Swiatzwierzat.pl
Kotek

unsplash/omidarmin

Jak dbać o kota jesienią? 5 przydatnych rad

14 Października 2021

Autor tekstu:

Katarzyna Augustyniak

Udostępnij:

Koty to jedne z naszych najulubieńszych zwierząt i wobec tego powinniśmy pamiętać, że mają one swoje określone wymagania. Nastała już jesień, a wraz z nią nie tylko my jesteśmy bardziej narażeni na infekcje, ale także one. Jak dbać o koty, by uniknąć nagłych wizyt u weterynarza? Oto 5 kluczowych zasad, o których nie wolno zapomnieć.

Koty to nie tylko urodzone urwisy, które kochają zabawę, ale także pieszczochy, które szczególnie w chłodniejsze dni uwielbiają schować się pod kocem. Co jeszcze powinniśmy im zapewnić oprócz miękkiego posłania?

Jak dbać o kota jesienią? Klucz to witaminy

W okresie jesienno-zimowym lekarze zalecają nam przyjmowanie witamin, które m.in. poprawiają odporność. Podobnie rzecz ma się w przypadku kotów. One również powinny dostawać odpowiednie suplementy, np. te oparte na beta-glukanie oraz kwasach omega-3 i witaminach.

Beagle

Beagle napędził opiekunom strachu. Zadziwiające, co kryło się w jego żołądku

CZYTAJ DALEJ

Większa ilość kalorii

Jeśli nasz kot bardzo często przebywa na dworze, powinniśmy zapewnić mu nieco większe posiłki. To zupełnie naturalne, że wraz z chłodniejszą temperaturą wzrośnie jego energetyczne zapotrzebowanie, by mógł ogrzać swoje ciało.

Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy jesteśmy właścicielami typowego kota kanapowca, jemu zwiększona ilość kalorii z pewnością nie będzie potrzebna.

Szczotkowanie

Jesienią koty zmieniają sierść. Dlatego nadmierne linienie może doprowadzić do połykania przez kota dużej ilości włosów. Jest to zdecydowanie niepożądane i może doprowadzić do tworzenia się w ich przewodach pokarmowych „kulek” zwanych pilobezoarami. Z tego względu tak istotne jest regularne szczotkowanie kota.

Profilaktyka przeciwpasożytnicza

Pilnowanie książeczki zdrowia to podstawa! Przez cały rok powinniśmy pilnować regularnego odrobaczania. Dlatego jeśli przez nadmiar obowiązków zapomnieliście, lepiej do niej zajrzyjcie. Przypominamy, koty domowe powinny być odrobaczane minimum 2 razy w roku.

Profilaktyka przeciwpchelna

O profilaktyce przeciwpchelnej trzeba pamiętać przez cały rok! Tutaj zasada "2 razy do roku" zdecydowanie jest mało skuteczna.

Źródło: pets-style.pl

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Katarzyna Augustyniak Autor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Były właściciel pumy Nubii skazany. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie

Czytaj więcej >

Koty

Ile trwa ciąża kota i po czym poznać, że kotka jest w ciąży?

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty widzą w ciemności? Rozwiązujemy zagadkę

Czytaj więcej >

Koty

Kot dla dziecka - 5 ras najbardziej przyjaznych dzieciom

Czytaj więcej >

Koty

Czy zachowanie kota zmienia się po kastracji? Obalamy mity

Czytaj więcej >

Koty

Sześć smutnych oznak, że kot umiera. Bardzo przykre, ale warto wiedzieć

Czytaj więcej >