótkiej kufie, czyli brachycefaliczne, są bardziej podatne na powstawanie kamienia nazębnego w jamie ustnej. Należą do nich popularne mopsy i buldogi francuskie, a także boksery i buldogi angielskie. W przypadku wyżej wymienionych ras, powinniśmy szczególnie dbać o higienę ich jamy ustnej i pojawiać się na rutynowej kontroli uzębienia psa u weterynarza częściej niż raz na rok.

Pamiętajmy, przy problemie kamienia nazębnego ważniejsze jest zapobieganie, niż późniejsze, często kosztowne leczenie. Dlatego starajmy się zminimalizować ryzyko i regularnie czyścimy zęby naszego czworonoga, dbając o nie nie mniej, niż o nasze własne uzębienie.

undefinedundefined

Obserwuj nas w
autor
Tomasz Miecznikowski

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy