Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Golden retriever usłyszał płacz szczeniaczków. Kamera nagrała przepiękną scenę
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 29.10.2020 01:00

Golden retriever usłyszał płacz szczeniaczków. Kamera nagrała przepiękną scenę

Golden i szczeniaki
youtube/JMYami

Golden retriever to rasa psów, która charakteryzuje się szczególnie łagodnym usposobieniem. Jest niezwykle przyjacielskim i otwartym zwierzakiem, w którym nie ma choćby cienia agresji. Ma w sobie niewyobrażalne pokłady sympatii, dlatego obdarza miłością każdego, nawet włamywacza.

Często eksperci podkreślają, że najlepszymi cechami charakteru goldena są wyrozumiałość i cierpliwość. To właśnie za ich sprawą mają tak dobry kontakt ze szczeniętami oraz dziećmi. 

Golden retriever usłyszał piski swoich dzieci

Yami, czyli suczka będąca przedstawicielką rasy golden retriever ostatnimi czasy po raz pierwszy została mamą. Narodziny dwóch zdrowych szczeniaczków o biszkoptowym futerku były niewyobrażalnym powodem do radości nie tylko dla niej samej, ale też jej właścicieli, którzy poczynili duże przygotowania przed pojawieniem się nowych członków rodziny na świecie.

Opiekunowie słodkiej gromadki umieścili w pokoju monitoring, aby w każdych okolicznościach mieć oko na maleństwa. Specjalnie z myślą o najmłodszych psiakach zbudowano dla nich ogromny kojec, gdzie mogły bawić się i spędzać czas ze swoją mamą. Choć zdecydowaną większość czasu przesypiały, to gdy tylko otwierały oczka i nie dostrzegały suczki w zasięgu wzroku, z pomieszczenia można było usłyszeć przenikliwe piski wystraszonych szczeniaczków.

Pewnego razu pieski zaczęły głośno piszczeć, dlatego opiekunowie zwierząt sprawdzili nagranie z kamery w ich pokoju. To, co ujrzeli sprawiło, że w ciągu sekundy stopniały im serca. Na wideo widzimy, jak biszkoptowa Yami spaceruje po salonie, lecz gdy tylko usłyszała, że jej maleństwa zaczyna płakać, pobiegła po przedmioty, które skutecznie je uspokoiły.

Chodziło oczywiście o ulubione zabawki, które psia mama podarowała trójce swoich dzieci, aby odegnać wszelkie niepokoje. Obserwując jej reakcję, można zauważyć, że sunia jest bardzo zdenerwowana, słysząc płacz szczeniaków, lecz z odrobiną kreatywności jest w stanie zaradzić każdemu problemowi. Już po chwili gromadka przestaje popiskiwać i wtula się w swoją ukochaną mamę. Co za przepiękna scena!

Rodzicielstwo u zwierząt

Niezależnie od gatunku rodzicielstwo wiąże się z wieloma skomplikowanymi obowiązkami, z których wywiązanie się nie zawsze jest tak łatwe, jak można było podejrzewać. Uczucia, które towarzyszy świeżo upieczonym rodzicom to nie tylko przejmująca duma, wzruszenie czy euforia, ale także wielki stres i lęk przed nieznanym. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę to, że od tej chwili życie i bezpieczeństwo bezbronnej, maleńkiej istotki zależy tylko i wyłącznie od jej opiekunów.

Skąd zwierzęta wiedzą, jak wcielić się w rolę rodzica? Odpowiedź nie jest do końca jasna, naukowcy na przykładzie psów czy kotów zauważają, że większość z nich instynktownie rozumie, jak należy zachowywać się w stosunku do dzieci - zarówno swoich, jak i tych ludzkich. Ogromną rolę gra przy tym właściwe wychowanie pupila i niedopuszczanie do okazywania agresywnych zachowań względem najmłodszych.

Oczywiście tak, jak w przypadku narodzin człowieka, nasi milusińscy też nie są w stanie do końca przewidzieć wszystkich możliwych scenariuszy i telepatycznie zrozumieć, czego ich potomkowie potrzebują w danej chwili najbardziej. W większości przypadków ich zachowanie jest po prostu improwizacją.

Zobacz nagranie pod tym linkiem.

źródło: boredpanda

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?