Swiatzwierzat.pl Psy Duży gończy gaskoński: relikt dawnych czasów
Piesek przed

Duży gończy gaskoński: relikt dawnych czasów

24 marca 2022
Autor tekstu: Emil Hoff

Duży gończy gaskoński – historia rasy

Duży gończy gaskoński (fr. grand bleu de Gascogne) to bardzo stara rasa psa myśliwskiego, polującego w sforze na dużą zwierzynę (stąd nazwa). Wywodzi się prawdopodobnie od bloodhoundów i angielskich southern houndów. Wiadomo, że już w XIV w. książę do Foix trzymał w swym zamku sforę tych psów do polowania na dziki, wilki i jelenie. Trzysta lat później król Francji Henryk IV również polował dużymi gończymi gaskońskimi u boku.

W XVIII w. duże gończe gaskońskie trafiły do Ameryki. Książę de Lafayette podarował sforę Jerzemu Waszyngtonowi, któremu bardzo spodobały się melodyjne głosy psów.

Duży gończy gaskoński, z racji swego wielowiekowego stażu pracy i dużego uznania, jakim cieszył się wśród myśliwych, posłużył jako podstawa do wyhodowania kilku innych ras. Gascon Saintongeois to rasa powstała z krzyżowania dużych gończych gaskońskich ze starymi psami z Saintonge, które niemal wyginęły w czasie Rewolucji Francuskiej. Od dużego gończego gaskońskiego wywodzą się też takie rasy, jak ariegeois i bluetick coonhound. Sam gończy gaskoński występuje w kilku odmianach, uznawanych za osobne rasy: dużej, małej, szorstkowłosej i krótkonożnej (basset gaskoński).

Duży gończy gaskoński cechuje się znakomitym węchem, wielką wytrzymałością i donośnym, melodyjnym głosem. Pracuje w sforze. Współcześnie psy te wykorzystuje się do polowania na zające.

Jak wygląda duży gończy gaskoński?

Duży gończy gaskoński to pies myśliwski o imponujących rozmiarach. Osiąga 75 cm wysokości w kłębie i masę ok. 35 kg.

Duży gończy gaskoński: budowa ciała

Duży gończy gaskoński ma zwinne ciało o rozwiniętej muskulaturze i dumnej sylwetce.

Pies ma kształtną, lekko wysklepioną głowę z wyczuwalnym guzem potylicznym, i podłużną kufę z wyraźnym stopem i mięsistymi wargami. Oczy są nieduże, okrągłe, w odcieniach brązu. Uszy są spore, w kształcie trójkątów o zaokrąglonych wierzchołkach, dość cienkie, mięsiste, osadzone poniżej linii oczu i z tyłu głowy.

Duży gończy gaskoński ma smukłą, mocną, suchą szyję, prosty grzbiet, głęboką pierś, długie, muskularne kończyny z łapami wyposażonymi w grube opuszki i długi ogon, noszony dość nisko i z reguły szablasto wygięty.

Duży gończy gaskoński: typ sierści

Sierść dużego gończego gaskońskiego jest krótka (nieco dłuższa na udach i spodzie ogona), gładka i gęsta, łatwa w pielęgnacji.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy