Jak dbać o zęby psa? Zasady i porady
Jak dbać o zęby psa: zdrowe zęby to zdrowy pies
Pies to przede wszystkim mięsożerca. Nie zaszkodzi mu okazyjne warzywo, czy nawet owoc (warzywa i owoce w odpowiednich proporcjach powinny znajdować się w składzie dobrej psiej karmy), ale podstawą psiej diety i wielką pasją każdego psa jest mięso. Psy na wolności polują na dziką zwierzynę, psy domowe z utęsknieniem wyczekują codziennie tej euforycznej chwili, gdy ich opiekun otwiera z chrzęstem torbę z karmą, a potem wsypuje ją do psiej miski.
By rwać mięso, kruszyć kości i rozgryzać karmę, psy wyposażone są w zestaw 42 zębów i szczęki o sile zacisku niemal sześciokrotnie większej niż u człowieka. Pies wykształca pełne zestaw zębów około siódmego miesiąca życia i od tej pory używa ich z pożytkiem i satysfakcją, dopóki pozwoli mu na to zdrowie. Zdrowe zęby to zdrowe jedzenie, a gdy pies odpowiednio się odżywia, cieszy się dobrą kondycją nawet do późnej starości.
Niestety, problemy z zębami to typowa psia dolegliwość – w Polsce dotykają ok. 80% czworonogów! Małe rasy psów mają naturalnie większą predyspozycję do chorób zębów i dziąseł od ras średnich i dużych.
By zęby długo służyły psu, należy o nie odpowiednio dbać. Ponieważ psy mają problem z utrzymywaniem w łapach szczoteczek, obowiązek czyszczenia im zębów spoczywa na opiekunach.
Jak dbać o zęby psa: osad i kamień nazębny
Osad nazębny to pozostałości jedzenia, które przyklejają się do zębów psa i zakamarków w jego szczęce. Stosunkowo łatwo go usunąć, np. za pomocą szczoteczki. Jednak pod wpływem działania śliny nieusunięty osad mineralizuje się. Tak powstaje kamień nazębny, który usunąć już trudno, ponieważ jest bardzo twardy.
Duże złogi kamienia nazębnego podwójnie szkodzą psu. Po pierwsze, utrudniają mu gryzienie, a tym samym przyjmowanie i trawienie pożywienia, mogą też powodować ból. Po drugie, na kamieniu nazębnym żerują bakterie, które wywołują nieprzyjemny zapach z pyska i mogą rozprzestrzeniać się z zębów na cały organizm. To właśnie bakterie wywołują najczęściej stany zapalne dziąseł u psów. Choroby dziąseł mogą prowadzić do infekcji, psucia się i wypadania samych zębów.
Chore zęby dokuczają psom tak samo jak ludziom, a ból zęba to jeden z najgorszych rodzajów fizycznych dolegliwości.
Nic dziwnego więc, że obowiązkiem każdego właściciela psa jest dbanie o dobry stan jego zębów i regularne usuwanie osadu, tak by resztki nie zdążyły się zmineralizować i odłożyć w postaci kamienia – pożywienia dla bakterii.
Jak dbać o zęby psa: jak dostrzec problem z psimi zębami?
Łatwo poznać, kiedy osad na zębach psa przekształcił się w kamień. Świadczy o tym nieprzyjemny zapach z pyska naszego pupila. Psy cieszące się zdrowym zestawem zębów nie powinny mieć cuchnącego oddechu. Brzydki zapach powinien od razu zaalarmować nas, że coś niedobrego dzieje się z zębami zwierzaka. Kamień często daje się też rozpoznać wzrokowo już po krótkiej inspekcji psiego pyska.
Dodatkowo, jeśli pies nie chce jeść, ale nie wykazuje innych oznak choroby, również najpewniej oznacza to, że nie może gryźć, choć bardzo chce, bo nadmiar kamienia nazębnego lub infekcja dziąseł albo zębów sprawiają mu ból.
Jak w takim razie pomóc psu, który ma problemy z zębami?
Jak dbać o zęby psa: leczenie psich zębów
Jeśli pies wydziela nieprzyjemny zapach z pyska lub wprost odczuwa ból przy jedzeniu, jest już za późno na profilaktykę. Należy zaprowadzić zwierzę do weterynarza, który wyczyści mu zęby pod pełną narkozą, podobnie jak ludzki dentysta. Kamień usuwa się albo mechanicznie, albo za pomocą ultradźwięków.
Po wyczyszczeniu zwierzakowi zębów w gabinecie, należy zastosować się do wszystkich wskazówek lekarza weterynarii, który wyjaśni, jak w przyszłości dbać o jamę ustną naszego pupila. Zęby psa powinny być też sprawdzane przez weterynarza w czasie ogólnego badania kontrolnego, co najmniej raz w roku, a najlepiej częściej.
Kluczem do zdrowia psich zębów i dziąseł jest zapobieganie odkładaniu się kamienia nazębnego i związanych z nim infekcji bakteryjnych. Profilaktyka opiera się na stosowaniu u psa odpowiedniej diety, lub przynajmniej uzupełnianiu jej o specjalne smakołyki dentystyczne, a także na regularnym szczotkowaniu psich zębów.