Swiatzwierzat.pl Psy Jak zadbać o psa w czasie upałów? Porady i wskazówki na lato
Pixabay.com

Jak zadbać o psa w czasie upałów? Porady i wskazówki na lato

24 marca 2022
Autor tekstu: Emil Hoff

Jak zadbać o psa w czasie upałów? Zrozum jego potrzeby

Pies ma sierść, najczęściej złożoną z dwóch warstw. Gęsty podszerstek chroni go przed zimnem, a włos okrywowy zapewnia dodatkową warstwę izolacji, ochronę przed otarciami, często też pokrywa go warstewka tłuszczu, zapewniająca wodoodporność.

Można powiedzieć, że pies cały czas chodzi w ciepłym, gęstym, nieprzemakalnym swetrze. Gdy to sobie uświadomimy, łatwiej nam zrozumieć problemy i potrzeby psów w czasie upałów. Każdy opiekun psa powinien wiedzieć, jak ulżyć mu w czasie upałów.

Jak zadbać o psa w czasie upałów? Gdy ziajanie nie wystarcza

Psy zazwyczaj chłodzą się za pomocą ziajania, czyli dysząc i wystawiając język, którego duża powierzchnia usprawnia termoregulację ciała. To tzw. termoregulacja behawioralna, czyli związana z instynktownymi lub wyuczonymi zachowaniami. Psy również się pocą, choć nie na całym ciele, jak ludzie, ale tylko na opuszkach łap – to tzw. termoregulacja fizjologiczna, czyli przebiegająca niezależnie od wiedzy i woli psa.

Dla wielu psów, zwłaszcza tych o krótkiej sierści, dyszenie i odrobina potu często stanowią wystarczające zabezpieczenie przed przegrzaniem. Dla innych ras, zwłaszcza tych o dłuższym i gęstszym futrze, naturalna termoregulacja w upalne dni może być niewystarczająca.

Jak zadbać o psa w czasie upałów? Grupa zwiększonego ryzyka

Grupami zwiększonego ryzyka wystąpienia udaru cieplnego są nie tylko psy o gęstej sierści, ale też osobniki starsze, szczenięta oraz zwierzęta należące do tzw. rasy brachycefalicznych, czyli ze spłaszczonymi pyszczkami. Psy o spłaszczonych pyskach nie tylko nie pocą się wystarczająco opuszkami łap, ale mają utrudnione ziajanie.

Jak zadbać o psa w czasie upałów? Dostatek wody

Niezależnie od rasy, wieku, typu sierści i budowy pyszczka, każdy pies w czasie upałów musi mieć do dyspozycji nieograniczoną ilość świeżej, chłodnej wody pitnej. Zwierzak sam najlepiej wie, ile wody potrzebuje, by się schłodzić i nawilżyć, dlatego zamiast dozowania wody, lepiej dać mu do niej swobodny dostęp.

W przypadku dużych ras, które piją naprawdę sporo, najlepiej napełnić wodą wiadro i wymieniać ją kilka razy w ciągu dnia, tak by stale była chłodna i świeża. Użyj solidnego metalowego wiadra i postaw je na stabilnej powierzchni, np. chropowatych kafelkach, macie antypoślizgowej lub ubitej ziemi, tak by pies go nie przewrócił. Wiadro powinno stać w miejscu, które łatwo jest wysuszyć w razie wylania wody, czyli raczej w łazience lub na ganku niż na dywanie w dużym pokoju.

Jeśli pies musi pozostać na jakiś czas sam, należy zostawić mu do dyspozycji kilka misek lub wiaderek z wodą, na wypadek, gdyby przewrócił jedno naczynie.

Świeżą, chłodną wodę dla psa trzeba także zabierać wraz z nim na spacery, by zwierzak mógł się napić w trakcie zabawy i po niej. Wystarczą do tego zwykła plastikowa butelka, termos lub specjalna butla dla psów z przytroczoną miseczką.

Woda dla psa powinna być chłodna, ale nie lodowata. Wkładanie mu do wiadra czy miski kostek lodu nie jest najlepszym pomysłem, bo pies może się od tego przeziębić lub nawet złapać anginę.

Woda może służyć psu nie tylko do picia. Dobrym pomysłem jest napełnienie nią baseniku dziecięcego, w którym pies może się potaplać i w ten sposób dodatkowo ochłodzić. Basenik to rozwiązanie dla opiekunów dysponujących ogródkiem przydomowym. W mieszkaniu można postawić w łazience odpowiednio szeroką balię, w której pies chętnie zanurzy choćby łapy.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy