Swiatzwierzat.pl Psy Jak odchudzić psa? Porady i podpowiedzi
Pixabay.com

Jak odchudzić psa? Porady i podpowiedzi

24 marca 2022
Autor tekstu: Emil Hoff

Jak odchudzić psa: tłuszczyk nie jest uroczy

Gdy biegnie, jego fałdki trzęsą się prześmiesznie. Ciężko dyszy po wejściu na dwa schodki – słodki leniuszek. Bezskutecznie próbuje wdrapać się na fotel, ale nie daje rady i trzeba podsadzić jego tłuściutki zadek – scena jak z komedii.

Tak często myślimy o psach z nadwagą. Są słodkie, nieporadne, zabawne. Poza tym tak kochają jeść, że trudno odmówić im lubionych kąsków. A w ogóle to fałdka tu czy tam jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Tymczasem pies z nadwagą czy wręcz otyły wcale nie jest słodki, tylko chory. Rozmerdany baleron na cienkich nóżkach może i wygląda pociesznie, ale nadmiar tłuszczu to nie żadna figura alternatywna, tylko poważna dolegliwość.

Jak odchudzić psa: konsekwencje nadwagi i otyłości u psów

W Polsce średnio co piąty pies ma nadwagę. Nadwaga u psa grozi szeregiem bardzo poważnych konsekwencji dla jego zdrowia. Skraca mu życie średnio o dwa lata, a każdy dzień czyni męczącym, niewygodnym i pełnym dolegliwości.

Tak jak u ludzi, nadwaga u psa oznacza, że jego układ kostno-mięśniowy jest obciążony bardziej niż powinien. W dłuższej perspektywie prowadzi to do osłabienia ciała, przeciążenia i nadwerężenia mięśni, ścierania się stawów i deformacji kości. Wszystko to może powodować u psa ból, nawet jeśli zwierzę nie okazuje tego głośno. Tłusty piesek nie może wskoczyć na kanapę? Może jest bardzo słodki, a może po prostu bolą go łapy, bo nadwaga spowodowała zwyrodnienie stawów.

Psy z nadwagą, a zwłaszcza otyłe, cierpią z powodu zadyszki i astmy. Na skutek zwężenia arterii zapaść mogą na szereg chorób układu krwionośnego. Narażone są na niewydolność organów (wątroby, nerek). Chorują na cukrzycę, nadciśnienie, nadczynność tarczycy, hiperlipidemię, zmniejsza się też ich odporność na infekcje bakteryjne i grzybiczne. Dostają łupieżu. Statystycznie zwiększa się u nich znacząco ryzyko zachorowania na raka.

Odchudzanie psa jest trudne, wymaga konsekwentnego działania w długim czasie. Powrót psa do normalnej wagi może trwać nawet szereg miesięcy i wymagać umiejętnego łączenia nowej diety i ćwiczeń. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak Twój pies ma już nadwagę, poniżej znajdziesz szereg wskazówek i porad, jak skutecznie odchudzić czworonoga.

Jak odchudzić psa: wina złej diety

Pies tyje wtedy, gdy jest przekarmiany i za mało się rusza – tak samo jak człowiek. Zwierzę dostarcza wówczas swemu organizmowi więcej kalorii niż jest w stanie spalić. Dzieje się tak, gdy miska jest stale pełna wysokokalorycznego jedzenia, a pies zażywa zbyt mało ruchu na krótkim spacerze.

Nie potrzeba wiele, by skierować zwierzaka na prostą drogę do nadwagi. Zbyt częste nagradzanie smakołykami, rzucanie resztek ze stołu, pozostawianie jedzenia na blacie kuchennym, skąd pies ściąga je ukradkiem, sypanie karmy odmierzonej metodą pi razy drzwi, zamiast według instrukcji na opakowaniu. Im mniejszy pies, tym łatwiej u niego o nadwagę. Kawałek kiełbasy dla niedużego ratlerka to kaloryczny odpowiednik wielkiej michy sałatki ziemniaczanej z majonezem. Smaczne, ale szkodliwe.

Niestety, pies nie jest w stanie odmówić sobie jedzenia. Zje tyle, ile mu się nasypie. Kieruje nim instynkt – korzysta z każdej okazji, by się najeść, ponieważ nie umie przewidzieć, kiedy będzie jadł znowu. Je w pośpiechu, bo instynktownie obawia się, że inne zwierzę zabierze mu smaczny kąsek. Te zachowania zostały psom jeszcze z czasów przed udomowieniem, gdy jadły rzadko, po udanym polowaniu, w ogromnym pośpiechu.

Dieta psa powinna być dostosowana do jego płci, wieku, masy ciała, stanu zdrowia i trybu życia.

Jak odchudzić psa: wina braku ruchu

Pies spala kalorie w czasie zajęć fizycznych, czyli na spacerze i podczas zabaw w domu. Różne rasy miewają różne potrzeby ruchowe, każdy pies jednak powinien wychodzić z domu przynajmniej dwa razy dziennie na porządny spacer, by móc się wybiegać, naszperać, pobawić z innymi czworonogami.

Oczywiście, pies wychodzi na spacer tylko w towarzystwie swego pana. Jeśli panu nie chce się ruszyć z kanapy, pies go nie zmusi i będzie siedział w domu razem z nim. Z czasem być może nawet przyzwyczai się do rzadkiego wychodzenia na zewnątrz, ale jego ciało błyskawicznie odczuje brak odpowiedniej dawki ruchu – zacznie tyć.

Nadwaga i otyłość psa to więc najczęściej wina jego opiekuna, który świadomie lub nieświadomie przekarmia swojego pupila i nie zapewnia mu dostatecznie dużo ruchu.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy