Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jak oduczyć psa leżenia w łóżku? Praktyczne porady
Monika Jeleniak
Monika Jeleniak 28.01.2019 15:56

Jak oduczyć psa leżenia w łóżku? Praktyczne porady

Jak oduczyć psa leżenia w łóżku
Fot.: Pexels, pixabay.com

Jak oduczyć psa leżenia w łóżku? Praktyczne porady skutecznie wyleczą twojego futrzanego pupila z niezdrowych nawyków! Choć wiele z nas nie widzi nic złego w przytulaniu się z psem na świeżej pościeli, radziłybyśmy nieco uważniej przyjrzeć się jego sierści, łapkom, czy pyszczkowi. To właśnie z tych miejsc pochodzi najwięcej bakterii, których przecież chcemy uniknąć! Zobaczmy, czy odwieczny spór na ten temat ma sens!

Uwielbiasz takie poranki, które sprowadzają się do obecności twojego ulubieńca w twoim łóżku? To świetnie- naprawdę musisz kochać swojego czworonożnego pupila! Jednak pytaniem zasadniczym jest kwestia dotycząca obecności brudu, z którym również się spotykasz, głaszcząc psa. Kursu BHP twój futrzany nie jest raczej w stanie zdać na ocenę pozytywną, dlatego zobaczmy, jak przekonać go do innego lokum!

1.Wyznacz inne stanowisko na podwyższeniu

Pies zazwyczaj wybiera sobie nasze łóżko ze względu nie tylko na istniejące możliwości wymieniania z tobą czułości, ale także ze względów czysto technicznych. To właśnie na wysokościach zwierzęta czują się pewniej, a wyższe partie łóżka traktują jako stanowisko do obserwacji. Jak widać, nie jest to tylko domena kotów! Tym sposobem możesz czuć się względnie bezpieczna, jednak wolałybyśmy, abyś wyznaczyła psu lepsze miejsce ku takim działaniom. Zainwestuj w wygodne siedzisko na wysokości lub zadbaj o to, żeby twój ulubieniec miał miękki kocyk na schodach. Wzrok futrzanego pupila dosięgnie cię w razie niebezpieczeństwa, jednak ty będziesz mogła poczuć się wolna od alergenów i bakterii :)

2. Bądź zaklinaczem psów za pomocą komendy

Pamiętasz legendę o Szczurołapie z Hamelin, którego dźwięk fletu porywał okoliczne zwierzęta? Nie twierdzimy, że słuszność jego czynów była pozytywna. Jednak potraktuj te miejską legendę jako luźną inspirację w kwestii jak oduczyć psa leżenia w łóżku. Komenda wydawana przez ciebie powinna być dla niego jak najsłodsza melodia, za którą poszedłby wszędzie. Gdy na hasło zejdź z łóżka faktycznie odejdzie od białej pościeli to znaczy, że robisz to dobrze. Pies musi zrozumieć panujące zasady w czystym domu, a ty za pomocą kilku słów jesteś w stanie zainicjować niepisany kodeks dobrego postępowania. Oczywiście, nie zapomnij go przy tym wynagrodzić go jakimś małym poczęstunkiem lub kawałkiem ulubionej kiełbaski!

3. Każdy zna i ma swoje miejsce w domu

Jak oduczyć psa leżenia w łóżku, kiedy zdążył na tyle przyzwyczaić się do naszej sypialni, że nie widzi świata poza świeżo wykrochmalonymi poduszkami? Konieczna jest twoja interwencja– pies powinien mieć swój własny mały pokoik z wygodnym łóżkiem. Mówiąc w taki sposób, nie mamy na myśli faktycznego pokoju dla dziecka o standardowym metrażu. Jednak pies swoje mały posłanie potraktuje właśnie w takich kategoriach- jeżeli oczywiście wyznaczysz mu takie legowisko. Kocyk z wizerunkiem kosteczek może okazać się skutecznym zastąpieniem twojego łóżka!

4. Zabawki przy posłaniu, czyli pies świętuje dzień dziecka codziennie

Już wiemy mniej więcej, jak oduczyć psa leżenia w łóżku. Zasadniczą kwestią jest teraz utrzymanie takiego stanu rzeczy! W tym celu będziemy potrzebować kilku ulubieńców naszego czworonożnego pupila, którzy skutecznie przekonają go do pewnych nawyków. Przystąpmy zatem do działania! Kupiłaś psu słodkie legowisko w miniaturowe kotki, jednak teraz zaczynasz powątpiewać w ten zakup? Połóż przy wejściu do psiego łoża kostkę lub suchą karmę, którą chętnie zje. Od tej pory twój pies będzie utożsamiać wygodne posłanie również ze smaczną nagrodą- tak rodzą się przyzwyczajenia! W dodatku zdrowe!

5. Zabawa i jeszcze raz zabawa

Wieloletni właściciele psów, którzy przechodzili przez etap jak oduczyć psa leżenia w łóżku, wiedzą, o czym będzie mowa. Podobnie jak w przypadku dzieci- wszystko, co powinno być z góry narzucone, powinnyśmy robić przez radość i zabawę. Trochę na zasadzie łączenia przyjemnego z pożytecznym- jeżeli zdołasz udobruchać za pomocą biegania i aportowania swojego futrzaka do porzucenia wygodnego łóżka- możesz mówić o sukcesie wychowawczym. Po wypoczynku na spacerze podsuń mu wygodne legowisko, które stanie się w miarę upływu czasu jego ulubioną kanapą wypoczynkową.

Podsumowanie

Jak widzisz, pytanie, jak oduczyć psa na leżenie w łóżku jest w zasadzie proste do odpowiedzenia, jednak praktyka będzie musiała trwać nieco dłużej. Konsekwentne utrwalanie w świadomości psa łóżka jako niedobrego miejsca do wypoczynku może zdać egzamin, o ile podejdziesz do tego w dobry sposób. Przede wszystkim za pomocą ulubionych smakołyków, o których wspominałyśmy przy okazji każdej z metod, ale także liczy się tutaj twój własny upór.

Jeżeli rzeczywiście kochasz swojego psa, musisz być cierpliwa- zwierzak uprzednio przyzwyczajony do spania z tobą nie będzie chciał prędko zamienić swoich nawyków. Jednak w miarę czasu i zainwestowanych pieniędzy w ulubioną psią karmę, twój ulubieniec nie będzie później stawiać wielkiego oporu! Ty się w końcu wyśpisz i nie będziesz musiała prać pościeli z zastraszającą częstotliwością!

Jak oduczyć psa leżenia w łóżku – oto garść porad w naszej galerii:

jak oduczyć psa leżenia w łóżku

Pies i nasze własne łóżko to bardzo częsta praktyka wśród tych zwierząt. Chcą być bliżej nas, a dzielenia się wspólną poduszką umożliwia im być bliżej.

Jak oduczyć psa leżenia w łóżku

Choć psy są rozczulające, nie możemy pozwolić na ich częsty wypoczynek w naszej sypialni. Jak oduczyć psa leżenia w łóżku? Wystarczy odrobina miłości, czułości, nowego posłania i ulubionych smakołyków, aby wiedział, gdzie jego miejsce!

Jak oduczyć psa leżenia w łóżku

Psy są bardzo towarzyskie, a spotkania z ludźmi to dla nich kolejny motyw do popisów. Niestety równie chętnie przebywają w naszych łóżkach, co może prowadzić do licznych chorób!

Jak oduczyć psa leżenia w łóżku

Jak oduczyć psa leżenia w łóżku, jeżeli chcemy się wyspać we własnym? Kupno posłania w intensywnym kolorze może załagodzić tę sytuację!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Owczarek australijski. Najmądrzejszy pies świata
  2. Imiona dla psa. NAJLEPSZE imiona dla psów i suczek
  3. Owczarek staroangielski. Sympatyczny pies pasterski
  4. Meghan Markle nie chce niani. Wiemy, kto zaopiekuje się najmłodszym członkiem rodziny królewskiej