Swiatzwierzat.pl
Tata goryl

Photo by Photoholgic on Unsplash

Dziś Dzień Ojca - prezentujemy najlepszych ojców wśród zwierzaków. Dla swych dzieci zrobią wszystko

23 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Zwierzaki nie różnią się tak bardzo od ludzi, gdy chodzi o troskę o swoje potomstwo. Z okazji Dnia Ojca przedstawiamy najlepszych tatusiów Królestwa Zwierząt!

- Często nie dostrzegamy roli, jaką wśród zwierząt pełnią ojcowie - mówi Stacy Rosenbaum z Uniwersytetu w Michigan w rozmowie z National Geographic. - Skupiamy się na poświęceniach, do jakich zdolne są matki, tymczasem długotrwała obserwacja i badania roli zwierzęcych ojców pozwalają stworzyć niezwykły obraz ich zadań i funkcji.

bongo

„To ogromny sukces". Rozmowa o niezwykłych narodzinach z Anną Tadrą z Warszawskiego Zoo

CZYTAJ DALEJ

Siła to nie wszystko

Nawet najbardziej męski macho nie będzie budził szacunku wśród pań, jeśli nie ma dobrej ręki do dzieci. Dobrym przykładem są tu goryle, których samce to potężne stworzenia, dysponujące ogromną krzepą. Naukowcy zaobserwowali jednak, że samice goryli preferują samce, umiejące dobrze obchodzić się z dziećmi.

- Gorylice wybierają na partnerów te goryle, które lubią dzieci i chętnie spędzają z nimi czas - tłumaczy Rosenbaum.

Samce goryli, mimo groźne wyglądu, osiągając więc największy sukces rozrodczy wtedy, gdy w głębi serca są ciepłymi tatusiami i troszczą się o swoje młode.

Panowie muszą się starać

Wśród pingwinów panują złożone zwyczaje dotyczące randkowania i zakładania rodziny. Samiec pingwina musi zbudować odpowiednio imponujące gniazdo z kamyków, by przypodobać się partnerce.

Także kondycja fizyczna jest u pingwinów istotna, choć preferencje akurat różnią się nieco od ludzkich. Tłuste pingwiny brzmią inaczej niż wychudzone i samice wolą te tłuste. Duży pingwin ma bowiem więcej energii, którą może poświęcić na doglądanie swej partnerki i młodych.

Troskliwi majsterkowicze

Samce ropuch afrykańskich słyną z kolei z tego, że dla swych kijanek budują skomplikowane tamy z piachu i kamieni, by zapewnić im wilgoć. Przed tamami powstają małe jeziorka, gdzie kijanki mogą się spokojnie rozwijać.

Samce ropuch potrafią nawet wykopywać skomplikowane sieci kanałów, dostarczających dla kijanek wodę z pobliskich kałuż i wodospadów, tak by kijankowe jeziorko nie wyschło. Można powiedzieć, że to zwierzęcy odpowiednicy ojców-majsterkowiczów, którzy sami potrafią wykonać dla dziecka zabawkę, kołyskę, a nawet postawić kurną chatę, gdy trzeba.

Pary na całe życie

Wiele zwierząt dobiera się w pary na całe życie, tworząc rodziny zbliżone do ludzkich. Przykładem są tu jeżozwierze, które wprawdzie długo szukają partnera i są pod tym względem wybredne, ale jak już znajdą, nie odstępują go na krok.

Jeżozwierzowi tatusie opiekują się swym potomstwem wspólnie z mamami. Kiedy dorośli wyprowadzają dzieci na polowanie, osłaniają potomstwo z obu stron własnymi ciałami. Są jak mama i tata na spacerze z wózkiem, tylke że ich dzieciom grozi pożarcie przez drapieżniki. Ale od czego jeżozwierz ma kolce?

Ojciec nauczycielem życia

Niepozorne lisy to jednej z najlepszych ojców królestwa zwierząt. Gdy samica odpoczywa po porodzie, to samiec przez wiele dni poluje i znosi jedzenie dla niej i swych dzieci.

Gdy młode liski podrosną, samiec przejmuje rolę nauczyciela i wpaja im wszystko, co muszą wiedzieć, by przetrwać. Lisi ojcowie potrafią ukrywać przed swoimi dziećmi jedzenie i zachęcać je do tropienia. Bawią się też z nimi w "walkę" i "napady", by liski nauczyły się, jak się bronić.

Źródło: National Geographic

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >

Aktualności

Nie tylko ludzie cierpią na skutek powodzi. Nagrano niezwykłą akcję ratunkową psa

Czytaj więcej >

Aktualności

Dzieci poszły szukać bydła, czekał je przerażający los. Najstarsze miało ledwie 11 lat

Czytaj więcej >
podatek od psa

Aktualności

Ogłoszono nową kwotę podatku od posiadania psa. Ile wynosi "opłata za przyjaciela"?

Czytaj więcej >