Swiatzwierzat.pl Koty Jak koty zachowują się przed śmiercią?
unsplash/tucker good

Jak koty zachowują się przed śmiercią?

9 września 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

W życiu każdego człowieka i zwierzęcia przychodzi czas na opuszczenie tego świata. Śmierci nikt nie jest bowiem w stanie uniknąć. Opiekując się kotem, powinniśmy być przygotowani na nieuniknione. Jak zatem rozpoznać i odczytać sygnały, świadczące o tym, że nasza wspólny przygoda z pupilem zbliża się ku końcowi?

Niestety, śmierć jest nieodłączną częścią życia i zapewne jednym z najtrudniejszych momentów w doświadczeniu właściciela zwierzęcia domowego. Każda osoba biorąca odpowiedzialność za cudze życie musi być przygotowana na chwilę, kiedy trzeba będzie się pożegnać.

W tym artykule znajdziesz informację na temat 10 najczęstszych oznak, które wskazują na to, że nasz mruczący przyjaciel odchodzi na zawsze.

Czy koty przeczuwają śmierć?

Wiele osób uważa, że zwierzęta są w stanie przewidzieć śmierć. Czy to prawda? Jeśli mówimy o kotach i psach, w pewnym sensie tak.

Jak zauważa zoopsycholog Marcin Wierzba, koty odbierają świat zupełnie inaczej niż my ze względu na wyczulone zmysły. Dzięki nim są w stanie wyczuć nadchodzące zmiany w organizmach na podstawie zapachów oraz zachowań człowieka.

Nie oznacza to jednak, że koty potrafią w oczywisty sposób ostrzec właścicieli, poprosić o eutanazję lub przygotować nas na swoje odejście. Większość naukowców przekonuje, że sama istota śmierci nie jest zrozumiała dla zwierząt, ponieważ w odróżnieniu od człowieka nie są obdarzone samoświadomością.

Umieranie jest procesem, co oznacza, że właściciele mogą podjąć kilka kroków, aby pomóc swoim kotom w najtrudniejszych chwilach. Zanim jednak ich serce wybije po raz ostatni, wymieńmy najpowszechniejsze objawy, których czas występowania może zaczynać się nawet kilka miesięcy przed śmiercią. Wszystko zależy od dolegliwości, zdrowia i komfortu życia danego zwierzęcia.

10 znaków i symptomów śmierci kota

  1. Długotrwały letarg i brak zainteresowania

  2. Zmniejszony apetyt i utrata wagi

  3. Nietrzymanie moczu

  4. Trudności z oddychaniem i chroniczny kaszel

  5. Wymioty

  6. Utrata koordynacji

  7. Niski puls i niska temperatura ciała

  8. Drażliwość, agresja i zmiany osobowości

  9. Drgawki i utrata przytomności

  10. Szukanie samotności

Pamiętajmy, że kotek może nie dawać po sobie poznać, że coś mu dolega, aby nie wystawiać się na działanie drapieżników czy rywali. W tej sytuacji będzie próbował zataić wszelkie informacje o swojej słabości i podatności na zranienie. Nie zapominajmy również o tym, że to w obowiązku właściciela leży opieka nad umierającym zwierzęciem, konsultacja z weterynarzem, a wreszcie podjęcie decyzji, kiedy należy skrócić cierpienie pupila. Jeśli Twój przyjaciel umiera, zapewnij mu cichą i bezpieczną przestrzeń, w której będziecie mogli się na spokojnie pożegnać.

Źródło: wamiz.pl, myanimals.com

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy