Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies szczeka na własne odbicie? Twój pupil widzi w lustrze o wiele więcej niż myślisz
Jakub Pasek
Jakub Pasek 24.03.2022 18:41

Dlaczego pies szczeka na własne odbicie? Twój pupil widzi w lustrze o wiele więcej niż myślisz

pies w lustrze
instagram.com/piccolo_niccolo

Dlaczego pies szczeka na własne odbicie? Psu zdaje się, że za szybą znajduje się inny zwierzak. Czworonogi nie mają świadomości tego, jak wyglądają. Wiele z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże są. Trudno więc oczekiwać, żeby rozpoznały swoje odbicie. Zdarza się nawet, że obszczekują swoją sylwetkę widoczną na szybie mijanego budynku lub  kałuży. Z wiekiem jednak uczą się ignorować takie zjawiska. Po kilku próbach orientują się, że nie uda im się dostać do kolegi po drugiej stronie.

Dlaczego pies szczeka na własne odbicie?

Psy rozpoznają siebie nawzajem po zapachu. Zwierzak z łatwością jest w stanie wskazać swój mocz, nie potrafią jednak rozpoznać swojego odbicia w lustrze. Podstawowym zmysłem jest dla nich węch. Wrażenia odbierane za pomocą wzroku i smaku stanowią jedynie jego dopełnienie. 

Często jednak zdarza się tak, że pies na spacerze najpierw zobaczy, a dopiero potem poczuje zapach swojego kolegi. Większość z nich ekscytuje się jednak od razu kiedy ich kompan znajdzie się w polu widzenia. Ten sam mechanizm zachodzi, gdy czworonóg patrzy w lustro.

Początkowo pies sądzi, że naprzeciw niego stoi obce zwierzę, które jakimś cudem niezauważone przemknęło się na jego teren. Czworonóg, chcąc bronić siebie i swojej rodziny przed intruzem zaczyna szczekać. Niektóre bardziej towarzyskie zwierzaki, szczekaniem próbują skłonić nowo poznanego kolegę z drugiej strony lustra do wspólnej zabawy. Zazwyczaj biegają też tuż przy jego krawędzi.

To jak na swoje odbicie zareaguje pies, wiele mówi o jego usposobieniu. Możesz w ten sposób sprawdzić, czy twój pupil jest przyjaźnie nastawiony do innych czworonogów, nie narażając się przy tym na nieprzyjemności w razie gdyby okazało się inaczej. 

Test lustra dostarcza nam wiele wiedzy o zwierzętach

Test lustra, czyli zadanie mające na celu sprawdzenie, czy podmiot badania jest w stanie rozpoznać swoje odbicie, od lat zajmuje ważne miejsce w psychologii ludzi i zwierząt. Człowiek dość wcześnie zdaje sobie sprawę z tego, że to jego odbicie uśmiecha się do niego z tafli zwierciadła.

Większość gatunków zwierząt nigdy jednak nie nabywa tej zdolności. Psy zaliczają się do tej grupy. Choć uczą się ignorować swoje odbicie, gdy zdadzą sobie sprawę z tego, że nie mają możliwości wejść w interakcję ze zwierzakiem znajdującym się po drugiej stronie, nie rozumieją zasady jego działania. 

W królestwie zwierząt jedynie naczelne, delfiny, orki, słonie oraz sroki są w stanie przejść ten test. Skąd wiemy, że wiedzą one, że znajdujące się przed nimi lustro odbija ich obraz? Na ich ciele umieszczana jest w sposób niezauważalny dla zwierzaka czerwona kropka. Jeśli patrząc na swoje odbicie, udaje im się namierzyć znaczek, uznajemy, że potrafią one posługiwać się tym przyrządem.

Możliwe jest, że więcej zwierząt radzi sobie z rozpoznawaniem się w lustrze. Świnie potrafiły nawigować w labiryncie, na którego końcu znajdowało się koryto z jedzeniem, korzystając z tego przyrządu. Ze względu na tryb życia, jaki prowadzą, ignorowały jednak umieszczony na ich ciele marker. 

źródło: psy.pl