Swiatzwierzat.pl Psy Gończy styryjski: płowy tropiciel z Austrii
Piesek przed

Gończy styryjski: płowy tropiciel z Austrii

19 stycznia 2021
Autor tekstu: Emil Hoff

Gończy styryjski – historia rasy

Rasa gończy styryjski to efekt pracy przemysłowca ze Styrii, imieniem Karl Peintinger, który hobbystycznie zajmował się hodowlą psów. Peintinger chciał stworzyć mniejsze nieco od słynnych gończych hanowerskich psy myśliwskie o szorstkim włosie, lepiej dostosowane do polowania w górskim terenie. W 1876 r. Peintinger uzyskał, poprzez krzyżowanie gończych hanowerskich z szorstkowłosymi psami myśliwskimi z Istrii, rasę średnich rozmiarów psów gończych o gęstej, szorstkiej sierści.

Austriacki Kennel Club uznał gończego styryjskiego za osobną rasę w 1889 r.

Gończy styryjski świetnie nadaje się do tropienia i ścigania zwierzyny w górskich ostępach, nawet przy złej pogodzie. Do dziś bywa używany do polowania na zające, sporadycznie też na jelenie, dziki, a nawet wilki.

Współcześnie gończy styryjski to bardzo rzadka rasa, której przedstawicieli trudno spotkać nawet w jej ojczystej Austrii.

Jak wygląda gończy styryjski?

Gończy styryjski to średnich rozmiarów pies myśliwski. Osiąga 53 cm wysokości w kłębie i masę ok. 20 kg.

Gończy styryjski: budowa ciała

Gończy styryjski ma umięśnione ciało o solidnym kośćcu, zdolne do wydłużonego, intensywnego wysiłku. Jego sylwetka wpisuje się w prostokąt.

Pies ma kształtną, nieco wysklepioną głowę z wyczuwalnym guzem potylicznym, i podłużną kufę z wyraźnym stopem. Oczy są nieduże, migdałowatego kształtu, w odcieniach ciemnego brązu. Uszy są dość niewielkie jak na psa gończego, w kształcie trójkątów o zaokrąglonych końcach, mięsiste, zawieszone nieco powyżej linii oczu, przylegające do policzków.

Gończy styryjski ma mocną, suchą szyję, prosty grzbiet, głęboką pierś, muskularne kończyny z łapami wyposażonymi w grube opuszki i średniej długości ogon, zazwyczaj noszony nisko, lekko wygięty na końcu, i prostujący się do poziomu w czasie pracy.

Gończy styryjski: typ sierści

Sierść gończego styryjskiego jest gęsta, twarda i szorstka, ale nie rozczochrana, średniej długości. Na kufie tworzy niedużą brodę. Dwie warstwy sierści – podszerstek i włos okrywowy – zapewniają psu dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią, umożliwiając polowanie także w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy