Swiatzwierzat.pl Psy Jack russell terrier - szczeniak, charakter, umiejętności, cena. Wszystko, co musisz wiedzieć
Pixabay/Sabrinakoeln

Jack russell terrier - szczeniak, charakter, umiejętności, cena. Wszystko, co musisz wiedzieć

24 marca 2022
Autor tekstu: Zuza Krzewska

Chyba każdy kojarzy spektakularne wyczyny psiaka należącego do filmowego Maski. Milo nie dość, że zachwycał wszystkich swoją inteligencją i energią, to jeszcze jego przywiązanie do opiekuna nie miało granic. Jakie jeszcze inne cechy posiadają psy rasy jack russell terrier?

Jack russell terrier - wszystko, co musisz wiedzieć o rasie

Nazwa rasy pochodzi od imienia i nazwiska pierwszego hodowcy tych psów. Jack Russell zaczął popularyzować tę rasę na początku XIX wieku, tak więc te terriery są stosunkowo młodą rasą. Choć mają brytyjskie korzenie, jacki hodowane są głównie w Australii, gdzie sprawdzają się doskonale w roli psów myśliwskich. Przez długie lata były wykorzystywane w polowaniach na lisy, borsuki czy świstaki. Nawet dziś wspierają myśliwych w ich podbojach. Jednak coraz częściej w tych psach dostrzega się też inne ich cechy i coraz częściej jack russell terrier staje się psem rodzinnym.

Jack russell terrier - informacje ogólne

Psy tej rasy charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, wydłużonym tułowiem oraz krótkimi łapkami. Wysokość w kłębie terriera wynosi ok. 25-30 cm, a masa prawidłowo zbudowanego psiaka waha się między 5 a 6 kg. Ma trójkątne, oklapnięte uszy. Kiedy jest czymś zainteresowany i jest "na tropie" - ogon postawiony jest do góry. Zrelaksowany jack russell opuszcza ogon. Charakteryzuje go białe umaszczenie oraz brązowe, rzadziej czarne, łaty. Jego sierść może być gładka bądź szorstka, nie jest jednak problematyczna w pielęgnacji.

Temperamentny maluch - charakter jack russell trerriera

Jeżeli chodzi o usposobienie, terriery te są prawdziwym wulkanem energi i. Choć jego wygląd na to nie wskazuje, jack russell terrier jest też niemałym urwisem i zawadiaką. W małym psiaku kryją się nieskończone pokłady energii a głowa wręcz pęka im w szwach od szalonych pomysłów! Czworonogi te nie mają nic wspólnego z tzw. "kanapowcami" - są bardzo aktywne, potrzebują ogromnej ilości ruchu, różnego rodzaju bodźców i urozmaiconych zabaw. Trudne w wychowaniu terriery, kiedy właściciel okaże im odpowiednią dozę cierpliwości, potrafią zaskoczyć swoją inteligencją i umiejętnościami. Psy te łatwo się rozpraszają, dlatego trzeba im zapewnić dużo atrakcji, a lekcje powinny być krótkie i zakończone nagrodą. Choć początkowo wychowanie psiaka może wydawać się bardzo trudne, z czasem i stosując odpowiednie metody można uzyskać niesamowite efekty. Należy uważać przy małych zwierzętach - w och obecności często łowiecki instynkt terriera bierze górę. Należy również uważać w pobliżu dzieci. Jednak ogólnie rzecz ujmując, jack russell terriery są bardzo przyjaźnie nastawionymi psiakami, które ponad wszystko potrzebują mnóstwo ruchu. Ponadto - nie zaleca się go osobom ponad wszystko ceniącym ciszę - jack russell lubi poszczekać, najczęściej bardzo głośno.

Odradza się je osobom starszym czy z niepełnosprawnościami - ruchliwość psa może przysporzyć im niemałych trudności.

Pielęgnacja jack russell terriera

Jack russell terriery mają krótką sierść, której pielęgnacja nie powinna stwarzać problemów. W związku z tym, że ma oklapnięte uszy - należy je regularnie czyścić. Warto też pamiętać o kontrolowaniu oczu, one też mogą czasami wymagać umycia. Ogólnie rzecz biorąc, psiaki te cieszą się dobrym zdrowiem i mogą dożyć nawet 15 lat. Niestety istnieją schorzenia typowe dla tej rasy, jak np. atakcja, mielopatia, alergie skórne czy zwichnięcia rzepki. Dlatego tak kluczowa jest prewencja oraz regularne wizyty u weterynarza .

Jeżeli chodzi o dietę, jack russell terriery zjedzą wszystko - są ogromnymi łasuchami. Trzeba jednak pilnować, żeby nie nabawiły się nadwagi, dla tak małego psa może się ona okazać szczególnie groźna. Na ogół wystarczają dwa posiłki dziennie, skomponowane według zaleceń weterynarza. Należy też bardzo uważać na to, żeby pies nie nabawił się skrętu żołądka - częstej przypadłości bardzo aktywnych zwierzaków.

Obserwuj nas w
autor
Zuza Krzewska

Studiuje i mieszka w Warszawie. Kiedy tylko może sobie na to pozwolić - podróżuje, najlepiej pociągami. Uwielbia dowiadywać się nowych i zaskakujących rzeczy o świecie. Interesuje się literaturą i kinem, kocha zwierzęta.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy