Field spaniel: rzadka piękność
Field spaniel – historia rasy
Field spaniel to mądry pies aportujący o efektownym wyglądzie i sympatycznym usposobieniu. Wywodzi się z Wielkiej Brytanii, przodującej w hodowli spanieli, od wieków chętnie używanych przez tamtejszych myśliwych do płoszenia i aportowania ptactwa oraz zwierzyny wodnej.
Spaniele rozróżniano na wodne i lądowe, w zależności od typu środowiska w którym pracowały. Field spaniel to spaniel lądowy. Rasę wyhodowano ok. 1890 r. w oparciu o spaniele z hrabstw Devon i Wales. Początkowo był to pies przeznaczony raczej na wystawy niż do polowania – był dość niski i wydłużony, przypominał nieco jamnika, miał za to efektowną sierść jednolicie czarnej barwy.
W połowie XX w. rasę field spaniel zmodyfikowano przez krzyżowanie m.in. ze springer spanielami. Wyhodowano psy o dłuższych łapach, które nie tylko zachwycały efektowną sierścią, ale były też całkiem skutecznymi płochaczami i aporterami.
Współcześnie field spaniel to rzadka rasa. Rocznie w Wielkiej Brytanii rejestruje się tylko ok. 50 nowych szczeniąt. Dla porównania: w przypadku angielskiego cocker spaniela to ponad 22 tysiące piesków! Brytyjski Kennel Club wciągnął field spaniela na listę zagrożonych rdzennych ras, by pomóc w popularyzacji tych psów.
Do Polski field spaniel trafił po raz pierwszy w 2009 r. Przedstawicieli tej rasy w naszym kraju można policzyć na palcach jednej ręki.
Jak wygląda field spaniel?
Field spaniel to średniej wielkości spaniel w typie wyżłowatym. Osiąga 46 cm wysokości w kłębie i masę ok. 25 kg. Przypomina dużego angielskiego cocker spaniela.
Field spaniel: budowa ciała
Field spaniel jest proporcjonalny i muskularny.
Pies ma kształtną głowę bez z wyczuwalnym guzem potylicznym, podłużną kufę z łagodnie zaznaczonym stopem i niewielkimi faflami przy wargach. Oczy są duże, w kształcie migdałów, w odcieniach brązu, o mądrym wyrazie. Uszy są typowe dla spanieli – duże, długie, zwisające nisko, zawieszone nieco z tyłu głowy i porośnięte bardzo gęstym włosiem.
Field spaniel ma smukłą szyję, mocny i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, silne lędźwie, mocne kończyny. Ogon jest średniej długości i obficie porośnięty sierścią, która na jego spodzie tworzy chorągiew. Obecnie kopiowanie ogonów psom jest nielegalne w większości krajów europejskich, ale czasem dopuszcza się wyjątki w przypadku psów faktycznie pracujących przy łowach.
Field spaniel: typ sierści
Sierść field spaniela jest długa, gęsta i jedwabista, gładka. Na uszach, piersi i brzuchu psa tworzy obfite frędzle, na łapach pióra, a na spodzie ogona chorągiew. W przeciwieństwie do innych spanieli, field spaniel nie ma podszerstka.