Swiatzwierzat.pl Pozostałe Fascynująca anomalia przyrodnicza. Wykluł się żółw z dwiema głowami i sześcioma nogami
unsplash/Hogr Othman

Fascynująca anomalia przyrodnicza. Wykluł się żółw z dwiema głowami i sześcioma nogami

17 października 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

W Stanach Zjednoczonych na świat przyszedł bardzo rzadki okaz żółwia diamentowego. Posiadające dwie głowy oraz sześć nóg zwierzątko zostało wysłane do specjalnego ośrodka w celu monitoringu i opieki. Dużym zaskoczeniem jest fakt, że zmutowany gad rozwija się bez zarzutów.

Niezwykły żółwik diamentowy okazał się prawdziwym skarbem z naukowego punktu widzenia. Jest nie tylko przedstawicielem gatunku zagrożonego według Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody, ale również jednym z niewielu przypadków policefalii, czyli zjawiska dwugłowości.

Wykluł się żółw z dwiema głowami

Jedyny w swoim rodzaju żółw wykluł się na początku października.. Świat nauki najpewniej nie dowiedziałby się o jego narodzinach, gdyby nie akcja naukowców z Birdsey Cape Wildlife Center w Massachusetts w Stanach Zjednoczonych.

Gad obdarzony dodatkową głową oraz sześcioma kończynami zawdzięcza swoje życie amerykańskim naukowcom. Pracownicy ośrodka w Massachusetts odpowiedzialni są za zbieranie jaj żółwi znajdujących się w zbyt niebezpiecznych dla nich miejscach, a następnie przenoszenie i monitorowali ich w sztucznych warunkach. Eksperci poddali go obserwacji, obawiając się, że z racji zmiany genetycznej zwierzątko nie pożyje długo. Zjawisko policefalii może i jest rzadkością, ale w większości przypadków nie rokuje dużej szansy na długie życie.

Jaka przyszłość czeka małego mutanta?

Chociaż dwugłowe osobniki zazwyczaj umierają krótko po narodzinach, zmutowany żółwik rośnie jak na drożdżach i czuje się świetnie! Wyjątkowy podopieczny cieszy się dużym zainteresowaniem wśród badaczy.

Jak podaje "USA Today", mały gad znakomicie pływa i nie wykazuje żadnych problemów zdrowotnych. Wszystko wskazuje na to, że nauczył się radzić sobie z dodatkową głową oraz parami odnóży.

W najbliższym czasie czeka go tomografia komputerowa, która przybliży stan jego układu krążenia. Trzymamy kciuki, aby rozwijał się bez najmniejszych komplikacji!

Zobacz zdjęcie:

Źródło: podroze.onet.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy