Swiatzwierzat.pl Psy Dlaczego pies goni swój ogon?
unsplash/Rebecca Campbell

Dlaczego pies goni swój ogon?

28 grudnia 2020
Autor tekstu: Ewa Nalepa

Gonienie ogona to dla psa swoista rozrywka. Z reguły robi to po to, aby się wyszaleć, co szczególnie dotyczy dorastających szczeniąt. Czasem próbuje też w ten sposób odreagować stres. Nie wolno więc lekceważyć takiego zachowania czworonoga - często bywa czymś dużo poważniejszym, niż tylko niewinną zabawą.

Dlaczego pies goni ogon?

Pierwszy powód gonienia ogona to chęć zabawy. Najczęściej to zachowanie wykazują szczeniaki, które szukają sposobów na danie upustu swojej energii. Dorosłe psy też potrafią gonić swój ogon. Zabawa zwykle nudzi się po kilku minutach.

Trochę inaczej jest w sytuacji, gdy pies się nudzi. Kiedy dorosły czworonóg goni swój ogon za często, oznacza to, że w ciągu dnia nie ma zapewnionej wystarczającej dawki ruchu. Pies potrzebuje wtedy więcej zabawy, a także stymulacji umysłowej. Tę można zapewnić dzięki różnorakim zabawkom, przy których zwierzak musi się nakombinować, jak np. wyciągnąć z nich ukryte smakołyki.

Gonienie ogona jest też sposobem na odreagowanie stresu. Pies biegnie za nim, by go gryźć i w ten sposób sobie ulżyć. W tej sytuacji ważne jest ograniczenie liczby czynników stresujących, takich jak hałasy czy kłótnie. Problem może też leżeć po stronie innych zwierząt mieszkających w domu, które mogą być nieprzyjazne wobec psa. Ten będzie gonił swój ogon, czując, że jest w sytuacji bez wyjścia.

W przypadku nadmiernego stresu, konfliktów z człowiekiem czy innymi zwierzętami, warto odwiedzić behawiorystę. Można zastosować też obroże uspokajające, ale to nie zawsze wystarczy. Dużo lepszym sposobem jest eliminacja źródeł stresu.

Pies goni swój ogon - choroba 

Czasami jednak gonienie ogona jest wynikiem choroby. Jest to tak zwane zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, czyli, innymi słowy, nerwica natręctw. Pies z takim zaburzeniem cały czas czuje potrzebę wykonywania szeregu określonych czynności. Będzie wykonywał je w kółko i z czasem będą się nasilać.

Nieleczone zaburzenie obsesyjno-kompulsywne prawdopodobnie będzie narastać. Pies może coraz częściej próbować sięgać po swój ogon. Chce w ten sposób przynieść sobie ulgę.

W celu poradzenia sobie z problemem należy skontaktować się z psim behawiorystą lub weterynarzem. Specjalista będzie wiedział, co doradzić przy nerwicy natręctw. Nierzadko działanie na własną rękę może skończyć się źle zarówno dla psa, jak i właściciela.

Zobacz zdjęcie:

Źródło: petportal.pl

Obserwuj nas w
autor
Ewa Nalepa

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy