Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jak wyglądał najmniejszy pies w Polsce? Poznajcie Toudiego z Wrocławia
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 10.10.2021 02:00

Jak wyglądał najmniejszy pies w Polsce? Poznajcie Toudiego z Wrocławia

Toudi
screen z programu Fakty TVP3 Wrocław

Od pewnego czasu szalenie modne stały się małe rasowe pieski. Jest kilka ras, które zaliczają się do miniaturek, dlatego nic dziwnego, że z biegiem czasu zaczęto organizować ogólnoświatowe rankingi najmniejszych piesków. Niewielu wie, że głównym pretendentem do tego tytułu był mieszkaniec Wrocławia - chihuahua o imieniu Toudi!

Rasa chihuahua uznawana jest za najmniejszą na świecie. Ich przedstawiciele może i zostały obdarzone sporym temperamentem, lecz osiągają wagę maksymalnie do 3 kilogramów. Z tego powodu chihuahua bryluje w Księdze Rekordów Guinnessa w kategorii wielkości.

Toudi ważył tyle, co paczka cukierków

W księdze rekordów psy rasy chihuahua znalazły się dwukrotnie. Rekordzistką była Miracle Milly należąca do pani Vanesy Semler z Puerto Rico. Psinka urodzona w 2011 roku ważyła zaledwie 20 gram. Kiedy osiągnęła dorosłość, jej waga podskoczyła do 500 gramów.

Dużym zaskoczeniem może okazać się fakt, iż jednym z poważnych kandydatów do zdobycia tytułu najmniejszego pieska na świecie był Toudi – chihuahua z Wrocławia.

Malutki czworonóg zyskał popularność, będąc jeszcze szczenięciem. W wieku 3 miesięcy mierzył zaledwie 6 cm i ważył niecałe 300 g. Nawet jak na rasę chihuahua jest to niezwykle niski wynik. Jego wagę można porównać do dwóch tabliczek czekolady! Toudi mieścił się w ludzkich dłoniach, gdzie uwielbiał ucinać sobie drzemki. Nie dziwi więc, że za sprawą swoich filigranowych rozmiarów, szczeniakiem zainteresowały się setki tysięcy internautów z całego świata. Zdjęcia Toudiego błyskawicznie obiegły Internet, wywołując niedowierzanie i zachwyt wśród miłośników miniaturowych piesków.

- Weterynarze na widok naszej pociechy przecierali oczy ze dziwienia. Mówili, że nigdy nie widzieli tak małego psa - mówił w rozmowie z TVN24 Łukasz Ciepły, właściciel Toudiego.

W małym ciele wielki duch

Jak wyjaśniają opiekunowie, Toudi zjadał kilka granulek karmy dziennie, a za miskę służył mu korek od butelki. Chociaż w porównaniu do swojego rodzeństwa był trzykrotnie mniejszy, nie przejmował się swoim wzrostem i wagą. Jak przystało na zadziorną chihuahuę, z uporem maniaka walczył ze swoją siostrą i mamą o zabawki czy legowisko.

Kiedy Toudi znajdował się na puchatym dywanie, widoczna była tylko jego malutka główka. Przez jego biszkoptowe umaszczenie, właściciele musieli bardzo uważać, gdzie stawiają kolejny krok. 

- Musimy uważać, bo jego sierść jest podobna do koloru podłogi - śmiał się pan Łukasz. Opiekunowie planowali zgłosić malucha do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najmniejszego psa na świecie. Zanim jednak mogli to zrobić, musieli poczekać, aż Toudi stanie się dorosły. 

Niestety, w 2016 roku świat obiegła zasmucającą informacja. Malutki Toudi odszedł. Chociaż powód nie został oficjalnie ujawniony, wiele wskazuje, że to, że piesek przegrał z chorobą.

Zobacz nagranie:

Źrodło: lelum.pl, tvn24.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!