Jack russell terrier i jego opiekun
Źródło: Pixabay/Sabrinakoeln

Jack russell terrier - szczeniak, charakter, umiejętności, cena. Wszystko, co musisz wiedzieć

15 Czerwca 2020

Jack Russell Terrier to rasa psiaków, która zyskała popularność za sprawą popularnej komedii "Maska". Psi gwiazdor podbił serca milionów - a to za sprawą swojej niebywałej inteligencji i umiejętności. Rzeczywiście, psiaki rasy jack russell terrier są obdarzone tymi cechami, jak również wieloma innymi licznymi zaletami. Zanim jednak zdecydujecie się na powiększenie rodziny o żywiołowego czworonoga, warto zapoznać się z krótką charakterystyką tej rasy.

Chyba każdy kojarzy spektakularne wyczyny psiaka należącego do filmowego Maski. Milo nie dość, że zachwycał wszystkich swoją inteligencją i energią, to jeszcze jego przywiązanie do opiekuna nie miało granic. Jakie jeszcze inne cechy posiadają psy rasy jack russell terrier?

Jack russell terrier - wszystko, co musisz wiedzieć o rasie

Nazwa rasy pochodzi od imienia i nazwiska pierwszego hodowcy tych psów. Jack Russell zaczął popularyzować tę rasę na początku XIX wieku, tak więc te terriery są stosunkowo młodą rasą. Choć mają brytyjskie korzenie, jacki hodowane są głównie w Australii, gdzie sprawdzają się doskonale w roli psów myśliwskich. Przez długie lata były wykorzystywane w polowaniach na lisy, borsuki czy świstaki. Nawet dziś wspierają myśliwych w ich podbojach. Jednak coraz częściej w tych psach dostrzega się też inne ich cechy i coraz częściej jack russell terrier staje się psem rodzinnym.

Jack russell terrier - informacje ogólne

Psy tej rasy charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, wydłużonym tułowiem oraz krótkimi łapkami. Wysokość w kłębie terriera wynosi ok. 25-30 cm, a masa prawidłowo zbudowanego psiaka waha się między 5 a 6 kg. Ma trójkątne, oklapnięte uszy. Kiedy jest czymś zainteresowany i jest "na tropie" - ogon postawiony jest do góry. Zrelaksowany jack russell opuszcza ogon. Charakteryzuje go białe umaszczenie oraz brązowe, rzadziej czarne, łaty. Jego sierść może być gładka bądź szorstka, nie jest jednak problematyczna w pielęgnacji.

Częstochowa. Ranny pies wył z bólu schowany pod wanną. Kiedy lekarz zbadał zwierzę, odkrył wstrząsającą prawdęCzęstochowa. Ranny pies wył z bólu schowany pod wanną. Kiedy lekarz zbadał zwierzę, odkrył wstrząsającą prawdęCzytaj dalej

Temperamentny maluch - charakter jack russell trerriera

Jeżeli chodzi o usposobienie, terriery te są prawdziwym wulkanem energii. Choć jego wygląd na to nie wskazuje, jack russell terrier jest też niemałym urwisem i zawadiaką. W małym psiaku kryją się nieskończone pokłady energii a głowa wręcz pęka im w szwach od szalonych pomysłów! Czworonogi te nie mają nic wspólnego z tzw. "kanapowcami" - są bardzo aktywne, potrzebują ogromnej ilości ruchu, różnego rodzaju bodźców i urozmaiconych zabaw. Trudne w wychowaniu terriery, kiedy właściciel okaże im odpowiednią dozę cierpliwości, potrafią zaskoczyć swoją inteligencją i umiejętnościami. Psy te łatwo się rozpraszają, dlatego trzeba im zapewnić dużo atrakcji, a lekcje powinny być krótkie i zakończone nagrodą. Choć początkowo wychowanie psiaka może wydawać się bardzo trudne, z czasem i stosując odpowiednie metody można uzyskać niesamowite efekty. Należy uważać przy małych zwierzętach - w och obecności często łowiecki instynkt terriera bierze górę. Należy również uważać w pobliżu dzieci. Jednak ogólnie rzecz ujmując, jack russell terriery są bardzo przyjaźnie nastawionymi psiakami, które ponad wszystko potrzebują mnóstwo ruchu. Ponadto - nie zaleca się go osobom ponad wszystko ceniącym ciszę - jack russell lubi poszczekać, najczęściej bardzo głośno.

Odradza się je osobom starszym czy z niepełnosprawnościami - ruchliwość psa może przysporzyć im niemałych trudności.

Pielęgnacja jack russell terriera

Jack russell terriery mają krótką sierść, której pielęgnacja nie powinna stwarzać problemów. W związku z tym, że ma oklapnięte uszy - należy je regularnie czyścić. Warto też pamiętać o kontrolowaniu oczu, one też mogą czasami wymagać umycia. Ogólnie rzecz biorąc, psiaki te cieszą się dobrym zdrowiem i mogą dożyć nawet 15 lat. Niestety istnieją schorzenia typowe dla tej rasy, jak np. atakcja, mielopatia, alergie skórne czy zwichnięcia rzepki. Dlatego tak kluczowa jest prewencja oraz regularne wizyty u weterynarza.

Jeżeli chodzi o dietę, jack russell terriery zjedzą wszystko - są ogromnymi łasuchami. Trzeba jednak pilnować, żeby nie nabawiły się nadwagi, dla tak małego psa może się ona okazać szczególnie groźna. Na ogół wystarczają dwa posiłki dziennie, skomponowane według zaleceń weterynarza. Należy też bardzo uważać na to, żeby pies nie nabawił się skrętu żołądka - częstej przypadłości bardzo aktywnych zwierzaków.

Cena jack russell terriera

Cena jack russell terriera waha się w zależności od jego pochodzenia, wieku oraz płci. Średnio wynosi ona 3000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Jednak trzeba się liczyć z tym, że najlepsze, wg hodowlanych standardów, psiaki mogą kosztować nawet 5000 zł. Miesięcznie wydaje się mniej więcej 100 zł na utrzymanie psiaka.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Na zdjęciu ukrywa się kot. 85% internautów nie wierzy, że naprawdę tak jest
2. Warszawa. Zamknął psa w aucie, które stało w nasłonecznionym miejscu. Stan zwierzaka pogarszał się z każdą minutą

Podsumowując - jack russell terrier, to psiak, który nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Jednak decydując się na psa tej rasy, trzeba mieć z tyłu głowy, że to zwierzaki dla raczej doświadczonych "psiarzy" - wymagają bowiem systematycznego, bardzo konsekwentnego treningu i wychowania, ogromnej ilości ruchu oraz zapewnienia stale nowych rozrywek.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Jack russell terriery to prawdziwe wulkany energiiJack russell terriery to prawdziwe wulkany energii
Pixabay/PublicDomainPictures

Niech Was nie zmyli ich mina niewiniątka - to niezłe rozrabiaki!Niech Was nie zmyli ich mina niewiniątka - to niezłe rozrabiaki!
Pixabay/sheilovealways

Nie da się im oprzeć, prawda?Nie da się im oprzeć, prawda?
Pixabay/anitap39

ZOBACZ TAKŻE:

   1. Mężczyzna znalazł psa leżącego na schodach. Kiedy mu się przyjrzał, nie mógł uwierzyć własnym oczom
   2. Husky miał iść spać, kiedy usłyszał swoją ulubioną piosenkę. Nagranie rozkłada na łopatki
   3. Małżeństwo chciało uśpić zdrową suczkę. Kiedy lekarz usłyszał prawdziwy powód, podjął decyzję
   4. Zdrowy pies umarł po codziennym spacerze. Wszyscy właściciele muszą uważać
   5. 4 szczeniaki zostały zamknięte w aucie. Zwierzaki nie miały powietrza, miski wody, bardzo cierpiały
   6. Słynna zagadka z małym chihuahua i ciastkiem. Możesz być bardzo zdziwiony, szukając rozwiązania

Źródła: zooplus.pl; wamiz.pl

Następny artykuł