Gorączka u psa: jak ją rozpoznać i zbić?
Gorączka u psa: kiedy pies „ma temperaturę”?
Psy mają wyższą od ludzi prawidłową temperaturę ciała. Dokładne wskazanie zależy od rasy i wieku psa (szczeniaki, rasy małe i suki w ciąży są cieplejsze). Z reguły normalna psia temperatura mieści się w przedziale od 37,5 do 39 stopni Celsjusza. Nowo narodzone szczenięta dopiero rozwijają u siebie termoregulację i są nieco chłodniejsze od dorosłych psów. To normalnie i nie powinno niepokoić. Normalną dla swej rasy temperaturę szczenięta osiągają i utrzymują około czwartego tygodnia życia. W utrzymaniu optymalnej ciepłoty ciała pomaga psom ich sierść oraz termoregulacja – ziajanie, pocenie się, chłodzenia języka.
Jak się dowiedzieć, jaka jest normalna temperatura naszego psa? Możemy ją samodzielnie zmierzyć (zob. niżej) lub też poprosić weterynarza przy badaniu ogólnym o zmierzenie zdrowemu pupilowi temperatury i podanie wartości.
Podobnie jak u ludzi, wzrost temperatury ciała u psa, czyli gorączka, to oznaka choroby. Temperatura powyżej 39,5 stopnia to gorączka normalna, od 40 stopni to już wysoka gorączka, a temperatura ciała powyżej 42 stopni Celsjusza to dla psa groźba śmierci. Utrzymująca się wysoka gorączka może prowadzić do uszkodzenia serca i nerek psa, a także wprowadzić pupila w stan śpiączki.
Gorączka u psa: objawy podwyższonej temperatury
Gorączce u psa towarzyszy często apatia, utrata apetytu, chęci do zabawy i spacerowania. Bywa, że pies ma dreszcze i gwałtownie dyszy. Czasem jego oczy są zaczerwienione, a małżowiny uszne wyraźnie cieplejsze niż zazwyczaj.
Ponieważ gorączka to często jeden z objawów choroby, towarzyszą jej także inne dolegliwości, jak biegunka i wymioty. Gorączce u psa często towarzyszy odwodnienie, co można poznać po wyschnięciu trufli nosowej i zmniejszeniu się objętości kału.
Pamiętaj jednak, że samo zbadanie trufli nie wystarczy, by stwierdzić, czy pies ma gorączkę, czy nie. Czasem trufla wysusza się u zdrowych psów, gdy akurat przebywają na słońcu, czasem też trufla pozostaje wilgotna u psów gorączkujących. By się upewnić, należy po prostu zmierzyć psu temperaturę.
Gorączka u psa: jak zmierzyć psu temperaturę?
Temperaturę mierzy się psu przy użyciu elektronicznego termometru, którego końcówkę umieszcza się w odbycie zwierzęcia. Należy przedtem zwilżyć ją np. oliwką z oliwek, parafiną lub wazeliną. Końcówkę umieszcza się na mniej więcej 2,5 cm w głąb psiego zadka, skierowaną nieco na bok, tak by stykała się ze ścianą jelita. Odczyt będzie gotowy po ok. dwóch minutach.
W czasie mierzenia temperatury należy przytrzymywać psa i jednocześnie unosić nieco jego brzuch i tylne łapy, tak by nie usiadł na termometrze. Dobre mieć przy tym do pomocy drugą osobę.
U psów szczególnie źle znoszących sprawdzanie temperatury w taki sposób można stosować droższe, ale łatwiejsze w użyciu termometry mierzące temperaturę w uchu lub w ogóle bezdotykowo. Taki pomiar nie sprawia psu dyskomfortu i trwa tylko kilka sekund. Bezdotykowy termometr dla zwierząt może kosztować mniej więcej 200-500 zł.
Gorączka u psa: co może oznaczać?
Zdarza się, że pies ma podwyższoną temperaturę po szczepieniu, po podaniu antybiotyków i niektórych leków, czasem też po szczególnie intensywnej zabawie albo walce, i po jedzeniu. Jest wtedy nieco cieplejszy niż zwykle, nie powinien jednak mieć gorączki.
Z reguły gorączka jest u psa oznaką choroby. Może to być infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybiczna, choroba odkleszczowa (babeszjoza), nosówka, nowotwory, zatrucia pokarmowe, stany zapalne. Gorączka to zarazem wstępny mechanizm obronny – wyższa temperatura hamuje rozwój niektórych bakterii i pobudza organizm do walki z chorobą.
Wszelkie nagłe zmiany zachowania u psa powinny stanowić dla nas sygnał ostrzegawczy i skłonić do uważnej obserwacji pupila. Jakiekolwiek objawy chorobowe są dobrym pretekstem, by sprawdzić psu temperaturę i w razie stwierdzenia gorączki, zaprowadzić go szybko do weterynarza.