Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Głuchy pies w domu. Jakie są objawy i jak leczyć głuchotę u psa?
Redakcja Świat Zwierząt
Redakcja Świat Zwierząt 22.01.2019 13:46

Głuchy pies w domu. Jakie są objawy i jak leczyć głuchotę u psa?

głuchy pies
Fot.pexels.com

Głuchy pies, głuchota u psa — jakie są jej objawy? Jak rozpoznać zaburzenia słuchu u psa? Głuchy pies to taki sam czworonożny przyjaciel jak pies w pełni zdrowy. Trzeba tylko umieć mu pomóc i odpowiednio się z nim obchodzić. Mamy nadzieję, że nasz poradnik wam to ułatwi.

Głuchy pies może być szczęśliwym członkiem naszej rodziny, jeśli tylko będziemy wiedzieć, jak go traktować. Głuchota u psa dotyczy nie tylko starych czworonogów, ale może także przydarzyć się młodemu pupilowi. Jeżeli twój wierny kompan cierpi na głuchotę, nie załamuj rąk. Dowiedz się, jak pomóc głuchemu psu.

Głuchota u psa – przyczyny

Zaburzenia słuchu u psa zwykle pojawiają się wraz z wiekiem, nie jest to jednak reguła. Niektóre rasy, np. dalmatyńczyki, cocker-spaniele i bulteriery są bardziej narażone na problemy ze słuchem. Głuchy pies może nie słyszeć na jedno lub dwoje uszu.

Głuchy pies mógł w przeszłości przejść jedną z wielu chorób, która przyczyniła się do tego problemu. Mogło to być np. silne zapalenie ucha i nerwów słuchowych, choroby zakaźne (zwłaszcza nosówka), urazy mechaniczne. Także pies, który długotrwale przebywał w otoczeniu głośnych dźwięków, może cierpieć na częściową głuchotę.

Przyczyną może być też wrodzona utrata słuchu. Wrodzona głuchota u psa ma podłoże genetyczne i dotyczy najczęściej psów o białej sierści. Okazuje się, że geny odpowiedzialne za zaburzenia słuchu u psa są połączone z genami odpowiedzialnymi za białe umaszczenie.

Pewnie zdarzyło wam się zachwycić niebieskimi oczami u psa. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że niebieskooki pies to głuchy pies, gdyż gen niebieskich oczu u psa również sprzężony jest z głuchotą.

Głuchota u psa może być też pourazowa. Głuchy pies mógł wcześniej cierpieć na nowotwór, nieprawidłowo rozwijać się pod względem anatomicznym lub ucierpieć powodu metali ciężkich, np. arsenu czy rtęci. Także zatrucia związkami chemicznymi mogą być przyczyną głuchoty u psa.

Jak rozpoznać zaburzenia słuchu u psa

Głuchy pies będzie miał problem z lokalizacją dźwięku. Jeśli go zawołamy, może się rozglądać, zanim podąży za naszym głosem. Może też odwracać się w niewłaściwym kierunku. Głuchego psa trudniej wybudzić. O całkowitej głuchocie u psa może świadczyć brak drgania uszu i jakiejkolwiek reakcji na dźwięk. Jak zdiagnozować głuchotę u psa? Jedyny w pełni skuteczny test to Brainstorm Auditory Evoked Response (BAER). Specjalny aparat bada reakcję mózgu na dźwięk, a badanie można wykonywać już od 4. tygodnia życia. Badanie to jest w Polsce jednak prawie niedostępne, ze względu na wysoką cenę aparatu.

Zazwyczaj stosuje się tzw. otoskopię, czyli metodę polegającą na wziernikowaniu ucha. Weterynarz ocenia też stan ucha środkowego i błony bębenkowej takimi metodami jak radiografia, tympanometria lub rezonans magnetyczny. Można również przeprowadzić proste ćwiczenie, które bada reakcję psa na dźwięki. Co należy zrobić? Jak rozpoznać zaburzenia słuchu u psa? Należy stanąć za zwierzęciem. Najlepiej przeprowadzić to ćwiczenie, kiedy zwierzę śpi. Ważne, żeby nas nie widziało i nie zdawało sobie sprawy z naszej obecności. Następnie wołamy psa lub używamy np. piszczącej zabawki. Zdrowy pies natychmiast postawi uszy i odwróci głowę, głuche zwierzę nie zareaguje wcale. Ten prosty test nie zdiagnozuje jednak częściowej głuchoty. Nie ma sensu przeprowadzać go u szczeniąt poniżej 5. tygodnia życia, ponieważ psy rodzą się tylko z częściowo rozwiniętym słuchem i na jego rozwój potrzebują wspomnianego czasu.

Czy głuchotę u psa można leczyć?

Głuchy pies w wielu przypadkach może być leczony, jeśli głuchota jest nabyta. Wrodzonej głuchoty nie można leczyć. Nabyte zaburzenia słuchu u psa można leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie. Leczenie zależy np. od stopnia zaawansowania stanu zapalnego w uchu głuchego psa. Zabieg chirurgiczny polega np. na usunięciu guzów z ucha lub naprawie błony bębenkowej.

Głuchota u starego psa to też sygnał, że być może powinieneś pomyśleć nad zmianą żywienia swojego pupila. Podawaj mu zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy C i E. Obecnie prowadzone są badania nad aparatami słuchowymi dla psów, jednak nie należy spodziewać się ich dostępności w najbliższym czasie.

Życie z głuchym psem

Głuchy pies potrzebuje nieco innego traktowania, taka komunikacja jak najbardziej jest możliwa. Polegaj na innych zmysłach psa. Kiedy podajesz mu jedzenie, wskazuj bezpośrednio na miskę. Jeżeli chcesz wyjść na spacer, możesz np. delikatnie poklepać pupila po grzbiecie. Unikaj gwałtownych ruchów, żeby nie przestraszyć zwierzęcia. Dobrym sposobem na obudzenie głuchego psa jest delikatnie przybliżenie dłoni do jego nosa. Dzięki dobremu węchowi pies wyczuje naszą obecność.

Pamiętaj, że na zewnątrz głuchy pies zawsze musi być na smyczy. Skoro nie słyszy samochodów, może wejść prosto na ulicę. Głuchy, zdezorientowany pies łatwo wpada w panikę. Smycz zapewni czworonogowi kontakt z właścicielem, a co za tym idzie — poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, by na obroży psa umieścić informację, że zwierzę jest niesłyszące.

Pewnie zdziwi cię to, że głuchego psa można z powodzeniem szkolić. Warto przed tym przemyśleć zestaw gestów, które będą zrozumiałe dla twojego pupila. W szkoleniu głuchego psa zamiast klikera stosuje się latarkę punktową.

Jeżeli masz taką możliwość, pomyśl o adopcji lub kupnie słyszącego psa, który będzie przewodnikiem niesłyszącego zwierzęcia. Dzięki zdrowemu przyjacielowi głuchy pies szybciej będzie orientował się w sytuacji.

Czy głuchy pies szczeka?

Tak, głuchy pies szczeka, zwłaszcza gdy coś go zainteresuje. W ten sposób daje ujście emocjom tak samo, jak słyszące psy. Problem w tym, że słowne pogróżki na niego działają, więc musisz znaleźć inny sposób na komunikację z pupilem, np. pogrożenie palcem.

Jak przywołać głuchego psa?

Głuchego psa ”wołamy” oczywiście za pomocą gestu. Na początku należy więc nagradzać spoglądanie na nas i utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Potem należy wprowadzać ”wołanie” psa gestem ręki. Inną metodą jest użycie punktowej latarki (pamiętaj, by nie świecić nią psu po oczach!). Można też zastukać w podłogę (pies wyczuje wibracje) lub delikatnie poturlać w jego kierunku piłkę. Co w przypadku, gdy pies nas nie widzi? Z pomocą może przyjść specjalna obroża wibracyjna dla głuchych psów, zdalnie sterowana za pomocą pilota. Metodą nagradzania można nauczyć psa, że wibracje oznaczają przywołanie.

Głuchy pies – podsumowanie

Choć wychowywanie głuchego psa nie należy do najłatwiejszych i oznacza większą odpowiedzialność, to warto podjąć to wyzwanie. Niesłyszące psy często mają wyostrzone inne zmysły, więc przy odrobinie cierpliwości metodą prób i błędów na pewno uda ci się wypracować skuteczną komunikację z pupilem. Głuchy pies będzie tak samo wiernym kompanem, jak pies zdrowy. Jeśli poświęcimy mu czas i okażemy mu serce, odwdzięczy się najszczerszą, psią miłością.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

głuchy pies

Głuchego psa można szkolić i nauczyć wielu rzeczy.

głuchy pies

Głuchy pies będzie równie wdzięcznym i oddanym przyjacielem.

głuchy pies

Genodpowiedzialny za niebieskie oczy u psa jest sprzężony z głuchotą. Dlatego niebieskookie psy często są głuche.

głuchy pies

Poza domem głuchy pies nie powinien rozstawać się ze smyczą.

głuchy pies

Opieka nad głuchym psem wymaga nieco więcej zaangażowania niż w przypadku zdrowego zwierzęcia.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pies do bloku. Rasy, które najlepiej sprawdzą się w bloku
  2. Psy agresywne: Nie rasa, a inne czynniki wywołują agresję
  3. Które psy żyją najdłużej? Najdłużej żyjące rasy

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?