Dziś Dzień Ojca - prezentujemy najlepszych ojców wśród zwierzaków. Dla swych dzieci zrobią wszystko
Zwierzaki nie różnią się tak bardzo od ludzi, gdy chodzi o troskę o swoje potomstwo. Z okazji Dnia Ojca przedstawiamy najlepszych tatusiów Królestwa Zwierząt!
- Często nie dostrzegamy roli, jaką wśród zwierząt pełnią ojcowie - mówi Stacy Rosenbaum z Uniwersytetu w Michigan w rozmowie z National Geographic. - Skupiamy się na poświęceniach, do jakich zdolne są matki, tymczasem długotrwała obserwacja i badania roli zwierzęcych ojców pozwalają stworzyć niezwykły obraz ich zadań i funkcji.
Siła to nie wszystko
Nawet najbardziej męski macho nie będzie budził szacunku wśród pań, jeśli nie ma dobrej ręki do dzieci. Dobrym przykładem są tu goryle, których samce to potężne stworzenia, dysponujące ogromną krzepą. Naukowcy zaobserwowali jednak, że samice goryli preferują samce, umiejące dobrze obchodzić się z dziećmi.
- Gorylice wybierają na partnerów te goryle, które lubią dzieci i chętnie spędzają z nimi czas - tłumaczy Rosenbaum.
Samce goryli, mimo groźne wyglądu, osiągając więc największy sukces rozrodczy wtedy, gdy w głębi serca są ciepłymi tatusiami i troszczą się o swoje młode.
Panowie muszą się starać
Wśród pingwinów panują złożone zwyczaje dotyczące randkowania i zakładania rodziny. Samiec pingwina musi zbudować odpowiednio imponujące gniazdo z kamyków, by przypodobać się partnerce.
Także kondycja fizyczna jest u pingwinów istotna, choć preferencje akurat różnią się nieco od ludzkich. Tłuste pingwiny brzmią inaczej niż wychudzone i samice wolą te tłuste. Duży pingwin ma bowiem więcej energii, którą może poświęcić na doglądanie swej partnerki i młodych.
Troskliwi majsterkowicze
Samce ropuch afrykańskich słyną z kolei z tego, że dla swych kijanek budują skomplikowane tamy z piachu i kamieni, by zapewnić im wilgoć. Przed tamami powstają małe jeziorka, gdzie kijanki mogą się spokojnie rozwijać.
Samce ropuch potrafią nawet wykopywać skomplikowane sieci kanałów, dostarczających dla kijanek wodę z pobliskich kałuż i wodospadów, tak by kijankowe jeziorko nie wyschło. Można powiedzieć, że to zwierzęcy odpowiednicy ojców-majsterkowiczów, którzy sami potrafią wykonać dla dziecka zabawkę, kołyskę, a nawet postawić kurną chatę, gdy trzeba.
Pary na całe życie
Wiele zwierząt dobiera się w pary na całe życie, tworząc rodziny zbliżone do ludzkich. Przykładem są tu jeżozwierze, które wprawdzie długo szukają partnera i są pod tym względem wybredne, ale jak już znajdą, nie odstępują go na krok.
Jeżozwierzowi tatusie opiekują się swym potomstwem wspólnie z mamami. Kiedy dorośli wyprowadzają dzieci na polowanie, osłaniają potomstwo z obu stron własnymi ciałami. Są jak mama i tata na spacerze z wózkiem, tylke że ich dzieciom grozi pożarcie przez drapieżniki. Ale od czego jeżozwierz ma kolce?