Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Owczarek australijski. Najmądrzejszy pies świata
Redakcja Świat Zwierząt
Redakcja Świat Zwierząt 27.01.2019 18:43

Owczarek australijski. Najmądrzejszy pies świata

owczarek australijski
Fot.unsplash.com

Owczarek australijski często nazywany jest też najmądrzejszym psem świata. To rzeczywiście inteligentny czworonóg, który nie lubi się nudzić! Jeśli więc zastanawiasz się nad kupnem owczarka australijskiego, musisz wiedzieć, jak go okiełznać. Nie przejmuj się, to wcale nie takie trudne!

Ten przyjazny pies zjednuje sobie coraz więcej ludzi. Nic dziwnego — owczarek australijski jest nie tylko inteligentny, ale i niesamowicie przywiązuje się do rodziny, choć bywa nieufny wobec obcych. Jeśli więc marzy ci się pies, który stanie się nie tylko wiernym przyjacielem, ale i będzie skory do nauki i szkoleń, to owczarek australijski jest idealnym wyborem.

Owczarek australijski hodowla

Ponieważ rasa ta cieszy się sporym uznaniem, to nabycie szczeniaka nie jest trudne, jak w przypadku psów innych ras. W internecie z łatwością znajdziecie kontakt do różnych hodowli owczarka australijskiego. Pamiętajcie, żeby wcześniej poczytać opinię o tych miejscach. Najlepiej kupić psa od doświadczonych hodowców.

Jak wygląda owczarek australijski?

Owczarek australijski jest średniej wielkości psem. Samiec mierzy od 51 do 58 cm, samica – od 46 do 53 cm. Waga zwierząt waha się od 15 do 30 kg. Uwagę zwraca nietypowe umaszczenie tych czworonogów — jest ono bardzo zróżnicowane. Niewiele ras może pochwalić się aż tyloma typami umaszczenia. Uogólniając, możemy wyróżnić 4 typy umaszczenia owczarka australijskiego: czarny, czekoladowy, niebieski marmurek i czekoladowy marmurek. W ramach tego podstawowego podziału może występować kilkanaście różnych kombinacji kolorystycznych, np. z białymi znaczeniami.

Nie tylko kolor, ale także długość sierści owczarka australijskiego robi wrażenie. Jest przyjemna w dotyku, a zdrowia i wyczesana prezentuje się naprawdę zjawiskowo. Niestety, owczarki australijskie też bardzo linieją. Na pocieszenie można jednak dodać, że ich sierść ma właściwości samoczyszczące, więc nie trzeba ich co chwilę kąpać. Nie znaczy to jednak, żeby powinniśmy zaniechać kąpania psa! Powiedzmy tylko, że domowe zabiegi z psim szamponem w roli głównej trochę dłużej ujdą mu… na sucho.

Owczarek australijski szczeniaki

Jak wspomnieliśmy powyżej, jeżeli marzy ci się szczeniak tej niezwykle inteligentnej rasy, nie powinieneś mieć problemu z kupnem szczeniaka. Jak w przypadku wielu innych psów rasowych, musisz się przygotować się na duży wydatek związany z nabyciem owczarka australijskiego. W zależności od hodowli cena szczeniaka waha się od 3 do 4 tys. złotych. To duża kwota, ale w końcu mówimy o prawdziwej psiej mądrali!

Czy owczarek australijski często choruje?

Nie jest to rasa, która należy do szczególnie często chorujących, choć oczywiście istnieją schorzenia, na które owczarki australijskie są szczególnie podatne. Będą to przede wszystkim choroby oczu, w tym zaćma i CEA (collie eye anomaly). Poza tym narażony jest jak wiele innych ras psów na nowotwory i dysplazję stawu biodrowego.

Owczarek australijski charakter

Największą zaletą pupila tej rasy jest jego przyjazne i łagodne usposobienie i wysoki iloraz inteligencji. Owczarki australijskie niegdyś były traktowane głównie jako psy pasterskie i stróżujące. To psy, które zdecydowanie potrzebują aktywności fizycznej, więc świetnie sprawdzi się w agility i frisbee, ale nie tylko. Różne szkolenia to prawdziwa gratka dla owczarka australijskiego. Nic dziwnego, że rasa ta świetnie sprawdza się też w ratownictwie i dogoterapii. Owczarki australijskie będą również dobrymi kompanami dla nieco starszych dzieci. Ze względu na szczekliwość i duże zapotrzebowanie na energię, niekoniecznie sprawdzą się jako przyjaciel dla maluchów.

Pomimo tego, że wobec obcych owczarek australijski jest zazwyczaj nieufny, to ”swoich” kocha na zabój i nie odstępuje ich na krok. Zawsze znajdzie sposób, żeby być blisko swojego właściciela, nawet jeżeli ten nie będzie miał dla niego czasu. Choć pies ten jest łatwy do ułożenia i przyjazny z natury, nie znosi nudy. Bez towarzystwa właściciela i odpowiedniej ilości zajęć może stać się dokuczliwy.

Jak karmić owczarka australijskiego?

Odpowiedź jest prosta: po prostu tak, aby niczego mu nie zabrakło. Twój pupil nie będzie wybrzydzał, bo smakuje mu większość karm, które mu podasz, więc jego żywienie nie powinno zrujnować twojego portfela.

Po dokładnie instrukcje wybierz się do weterynarza – on indywidualnie dobierze dietę i da pomocne wskazówki.

Zobacz, jak wygląda owczarek australijski:

owczarek australijski

Cena szczeniaka owczarka australijskie to 3-4 tys. złotych.

owczarek australijski

Psy tej rasy są wierne i bardzo inteligentne.

owczarek australijski

Owczarek australijski niezwykle przywiązuje się do właściciela. Jak już pokocha człowieka, to na zabój!

owczarek australijski

Owczarek australijski potrzebuje aktywności zarówno fizycznej, jak i wysiłku intelektualnego. Te psy nie znoszą nudy!

owczarek australijski

Zobacz też:

  1. Imiona dla psa. NAJLEPSZE imiona dla psów i suczek
  2. Najpiękniejsze rasy kotów. TOP 10 ras, które wzbudzają zachwyt
  3. Grzywacz chiński. 20 faktów o tych niezwykłych psach
  4. Kaczor Trevor nie żyje. Intrygująca historia lokalnej maskotki