Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Greyhound. WSZYSTKO na temat tej niezwykłej rasy
Redakcja Świat Zwierząt
Redakcja Świat Zwierząt 28.01.2019 13:19

Greyhound. WSZYSTKO na temat tej niezwykłej rasy

greyhound
Instagram.com @mrmilothegreyt

Greyhound to może nie tak popularny pies, jak owczarek niemiecki czy labrador, a szkoda. Czas byś dowiedział się wszystkich interesujących informacji na jego temat! To bardzo inteligentne, towarzyskie zwierzę o łagodnym usposobieniu i bardzo szlachetnym wyglądzie. Jeśli zdecydujesz się na kupno lub adopcję greyhounda, pilnuj go dobrze — lepiej, żeby ci nie uciekł, bo to jeden z najszybszych psów!

Każdy pies, niezależnie od tego, czy jest rasowy, czy nie, może być wspaniałym przyjacielem. Nie inaczej jest z dość mało popularną w naszym kraju rasą greyhound. Pies w typie charta nadal kojarzy nam się z angielskimi powieściami i polowaniami. Nie bez przyczyny — greyhound nazywany jest równie często chartem angielskim. Rasa ta była hodowana w Anglii już w czasach średniowiecznych.

Chart angielski, greyhound: hodowla i cena

Okazuje się, a przynajmniej można tak stwierdzić po szybkim researchu w internecie, że hodowle charta angielskiego są w Polsce bardzo nieliczne. Ciężko zatem stwierdzić, jak obecnie kształtuje się cena za szczenię. Na podstawie kilku informacji można jednak wywnioskować, że jest ona wysoka – nawet 3 tys. złotych za szczenię.

Greyhound: pies łagodny i inteligentny

Psy te kojarzone są z pościgami za zwierzyną, przez co nie kojarzą się z łagodnością i ugodowym charakterem. To błąd, bo greyhound, pomimo swoich sporych rozmiarów i wrodzonego instynktu łowieckiego jest psem o bardzo przyjaznym usposobieniu. Ze względu na swoją wierność i przywiązanie świetnie sprawdzi się jako pies rodzinny i nadaje się do mieszkania.

Chart angielski może okazać się także wspaniałym przyjacielem dla dzieci. To także pies inteligentny i dość łatwy w ułożeniu jak na energicznego charta. Nie oznacza to jednak, że nauka posłuszeństwa będzie przebiegała bezproblemowo. Jak wiele innych psów, greyhound również potrzebuje czasu i odpowiedniego podejścia swojego właściciela, aby przyswoić sobie wszystkie komendy. Szczególnie ważne jest, aby nauczyć charta angielskiego, aby przybiegał na żądanie.

Greyhound: temperament

Nie ulega wątpliwości, że greyhound to pies, który lgnie do człowieka i bardzo się do niego przywiązuje. Choć chart angielski wbrew obiegowej opinii wcale nie musi codziennie godzinami biegać, aby czuć się dobrze, nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje ruchu. Jeżeli twój podopieczny nie zamierza brać udziału w wyścigach, nie ma takiej potrzeby. Podstawą niech będzie codzienny spacer. Najlepiej by był on nieco dłuższy. Nie ulega jednak wątpliwości, że greyhound jest zwierzęciem energicznym. Trzeba przy tym bardzo dbać o to, by nie spuścić czworonoga ze smyczy. Instynkt myśliwego weźmie górę nad rozsądkiem greyhounda, gdy ten dostrzeże małe zwierzę/obiekt, za którym można gonić. Z tego samego powodu łagodny z natury chart angielski nie zawsze może dobrze dogadywać się z innymi zwierzętami w domu. Należy mieć to na uwadze, jeżeli zdecydujesz się adopcję lub kupno psa tej rasy. Ważne też, aby pamiętać, że greyhound jest wrażliwym psem, z którym trzeba obchodzić się dość delikatnie.

Wyścigowe umiejętności

Wystarczy tylko spojrzeć na smukłą, atletyczną, wręcz arystokratyczną sylwetkę greyhounda, by wiedzieć, że pies ten świetnie sprawdza się w wyścigach. Rekordowa prędkość czworonoga tej rady to aż 72 km/h! Nic dziwnego, że zwierzęta te często biorą udział w zawodach wyścigowych — np. gonią za sztucznym zającem.

Charty angielskie to dość duże psy, choć ich gładka sierść i smukłą budową sprawia, że greyhoundy nie sprawiają wrażenie potężnych czworonogów. Psy mają ok. 70-75 cm wysokości. Suki są nieco drobniejsze — zwykle mierzą ok. 70 cm. Waga zwierzęcia wynosi ok. 30 kg.

Co ciekawe, charty w typie wyścigowym (rozróżnienie na typ wyścigowy i wystawowy jest już prawie nieobecne, bo częściej hoduje się krzyżówkę tych dwóch typów) są mniejsze, jeszcze smuklejsze i inaczej umięśnione.

Jak już zostało to wspomniane wyżej, charty angielskie uwielbiają ruch. Nie musimy wystawiać ich w wyścigach, ale psy te będą wdzięczne za zabawę na świeżym powietrzu. Dobrze sprawdzą się np. w agility.

Greyhound: sierść i umaszczenie

Chart angielski jest psem o gładkiej, delikatnej, przyjemnej w dotyku sierści. Dobrą wiadomością jest to, że czworonóg tej rasy nie ma dużych problemów z linieniem. Warto jednak od czasu do czasu wyczesać greyhounda odpowiednim narzędziem — specjalnym zgrzebłem lub rękawicą. Sierść psa tej rasy nie ma również aż tak intensywnego, charakterystycznego zapachu.

Umaszczenie greyhounda może być bardzo różne: czerwone, płowe, czarne, czerwone, niebieskie, pręgowane lub białe z wymienionymi kolorami.

Greyhound, chart angielski: starożytne korzenie rasy

Kojarzony głównie z Anglią, greyhound ma swoich przodków nawet… w starożytnym Egipcie. ”Chartowaci” przodkowie tej rasy miały wyśmienicie polować. Jeśli spojrzycie na niektóre hieroglify, z łatwością dostrzeżecie na nich zwierzęta przypominające charty. Zwierzęta te musiały być uważane za bardzo ważne, skoro decydowano się na mumifikowanie ich szczątków wraz z ich właścicielami. Z Bliskiego Wschodu zwierzęta te trafiły do Europy. Rasa w obecnym kształcie została ukształtowana w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, tu również rasa ta była uważana za wyjątkową arystokratyczną. Nie każdy mógł być właścicielem greyhounda. W Anglii do XIV wieku ludziom o niskim statusie społecznym nie pozwalano trzymać chartów angielskich. Groziła za to kara śmierci! Utarło się wręcz, że chart angielski jest psem typowo szlacheckim.

Chart angielski — wystawy

Ze względu na swój arystokratyczny wygląd, greyhound może być bardzo efektownym okazem wystawowym. To zwierzęta szczególnie smukłe i wysokie, o eleganckich długich szyjach.

Choć greyhound może doskonale sprawdzać się zarówno na torze wyścigowym, jak i wystawie, warto pamiętać, że to przede wszystkim bardzo towarzyskie zwierzęta, które poza ewentualnym ryzykiem gonitwy, nie są kłopotliwe w wychowaniu.

Jak karmić greyhounda?

Pod względem żywienia chart angielski jest rasą dość wymagającą. Pies ten je dość dużo i systematycznie. W dodatku, aby zapewnić greyhoundowi odpowiednie zapotrzebowanie energetyczne, podawana mu karma musi być dość wysokiej jakości. Jak na arystokratę psa przystało, greyhound może nieco wybrzydzać i niekoniecznie chętnie zjadał to, co akurat mu zaserwujesz. Nieprawidłowe odżywianie u psa tej rasy szybko i w zauważalny sposób odbije się na jego wyglądzie.

Chart angielski, greyhound: zdrowie i długość życia

Jak wiele innych ras, także greyhound jest podatny na określone choroby. Nie jest to jednak rasa, która choruje szczególnie często. Psy te są narażone na skręt żołądka, nowotwory kości, szmery serca. ”Biegaczom” grozi oczywiście częste zrywanie ścięgien. Czworonogi te nie są zbyt odporne na złe warunki atmosferyczne. W bardzo chłodne dni chart angielski na pewno będzie wdzięczny za psie ubranie!

Greyhound żyje średnio ok. 12-14 lat. Nie podlega próbom pracy.

Dla kogo greyhound? Podsumowanie

Podsumowując wszystkie informacje na temat charta angielskiego, można dojść do wniosku, że to pies stosunkowo łatwy w ułożeniu. Tak rzeczywiście jest, choć w wychowaniu czworonoga tej rasy przyda się nieco doświadczenia ze strony właściciela. Wszystko dlatego, że greyhoundy to psy duże i bardzo energiczne, nad którym czasami trzeba odpowiednio zapanować. Doświadczenie to jest szczególnie potrzebne, gdy chodzi o zapewnienie czworonogom odpowiedniej dawki ruchu i możliwości rozładowania energii. Osoby, które lubią spędzać czas na zewnątrz, nie będą się nudzić w towarzystwie charta angielskiego, choć z drugiej stron będą musiały pamiętać o tym, by nie doprowadzić do ucieczki i gonitwy psa za mniejszym zwierzęciem.

Zobacz zdjęcia charta angielskiego:

greyhound

To energiczne zwierzęta, których nie wolno pochopnie spuszczać ze smyczy. Wszystko po to, aby nie udały się w pogoń za np. mniejszym zwierzęciem.

greyhound

Greyhound to pies, który świetnie dogada się z dzieckiem.

greyhound

Charty angielski potrzebują odpowiedzialnego właściciela, który zadba o ich bezpieczeństwo i odpowiednią dietę.

greyhound

To wierne i kochające zwierzęta.

Zobacz też:

  1. Ile lat ma Katarzyna Cichopek? Karierę zaczynała 19 lat temu!
  2. Ile zarabia Anna Kalczyńska? Zarobki ma wspaniałe
  3. Obsesja na punkcie kota. 8 oznak, że ją masz!
  4. Ile dzieci ma Michał Wiśniewski? Mocno się zdziwicie