Haldenstovare: myśliwy i obrońca
Haldenstovare – historia rasy
Haldenstovare to pies gończy rodem z okolic miasta Halden w południowo-wschodniej Norwegii. Rasa została wyhodowana na przełomie XIX i XX w., prawdopodobnie jako krzyżówka gończych norweskich, szwedzkich, angielskich i niemieckich, w tym głównie foxhounda, beagle’a i harriera. Nazwa haldenstovare przyjęła się ok. 1938 r. Standard rasy haldenstovare otrzymał w latach 50. XX w.
Haldenstovare to pies polujący samodzielnie. Tropi zwierzynę swym niezwykle czułym nosem i ściga ją po zaśnieżonych ostępach. Najchętniej ugania się za lisami, zającami i rysiami, które głosi donośnym szczekaniem. Poluje samodzielnie, nie w sforze. Dobrze znosi zimno i nie zważa na złą pogodę, jest upartym i zajadłym myśliwym.
Haldenstovare to rzadka rasa, praktycznie niespotykana poza Norwegią.
Jak wygląda haldenstovare?
Haldenstovare to średnich rozmiarów pies myśliwski. Osiąga 60 cm wysokości w kłębie i masę ok. 23 kg. To najmniejsza z norweskich ras psów gończych, przeznaczonych pierwotnie do polowania na zające.
Haldenstovare: budowa ciała
Haldenstovare ma umięśnione, smukłe ciało, zdolne do wydłużonego, intensywnego wysiłku. Jego sylwetka wpisuje się w prostokąt. Wyglądem pies przypomina amerykańskiego foxhounda, choć jest od niego nieco mniejszy.
Pies ma kształtną, nieco wysklepioną głowę i podłużną kufę z wyraźnym, ale łagodnym stopem. Oczy są nieduże, migdałowatego kształtu, w odcieniach ciemnego brązu. Uszy są średnich rozmiarów, w kształcie trójkątów o zaokrąglonych wierzchołkach, grube i mięsiste, zawieszone nieco powyżej linii oczu i skierowane trochę do przodu.
Haldenstovare ma smukłą, mocną, suchą szyję, prosty grzbiet, głęboką pierś, muskularne, długie kończyny z łapami o dobrze wysklepionych palcach, pokrytych gęstym futrem, i średniej długości ogon, zazwyczaj noszony nisko, przy końcu lekko wygięty ku górze, i prostujący się do poziomu w czasie pracy.
Haldenstovare: typ sierści
Sierść haldenstovare'a jest dość krótka, ale gęsta, gładka i przylegająca do ciała. Zapewnia psu dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią, umożliwiając polowanie także w niekorzystnych warunkach pogodowych.