Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Duży pies w domu. Wady i zalety posiadania psa w rozmiarze XXL
Redakcja Świat Zwierząt
Redakcja Świat Zwierząt 18.01.2019 15:59

Duży pies w domu. Wady i zalety posiadania psa w rozmiarze XXL

duży pies w domu
Fot. Unsplash.com Valerie Elash

Duży pies w domu to marzenie wielu z nas. Oczywiście psy to wspaniałe zwierzęta bez względu na swoje gabaryty, ale tak jak mały czworonóg jest pełen uroku, tak duży pupil też ma cechy, które są absolutnie nie do podrobienia. Oczywiście, posiadanie dużego psa ma zarówno swoje pozytywne strony, jak i te negatywne. W tym artykule rozważymy jasną i ciemną stronę posiadania dużego psiaka w domu.

Niektórzy uważają, że duży pies w domu oznacza automatycznie duży kłopot. To nie do końca prawda. ”Gabaryt” to cecha fizyczna tych zwierząt, która w wielu przypadkach nie przekłada się na ich charakter. Wiele ”dużych” ras psów to tak naprawdę łagodne olbrzymy o sercach równie wielkich, jak one same. Duży pies w domu może być fantastycznym przyjacielem całej rodziny. Jakie są więc zalety posiadania dużego psa w domu?

Zalety posiadania dużego psa

1. Duży pies budzi duży respektu u obcych

Nawet jeśli twój owczarek niemiecki czy labrador ma bardzo łagodne usposobienie, nie zmienia to faktu, że to kawał psa. Idąc z nim na spacer wieczorem, na pewno możesz czuć się bezpieczniej, niż gdybyś prowadziła na smyczy chihuahuę. Wiele dużych ras, jak np. wspomniany owczarek niemiecki, owczarek kaukaski czy doberman zaliczają się do grupy psów obronnych. To jeszcze bardziej zniechęca ewentualnego bandytę do zaczepki.

2. Duży pies w domu potrafi rozczulić

Nie ma niczego bardziej rozbrajającego niż łagodny olbrzym zachowujący się jak szczeniak, kładący delikatnie mordę na kolanach lub próbujący zmieścić się poduszce, z której już dawno wyrósł. Duży pies o spokojnym usposobieniu nie zdaje sobie sprawy ze swoich gabarytów i to jest w nim właśnie najbardziej urocze. Duży, łagodny pupil potrafi być jak wielka przytulanka — wtulić się w miękką sierść, najlepiej długowłosą takiego olbrzyma to niesamowite uczucie!

3. Duży pies potrafi dać duży, pozytywny wycisk

Jeśli kochasz aktywność fizyczną i jednocześnie jesteś wielkim miłośnikiem psów, to ze swoim olbrzymem możecie stworzyć duet idealny, wspólnie biegając lub przeciągając zabawkę do szarpania. Oczywiście, zabawa z psim gigantem to raczej rozrywka dla doświadczonych psiarzy, którzy zdają sobie sprawę z dużej siły i masy zwierzęcia. Wiele ”dużych ras” ma potrzebę ruchu wpisaną w swój charakter, więc świetnie będą się czuły w towarzystwie pana, który nie stroni od joggingu, wypraw terenowych, gry w frisbee i wiele innych. Duże psy z reguły świetnie nadają się do wielu sportów kynologicznych, często są wiernymi towarzyszami długich wędrówek. Jak widzicie, duży pies w domu potrafi być spokojny i ”przytulaśny”, ale na zewnątrz zamienia się w wulkan energii!

Wymieniliśmy główne zalety płynące z posiadania dużego psa (choć z pewnością jest ich dużo więcej, właściciele psich olbrzymów na pewno to przyznają). Teraz czas na trzy powody, dla których duży pies w domu nie jest dla każdego.

Wady posiadania dużego psa

1. Duży pies dużo je

Duży pies w domu oznacza, że regularnie będziemy zapełniać jego sporych rozmiarów miskę. Jak łatwo się domyślić, wiąże się to z niemałymi kosztami. Tanie karmy nie zadbają odpowiednio o zdrowie twojego pupila, a te lepsze, nie dość, że sporo kosztują, będą się jeszcze zdecydowanie szybciej kończyły. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na adopcję lub kupno dużego psa, lepiej zaplanować w swoim budżecie stały wydatek w postaci paczek/saszetek/puszek, które będą szybko znikać.

2. Duży pies może niechcący zrobić krzywdę lub coś zepsuć

Pies gigant może być bardzo łagodny, ale często nie zdaje sobie sprawy ze swojej potężnej siły i wagi. Duży pies w małym domu może niestety zachowywać się jak słoń w składzie porcelany: a to strąci coś, merdając nam ogonem na przywitanie, a to upodoba sobie spanie na kanapie pod naszą nieobecność, zostawiając przy tym mnóstwo sierści na tapicerce. Przede wszystkim jednak może wyrządzić krzywdę w zabawie — nam, dziecku i mniejszym zwierzętom. Trzeba więc mieć to na uwadze i zachować ostrożność podczas zabaw z dużym pupilem.

3. Duże psy krócej żyją

To smutne, ale niestety jest spore prawdopodobieństwo, że duży pies będzie z nami krócej niż ten mały. Psi giganci szybciej rosną, a w następstwie szybciej starzeją. Częściej też chorują na nowotwory. Oczywiście zdarzają się wyjątki, kiedy duży pies całe życie cieszy się dobrym zdrowiem i w efekcie dożywa sędziwego wieku.

ZOBACZ ZDJĘCIA DUŻYCH PSÓW:

duży pies w domu

Duże psy mają serca równie wielkie, jak ich gabaryty!

duży pies w domu

Potrafią być jak wielkie, żywe przytulanki.

duży pies w domu

Z dużym psem będziemy czuć się pewniej podczas wieczornego spaceru, bo jego gabaryt budzi respekt.

duży pies w domu

Niestety, duże psy żyją krócej niż małe, częściej też chorują na nowotwory.

duży pies w domu

Duży pies w domu oznacza większe wydatki na jego karmienie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Język kota to niezwykłe narzędzie. Zobacz, ile potrafi!
  2. Jak nazwać kota? Naukowcy mają na ten temat teorię
  3. Grzywacz chiński. 20 faktów o tych niezwykłych psach