Jak oduczyć psa skakania na ludzi? Znamy prosty sposób
Jak oduczyć psa skakania na ludzi? W większości wypadków zwierzęta zachowują się w ten sposób, witając się z opiekunem lub nowo poznaną osobą. Wielu właścicieli nie ma nic przeciwko takiemu powitaniu, jednak ich goście, lub ludzie przypadkowo napotkani na ulicy mogą bać się ogromnego owczarka niemieckiego skaczącego w kierunku ich twarzy.
Jak oduczyć psa skakania na ludzi?
Jeśli pies skacze na swojego opiekuna, możemy mieć pewność, że będzie zachowywał się tak także w stosunku do innych osób. Nie wszyscy, których zapraszamy do domu, muszą lubić zwierzęta. Niektórzy mogą bać się psa, szczególnie jeśli należy do większej rasy lub sprawia wrażenie groźnego. Lepiej utemperować jego zapędy, nim doprowadzą do nieprzyjemnych sytuacji.
Pies skacze na człowieka, by zdobyć jego uwagę. W gruncie rzeczy obojętne jest mu, jak zareagujemy na jego zachowani. Większość naszych odpowiedzi potraktuje jako zachętę do zabawy. Szczególnie młode psy, liczą na to, że człowiek zapewni im rozrywkę. Jeśli biegając z czworonogiem lub przeciągając zabawkę lekko go szturchasz lub popychasz, nie skojarzy on takich zachowań z naszą niechęcią.
Wyjątkiem będzie krzyczenie na niego lub bicie go. Karanie zwierzęcia, które nie łączy naszej agresji ze środkiem wychowawczym, jest nie tylko niewłaściwe, ale też nieskuteczne. Jak więc oduczyć psa skakania na ludzi?
By oduczyć psa dowolnego zachowania, musimy uświadomić mu, że jest ono niepożądane. Krzyki, spokojne tłumaczenia czy odpychanie czworonoga nic nie da. Zwierzęta zazwyczaj cieszą się z każdej reakcji, jaką uda im się wywołać u człowieka. Z tego względu najlepiej jest zachować spokój i odsunąć się lub ignorować natarczywe stworzenie.
Skuteczne metody korekcji zachowania pupila
1 . Odwróć czymś jego uwagę - jeśli pies skacze na osoby wchodzące do domu, dobrym pomysłem może być zajęcie go w takich momentach czymś innym. Dobrze sprawdzają się w takich sytuacjach kości, które pupil może rzuć przez jakiś czas lub rozsypywanie po domu smakołyków o silnym zapachu, których znalezienie chwilę mu zajmie. Gdy przestanie zajmować się przysmakami i zorientuje się, że w domu pojawili się ludzie, zareaguje mniej gwałtownie, niż gdyby witał ich przy drzwiach.
2 . Ignoruj go - choć ten sposób może wydawać się najprostszy, próbując go zrealizować, napotykamy wiele trudności. Skacząc na nas, zwierzak może podrapać nas pazurami lub ubrudzić ulubione ubranie. Trudno w takiej chwili zachować spokój i nie zwracać na niego żadnej uwagi. Szczególnie ciężko jest ignorować ważącego kilkadziesiąt kilogramów psa, który z łatwością mógłby nas przewrócić.
3 . Schyl się, by się z nim przywitać - j eśli twój pupil sięga ci niewiele powyżej kolan, dobrym pomysłem będzie witanie się z nim, schylając się lub kucając. Po jakimś czasie pies zrozumie, że nie ma po co skakać, skoro właściciel prędzej czy później i tak zniży się do jego poziomu, by go pogłaskać
4 . Odzwyczaj go od reagowania na dzwonek lub pukanie do drzwi - przy pomocy domownika, można kilkukrotnie zainscenizować, pojawienie się gości przed progiem twojego mieszkania. Gdy pies podbiegnie do drzwi i zobaczy widzianego przed chwilą w salonie członka rodziny, nie będzie tak podekscytowany. Trening warto powtórzyć kilka razy, tak by pies przestał kojarzyć te dźwięki z pojawieniem się gości i ekscytacją.
Źródła: pies.pl, pieosologia.pl zooart.pl