Swiatzwierzat.pl
Jak dbać o zęby psa? Zasady i porady

Pixabay.com

Jak dbać o zęby psa? Zasady i porady

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Kto ma uszy, słucha, kto ma zęby, szczotkuje je. Psom trzeba myć zęby, inaczej grożą im poważne dolegliwości. Jak dbać o zęby psa, by długo cieszył się zdrowiem? Co oznacza nieprzyjemny zapach z psiego pyska? Jak usunąć osad i kamień nazębny? Dowiedz się,

Jak dbać o zęby psa: zdrowe zęby to zdrowy pies

Pies to przede wszystkim mięsożerca. Nie zaszkodzi mu okazyjne warzywo, czy nawet owoc (warzywa i owoce w odpowiednich proporcjach powinny znajdować się w składzie dobrej psiej karmy), ale podstawą psiej diety i wielką pasją każdego psa jest mięso. Psy na wolności polują na dziką zwierzynę, psy domowe z utęsknieniem wyczekują codziennie tej euforycznej chwili, gdy ich opiekun otwiera z chrzęstem torbę z karmą, a potem wsypuje ją do psiej miski.

By rwać mięso, kruszyć kości i rozgryzać karmę, psy wyposażone są w zestaw 42 zębów i szczęki o sile zacisku niemal sześciokrotnie większej niż u człowieka. Pies wykształca pełne zestaw zębów około siódmego miesiąca życia i od tej pory używa ich z pożytkiem i satysfakcją, dopóki pozwoli mu na to zdrowie. Zdrowe zęby to zdrowe jedzenie, a gdy pies odpowiednio się odżywia, cieszy się dobrą kondycją nawet do późnej starości.

Niestety, problemy z zębami to typowa psia dolegliwość – w Polsce dotykają ok. 80% czworonogów! Małe rasy psów mają naturalnie większą predyspozycję do chorób zębów i dziąseł od ras średnich i dużych.

By zęby długo służyły psu, należy o nie odpowiednio dbać. Ponieważ psy mają problem z utrzymywaniem w łapach szczoteczek, obowiązek czyszczenia im zębów spoczywa na opiekunach.

Jak dbać o zęby psa: osad i kamień nazębny

Osad nazębny to pozostałości jedzenia, które przyklejają się do zębów psa i zakamarków w jego szczęce. Stosunkowo łatwo go usunąć, np. za pomocą szczoteczki. Jednak pod wpływem działania śliny nieusunięty osad mineralizuje się. Tak powstaje kamień nazębny, który usunąć już trudno, ponieważ jest bardzo twardy.

Duże złogi kamienia nazębnego podwójnie szkodzą psu. Po pierwsze, utrudniają mu gryzienie, a tym samym przyjmowanie i trawienie pożywienia, mogą też powodować ból. Po drugie, na kamieniu nazębnym żerują bakterie, które wywołują nieprzyjemny zapach z pyska i mogą rozprzestrzeniać się z zębów na cały organizm. To właśnie bakterie wywołują najczęściej stany zapalne dziąseł u psów. Choroby dziąseł mogą prowadzić do infekcji, psucia się i wypadania samych zębów.

Chore zęby dokuczają psom tak samo jak ludziom, a ból zęba to jeden z najgorszych rodzajów fizycznych dolegliwości.

Nic dziwnego więc, że obowiązkiem każdego właściciela psa jest dbanie o dobry stan jego zębów i regularne usuwanie osadu, tak by resztki nie zdążyły się zmineralizować i odłożyć w postaci kamienia – pożywienia dla bakterii.

Jak dbać o zęby psa: jak dostrzec problem z psimi zębami?

Łatwo poznać, kiedy osad na zębach psa przekształcił się w kamień. Świadczy o tym nieprzyjemny zapach z pyska naszego pupila. Psy cieszące się zdrowym zestawem zębów nie powinny mieć cuchnącego oddechu. Brzydki zapach powinien od razu zaalarmować nas, że coś niedobrego dzieje się z zębami zwierzaka. Kamień często daje się też rozpoznać wzrokowo już po krótkiej inspekcji psiego pyska.

Dodatkowo, jeśli pies nie chce jeść, ale nie wykazuje innych oznak choroby, również najpewniej oznacza to, że nie może gryźć, choć bardzo chce, bo nadmiar kamienia nazębnego lub infekcja dziąseł albo zębów sprawiają mu ból.

Jak w takim razie pomóc psu, który ma problemy z zębami?

Jak dbać o zęby psa: leczenie psich zębów

Jeśli pies wydziela nieprzyjemny zapach z pyska lub wprost odczuwa ból przy jedzeniu, jest już za późno na profilaktykę. Należy zaprowadzić zwierzę do weterynarza, który wyczyści mu zęby pod pełną narkozą, podobnie jak ludzki dentysta. Kamień usuwa się albo mechanicznie, albo za pomocą ultradźwięków.

Po wyczyszczeniu zwierzakowi zębów w gabinecie, należy zastosować się do wszystkich wskazówek lekarza weterynarii, który wyjaśni, jak w przyszłości dbać o jamę ustną naszego pupila. Zęby psa powinny być też sprawdzane przez weterynarza w czasie ogólnego badania kontrolnego, co najmniej raz w roku, a najlepiej częściej.

Kluczem do zdrowia psich zębów i dziąseł jest zapobieganie odkładaniu się kamienia nazębnego i związanych z nim infekcji bakteryjnych. Profilaktyka opiera się na stosowaniu u psa odpowiedniej diety, lub przynajmniej uzupełnianiu jej o specjalne smakołyki dentystyczne, a także na regularnym szczotkowaniu psich zębów.

Jak dbać o zęby psa: czy sucha karma zwalcza osad nazębny?

Najczęściej psy domowe żywione są karmą suchą albo mokrą, często połączeniem obu. Wysokiej jakości karmy, zwłaszcza premium, dostarczają psom wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mnóstwo kulinarnej przyjemności. Karma – zarówno sucha, jak mokra – powoduje jednak odkładanie się osadu na psich zębach. Niestety, choć wielu producentów reklamuje swoje karmy, twierdząc, że ścierają one osad, tak naprawdę żadna karma skutecznie tego nie robi.

Pies potrafi gryźć i siekać, ale nie przeżuwać. To oznacza, że nie jest w stanie rozdrabniać kąsków na naprawdę małe cząstki. Sporo okruchów, szczególnie z suchej karmy, zostaje więc na psich zębach.

Jak dbać o zęby psa: jaka dieta zwalcza osad nazębny?

Jedyna dieta, która faktycznie może wyczyścić psu zęby, to BARF, oparta przede wszystkim na surowiźnie. Surowe, pełne twardych ścięgien i fragmentów kości mięso wymaga od psa starannego porwania i pogryzienia, co powoduje, że z jego zębów ściera się osad.

Dobrym pomysłem jest podawanie psu kości mięsnych, czyli obrośniętych mięsem i dopasowanych rozmiarami do gabarytów zwierzaka, tak by pupil mógł je stopniowo miażdżyć i połykać.

UWAGA! Jeśli Twój pies żywi się gotowymi karmami, a nie surowizną, nie podawaj mu kości mięsnych ani surowego mięsa ze ścięgnami. Jego żołądek nie jest bowiem przystosowany do trawienia surowizny i pies może mieć kłopoty trawienne, nawet jeśli samo zjedzenie kości sprawi mu przyjemność.

Jak dbać o zęby psa: smakołyki dentystyczne, suplementy diety i zabawki

Psy żywione gotowymi karmami muszą usuwać osad nazębny w inny sposób. Żeby wyczyścić im zęby, należy od czasu do czasu podawać psu smakołyki dentystyczne. Są to smaczne kąski w postaci różnego rodzaju gryzaków, kości smakowych, krokietów czy batonów, specjalnie zaprojektowane w taki sposób, by usuwać osad z psich zębów. Psy szczególnie lubią suszone uszy wołowe, łatwo dostępne w każdym lepszym sklepie zoologicznym.

Dobrym pomysłem jest też dodawanie do psiej karmy odrobiny mączki z alg morskich, która pomaga usuwać osad nazębny. Zdrowe psie zęby wymagają także dostarczania im cynku, który można podawać psu zarówno w postaci suplementu, jak i składnika żelu lub pasty do zębów.

Można też kupić psu zabawkę w postaci gryzaka o odpowiedniej strukturze powierzchni, który zastąpi zwierzęciu kość mięsną i w miarę gryzienia będzie ścierał osad z zębów naszego pupila.

Pasta do zębów dla psa? Oczywiście!

Jak dbać o zęby psa: przyzwyczaj do szczotkowania

Psom powinno się szczotkować zęby. Niewiele jest jednak czworonogów, którym ten zabieg się podoba.

Dlatego dobrze jest stopniowo przyzwyczajać psa do mycia zębów już w okresie socjalizacji. Przyzwyczajanie psa do szczotkowania zębów – tak jak do wszystkich innych czynności – powinno odbywać się etapami: najpierw do dotykania pyska dłonią, potem do unoszenia fafli, potem do zapachu pasty i szczoteczki, potem do dotykania zębów szczoteczką, potem do samego szczotkowania. Za każdym razem, gdy pies pozwoli nam zrealizować dany krok – dotknąć pyska, podnieść fafle itd. – musi dostać nagrodę w postaci smakołyku. W ten sposób zapamięta, że czynności prowadzące do czyszczenia zębów kończą się przyjemnością i nie będzie stawiał oporu.

Przyzwyczajać do szczotkowania zębów należy także szczenięta, które nie wykazują problemów z uzębieniem.

Jak dbać o zęby psa: jak szczotkować psie zęby?

Do mycia psich zębów służą specjalne szczoteczki lub nakładki na palec oraz pasty enzymatyczne. Nie należy czyścić psu zębów przy użyciu ludzkiej pasty i szczoteczki. Psie zęby wymagają innego składu chemicznego pasty i innej konstrukcji szczoteczki do skutecznej walki z osadem i kamieniem nazębnym. Psie akcesoria dentystyczne dostępne są w sklepach zoologicznych.

Szczotkowanie psu zębów wygląda jednak podobnie jak u ludzi. Należy nałożyć pastę na szczoteczkę, nasadkę na palec lub na sam palec, i rozprowadzić ją delikatnie po zębach zwierzęcia, delikatnie poruszając szczoteczką kolistymi ruchami, tak by wmasować pastę we wszystkie zakamarki. Psie pasty do zębów najczęściej są smakowe i jadalne, nie trzeba więc płukać psu pyska wodą po zakończeniu szczotkowania.

Na rynku dostępne są także specjalne dentystyczne chusteczki do czyszczenia zębów zwierząt domowych. Nasączone są substancjami usuwającymi osad i zmiękczającymi kamień nazębny. Można używać ich jako alternatywa lub wspomaganie dla mycia psich zębów szczoteczką i pastą.

Dbanie o higienę jamy ustnej w postaci szczotkowania zębów psa lub czyszczenia ich chusteczkami musi odbywać się regularnie. Dobrze jest szczotkować psu zęby mniej więcej dwa razy w tygodniu. Szczotkowanie nie musi trwać długo, wystarczy ok. dwóch minut.

Tylko regularne czyszczenie, połączone z podawaniem psu dentystycznych smakołyków, może zapobiec odkładaniu się osadu nazębnego i jego przemianie w kamień nazębny, stanowiący pożywkę dla bakterii i realne zagrożenie dla zdrowia psa.

Podobne artykuły

policja.gov.pl

Psy

Policyjny pościg za poszukiwanym przestępcą. Auto zawisło nad skarpą, w bagażniku uwięziony był pies

Czytaj więcej >
YT

Psy

Właściciel porzucił 16-letniego psa, gdy ten zachorował na raka

Czytaj więcej >
unsplash/Markus Winkler

Psy

Weterynarze biją na alarm. Rośnie liczba zachorowań na parwowirozę wśród psów

Czytaj więcej >
YT/Pitiful Animals

Psy

Właściciel porzucił gospodarstwo, zostawiając w nim psy na łańcuchu

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Oborniki

Psy

Suczka była przekazywana z rąk do rąk i traktowana jak przedmiot. Straszne, co wyrządził jej człowiek

Czytaj więcej >
OTOZ Animals Inspektorat Gliwice

Psy

Przekazali smutne wieści. Mała Mia nie żyje

Czytaj więcej >