Swiatzwierzat.pl
lekarstwa

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

Jakich lekarstw nie wolno podawać domowym pupilom? Poznaj listę, zanim dojdzie do tragedii

9 Lipca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Gdy boli nas głowa, zatoki czy cokolwiek innego, sięgamy do domowej apteczki i mamy w niej baterię lekarstw, które przyniosą nam ulgę. Zwierzęta jednak mają inne potrzeby. Zwykła aspiryna nie tylko im nie pomoże, ale nawet pogorszy sytuację.

Jak alarmują naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, domowe zwierzęta często padają ofiarą zatruć, nawet poważnych, spowodowanych przez ich własnych opiekunów.

Sammy

Sammy spędził lata w schronisku. Dzięki uroczemu nagraniu w jeden dzień znalazł nowy dom

CZYTAJ DALEJ

Zwierzaki mają inne potrzeby niż ludzie

Ludzie podają psom i kotom lekarstwa przeciwbólowe, które im samym przynoszą ulgę. Bardzo się dziwią, gdy stan ich pupili gwałtownie się po tym pogarsza.

- To, że lekarstwo nie jest na receptę, nie oznacza, że może je przyjmować każdy i w dowolnej ilości - tłumaczy prof. dr hab. Dorota Wrześniok z SUM w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim". - Zwierzęta takie jak psy i koty zupełnie inaczej reagują na substancje chemiczne, zawarte w lekach. To, co ma przynosić ulgę ludziom, może być śmiertelną trucizną dla naszych domowych pupili.

Nie podawaj Paracetamolu

Na przykład popularny lek - Paracetamol - wymaga specjalnych enzymów do odpowiedniego zmetabolizowania. Ludzie mają te enzymy, ale nie domowe zwierzaki. Zwłaszcza dla kotów tabletka Paracetamolu może być śmiertelnie niebezpieczna.

- Niestety, to właśnie Paracetamol jest jedną z najczęściej występujących przyczyn zatruć u zwierząt domowych - mówi mgr Zuzanna Rzepka z SUM.

Nie podawaj Ibuprofenu

Nie lepiej działa na zwierzęta Ibuprofen. Stosowanie tego leku u psów i kotów może powodować owrzodzenie żołądka, zapalenie jelit, drgawki, a nawet śpiączkę.

Winny jest znowu skład chemiczny, który u ludzi powoduje ulgę w bólu, a u zwierząt tylko chwilowe otumanienie z bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w przyszłości.

Wystrzegaj się aspiryny

Prawdopodobnie najgorszym wrogiem zwierzaków jest popularna i pozornie nieszkodliwa aspiryna. Używamy jej do leczenia całego szeregu ogólnych dolegliwości, od bólu po katar.

Tymczasem dla zwierząt aspiryna może być zabójcza. Już jedna pigułka zawiera dość substancji chemicznych, by uszkodzić psu czy kotu żołądek, jelita, nerki, a nawet szpik kostny.

Naukowcy z SUM podkreślają, że choć opiekunowie działają w dobrej wierze, to jednak podając swym pupilom leki przeciwbólowe przeznaczone dla ludzi, mogą im zrobić bardzo poważną krzywdę.

Lekarstwa przepisuje weterynarz

Kiedy zwierzę wykazuje oznaki bólu - wokalizuje, jest apatyczne, zmienia sposób poruszania się, okazuje ogólny niepokój - należy zaprowadzić je do weterynarza.

Tylko wykwalifikowany lekarz weterynarii może ustalić, co jest przyczyną bólu u zwierzęcia, i wskazać odpowiednie leki do podawania pupilowi.

Trzeba pamiętać, że jeśli chodzi o leki i leczenie, działanie na własną rękę, nawet powodowane chęcią niesienia pomocy, może skończyć się dla naszego pupila bardzo źle.

Źródło: Dziennik Zachodni

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Aktualności

Obrońcy zwierząt wyszli na ulice Warszawy. „Fakt, że różnią nas ciała nie znaczy że różnie odczuwamy"

Czytaj więcej >

Aktualności

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa. Czytelnicy Świata Zwierząt wyznają, za co kochają psy

Czytaj więcej >
Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >