Jak koty zachowują się przed śmiercią?
W życiu każdego człowieka i zwierzęcia przychodzi czas na opuszczenie tego świata. Śmierci nikt nie jest bowiem w stanie uniknąć. Opiekując się kotem, powinniśmy być przygotowani na nieuniknione. Jak zatem rozpoznać i odczytać sygnały, świadczące o tym, że nasza wspólny przygoda z pupilem zbliża się ku końcowi?
Niestety, śmierć jest nieodłączną częścią życia i zapewne jednym z najtrudniejszych momentów w doświadczeniu właściciela zwierzęcia domowego. Każda osoba biorąca odpowiedzialność za cudze życie musi być przygotowana na chwilę, kiedy trzeba będzie się pożegnać.
W tym artykule znajdziesz informację na temat 10 najczęstszych oznak, które wskazują na to, że nasz mruczący przyjaciel odchodzi na zawsze.
Czy koty przeczuwają śmierć?
Wiele osób uważa, że zwierzęta są w stanie przewidzieć śmierć. Czy to prawda? Jeśli mówimy o kotach i psach, w pewnym sensie tak.
Jak zauważa zoopsycholog Marcin Wierzba, koty odbierają świat zupełnie inaczej niż my ze względu na wyczulone zmysły. Dzięki nim są w stanie wyczuć nadchodzące zmiany w organizmach na podstawie zapachów oraz zachowań człowieka.
Nie oznacza to jednak, że koty potrafią w oczywisty sposób ostrzec właścicieli, poprosić o eutanazję lub przygotować nas na swoje odejście. Większość naukowców przekonuje, że sama istota śmierci nie jest zrozumiała dla zwierząt, ponieważ w odróżnieniu od człowieka nie są obdarzone samoświadomością.
Umieranie jest procesem, co oznacza, że właściciele mogą podjąć kilka kroków, aby pomóc swoim kotom w najtrudniejszych chwilach. Zanim jednak ich serce wybije po raz ostatni, wymieńmy najpowszechniejsze objawy, których czas występowania może zaczynać się nawet kilka miesięcy przed śmiercią. Wszystko zależy od dolegliwości, zdrowia i komfortu życia danego zwierzęcia.
10 znaków i symptomów śmierci kota
Długotrwały letarg i brak zainteresowania
Zmniejszony apetyt i utrata wagi
Nietrzymanie moczu
Trudności z oddychaniem i chroniczny kaszel
Wymioty
Utrata koordynacji
Niski puls i niska temperatura ciała
Drażliwość, agresja i zmiany osobowości
Drgawki i utrata przytomności
Szukanie samotności
Pamiętajmy, że kotek może nie dawać po sobie poznać, że coś mu dolega, aby nie wystawiać się na działanie drapieżników czy rywali. W tej sytuacji będzie próbował zataić wszelkie informacje o swojej słabości i podatności na zranienie. Nie zapominajmy również o tym, że to w obowiązku właściciela leży opieka nad umierającym zwierzęciem, konsultacja z weterynarzem, a wreszcie podjęcie decyzji, kiedy należy skrócić cierpienie pupila. Jeśli Twój przyjaciel umiera, zapewnij mu cichą i bezpieczną przestrzeń, w której będziecie mogli się na spokojnie pożegnać.
Źródło: wamiz.pl, myanimals.com
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Test osobowości: Co twoje ulubione zwierzę domowe mówi o twoim charakterze?
Kobieta zabawiła się w chowanego z policją. Oto gdzie schowała skradzionego psa
Mężczyzna pod wpływem wyrządził psu ogromną krzywdę. Grozi mu do 5 lat