Swiatzwierzat.pl
Ile kot ma żyć

pixbay/Daga_Roszkowska

Ile kot ma żyć? Czy mit o 9 życiach jest prawdą?

29 Września 2020

Autor tekstu:

Monika Krupska

Udostępnij:

Ile kot ma żyć? Jedno, dwa, siedem, a może dziewięć żyć? Właściciele mruczków często zachodzą się w głowę, a wszystko to za sprawą powiedzenia, że "koty mają dziewięć żyć". Ale czy jest ono prawdziwe i koty naprawdę mają magiczne moce? N

Ile kot ma żyć? To pytanie często wpada do Google, choć odpowiedź na nie wydaje się oczywista. Wszystkie koty mają po 1 życiu, a mity o 7 czy 9 życiach są nieprawdziwe i bardzo nonsensowne. Koty tak samo jak psy, pająki, jelenie, słonie czy tygrysy żyją tylko raz! Mruczki często z kolizji/wypadków wychodzą cało, ale to nie ze względu na ich magiczne życia, a łut szczęścia i zwinność.

Ile kot ma żyć? Bajki i mity 

Koty odgrywały bardzo dużą rolę w starożytności. W Egipcie je czczono, a ten kto zabił mruczka był skazywany na śmierć, niezależnie od tego czy popełnił przestępstwo czy nie. "Ludzie zbierają się i zabijają go. Nieszczęśliwy Rzymianin, który przypadkiem zabił kota nie mógł zostać ocalony ani przez Króla Ptolemeusza ani w skutek strachu jaki budził Rzym.", Diodorus Siculus. Egipcjanie wierzyli w bliskie związki kotów z Bogami, w szczególności z Atum-Ra, który przyjmował postać kota. Symbolizowała go cyfra 9, wierzono, że ma 9 żyć. Te wierzenia mogły być początkiem domysłów o 9 życiach kotów.  W chrześcijaństwie za szczęśliwą cyfrę uważano 9. Dzielona przez 3, dawała wynik 3, który kojarzony był z Trójcą Świętą. Liczba 9 odnosi się również do magicznego świata, gdzie wierzono w istnienie 9 magicznych sfer, które wzajemnie na siebie działają i oddziałują. 

3 - uzdrawianie, miłość, sztuka, misjonarstwo7 - miłość, rodzina, duchowość9 - wiedza, mądrość, świadomość 

Zwinne koty "mają 9 żyć"

Koty są bardzo zwinne i sprawne. Potrafią uniknąć zagrożenia, często spadają na 4 łapy. Koty mają doskonały wzrok i słuch, przeczuwają niebezpieczeństwo, które nadciąga. Można powiedzieć, że koty mają 9 żyć, jednak tylko dlatego, że mruczki są po prostu bardzo wygimnastykowane i potrafią uchronić się przed zagrożeniem. Nie zawsze, ale często. Uwięziony w pułapce bez wyjścia, kot nie przeżyje. Powiedzenie, że koty mają 7 czy 9 żyć nigdy nie będzie prawdą, jednak tak jak ludzie są "urodzeni w czepku", to można i powiedzieć o mruczkach, że mają ileś żyć, jeśli ujdzie im coś na sucho.

Niektóre koty dożywają sędziwych lat, ale to nie ze względu na swoje dodatkowe życia, a geny czy dietę. Kot Creme Puff przeżył 38 lat i 3 dni. Jest to rekord!  

Źródło: koty.pl

Podobne artykuły

Koty

Kamera uchwyciła przezabawną scenę zazdrości. Mruczek nie pozwala kobiecie zawołać drugiego kota

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >