Ile czasu śpi pies? Co zrobić, by zapewnić psu zdrowy sen?
Ile czasu może spać pies?
Właściciel, który dostaje pierwszy raz w swoje ręce szczeniaka, może być prawdziwie zdezorientowany zachowaniem malucha. Pies przez jakiś czas pokręci się po mieszkaniu, poszczeka, a potem może nagle zapaść w sen, który będzie trwał wyjątkowo długo. Czasami może się wydawać, że nawet zbyt długo. Rzeczywiście, rytm życia u szczeniaka jest zadziwiający. Potrafi on spać do dwudziestu godzin dziennie, jednak okres aktywności jest na tyle intensywny, że sen psa często traktujemy jako zbawienie, zmęczeni bezustannymi próbami zwrócenia na siebie uwagi przez szczeniaka. Jednak to właśnie nadmierna aktywność maluchów przekłada się na dłuższe okresy odpoczynku, które objawiają się głównie przez spanie dwadzieścia godzin na dobę.
Z wiekiem ta proporcja się zmienia i powszechnie uważa się, że dorosłe psy śpią około 12 do 14 godzin dziennie. W porównaniu do ludzkiej potrzeby snu to i tak wciąż dużo, dlatego zapewne ukuto powiedzenie, że pies spędza na spaniu całe swoje życie. To oczywiście przesada, ale nie ulega wątpliwości, że sen jest niezwykle istotnym elementem w życiu psa.
Średnia 12 –14 godzin snu u dorosłego czworonoga nie jest rzecz jasna adekwatna dla każdej rasy. Z reguły psy o mniejszych rozmiarach potrzebują również mniej snu, a te większe więcej. Duże psy potrafią nawet zbliżyć się w długości snu do szczeniaków. Taki bernardyn również potrafi przespać dwadzieścia godzin w ciągu doby, ponieważ cztery godziny aktywności dziennie w zupełności mu wystarczą. Również ciężarne suki potrzebują więcej snu w ciągu dnia.
Im pies robi się starszy, dożywając sędziwego wieku, tym więcej czasu potrzebuje na sen. Nie musi być już tak aktywny, zdrowie już nie takie i sen wydaje się wówczas najlepszą opcją. Psy zatem różnią się pod tym względem od ludzi, którzy często dożywając późnych lat śpią coraz krócej, najczęściej budząc się wczesną porą i wcześnie kładąc się spać.
W jakich porach dnia śpią psy?
Często podczas domowych zajęć widzimy gdzieś w kącie w swoim legowisku, bądź na naszym łóżku smacznie śpiącego psa. Taki to ma dobrze myślimy w duchu, zapominając, że właśnie niedawno byliśmy z psem na spacerze i po prostu odsypia on tę aktywność. Nie ma tu tak naprawdę żadnej wielkiej filozofii, po prostu pies dostosowuje potrzebę snu do okresów swojej aktywności, ale także – nawet w większym stopniu – do rytmu dnia właściciela.
Jeżeli więc kładzie się spać w ciągu dnia, to najczęściej po spacerze, kiedy jest najedzony lub podczas naszej nieobecności. Wieczorem, po ostatnim spacerze i posiłku również jest gotowy na sen i z reguły wyciszony, podobnie jak właściciel. Noc pies zazwyczaj spokojnie przesypia i jak to znamy z doświadczenia, budzi się dosyć wcześnie, stąd częste na ulicach polskich miast widoki ludzi spacerujących z psami między szóstą, a ósmą rano, nawet w dni wolne od pracy.
Rzecz jasna bywają wyjątki i inaczej pory spania układają się dla psa, który w obejściu pełni rolę stróża. Taki czworonóg przesypia większość dnia, ponieważ bardziej aktywny jest nocą.
Zasypianie i budzenie – jak mocno śpi pies?
Czasami autentycznie zazdrościmy naszemu pupilowi, ponieważ nie raz zdarza nam się widzieć, że wystarczy mu przyłożyć głowę do podłoża lub do koca w swoim legowisku i natychmiast zamykają mu się oczy. Rzeczywiście psy potrafią momentalnie zasypiać. Potrafią również błyskawicznie się budzić, jeśli tylko usłyszą jakieś podejrzane odgłosy, podczas gdy człowiek ma naturalną właściwość ignorowania dźwięku budzika. Jednak nie jest prawdą, że psy przez cały czas śpią wyjątkowo czujnie. Przechodzą dokładnie takie same fazy snu jak ludzie, razem z fazą REM i snem głębokim i wówczas dźwięki nie przebijają się do ich uszu z taką samą łatwością.
Czy psu może coś się śnić?
Skoro wyżej napisaliśmy, że sen psa przebiega podobnie jak u człowieka, płynie stąd jasny wniosek, że i nasze czworonogi potrafią śnić. Z tego faktu doskonale zdaje sobie sprawę praktycznie każdy właściciel psa. Często można zaobserwować nieoczekiwaną aktywność, którą czworonóg przejawia podczas wydawałoby się spokojnej drzemki. Psy potrafią podczas snu jęczeć, szczekać i poruszać łapami. Jeśli dokładnie im się wówczas przyjrzymy, możemy zaobserwować ruchy gałek ocznych, charakterystycznych dla fazy REM. Całe to zjawisko w stu procentach oznacza, że psu coś się śni i ten całym sobą to przeżywa.
W takich wypadkach, nawet jeśli scena wygląda niepokojąco nie powinniśmy gwałtownie psa wybudzać, o czym powinniśmy wiedzieć z własnego doświadczenie – wyrwanie ze snu nigdy nie jest przyjemne. Pies może wtedy zareagować gwałtownie, a nawet spróbować ugryźć właściciela. Dlatego trzeba go zostawić w spokoju, by mógł w pełni przeżyć marzenie senne. W ten sposób zapewnimy mu psychiczny komfort i dołożymy kolejną cegiełkę do budowania zrównoważonego rozwoju u naszego czworonoga. Podczas snu u psa utrwalają się wspomnienia i intensywne przeżycia z okresów codziennej aktywności, a być może pies, tak jak człowiek również tworzy w swojej głowie zupełnie inny rodzaj rzeczywistości, niż ten znany nam na co dzień.