Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego labrador jest łakomy? Pani weterynarz ujawniła powód, mało kto miał pojęcie
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 24.04.2023 12:36

Dlaczego labrador jest łakomy? Pani weterynarz ujawniła powód, mało kto miał pojęcie

pies rasy labrador
pixabay/Chiemsee2016

Labrador to jedna z najbardziej lubianych przez ludzi ras psów. Na takiego czworonoga decyduje się wiele osób, które chcą mieć pewność, że zwierzę stanie się ich najlepszym przyjacielem. Niewątpliwie niektórzy opiekunowie szybko przekonali się, że to prawdziwe łakomczuchy. Jak się okazuje, istnieje na to pewne wytłumaczenie.

Na pewno nie raz czuliście na sobie błagalny wzrok pupila, który oznacza tylko jedno - spryciarz prosi o ulubiony smakołyk. Dla dobra jego zdrowia nie zawsze można tym prośbom ulec. Przeprowadzono badanie, które wykazało, dlaczego labradory są zazwyczaj dużo bardziej łakome, niż inne rasy psów. Jednak powód takiej tendencji może was naprawdę zaskoczyć!

Labrador to prawdziwy mistrz w proszeniu o smakołyki

Jesteśmy przekonani, że niejeden opiekun labradora doświadczył sytuacji, kiedy jego pupil wpatrywał się w niego ogromnymi oczami, prawie nie mrugając i głośno przełykał ślinę. Taka sytuacja nie pozostawia złudzeń, że sprytny czworonóg pragnie dostać swoją ulubioną przekąskę. Niestety, zdarza się, że prosi o nią zdecydowanie za często, niż pozwala na to racjonalne odżywianie.

Odmowy i unikanie kontaktu wzrokowego nie zawsze sprawiają, że pupil da za wygraną. Weterynarz z University of Cambidge w Wielkiej Brytanii - Eleanor Raffan w rozmowie z “Live Science” potwierdziła, że rasa ta ma ogromne skłonności do wykonywania czynności, które zapewnią im większą ilość jedzenia. Niestety brak silnej woli u właściciela często może przyczynić się do problemów zdrowotnych ich pupili.

Ostatnie pożegnanie. Weterynarz ostrzega: nigdy nie popełniaj tego błędu przy usypianiu psa

Odpowiedź zapisana w genach

Zaintrygowanie u dr Raffan pojawiło się, kiedy w klinice weterynaryjnej, w której pracowała, zauważyła tendencję do otyłości u labradorów. Po krótkiej rozmowie każdy z ich opiekunów odpowiadał, że jego pupil nieustannie prosi o przekąski i smakołyki. 

- Kiedy widzimy, że jakieś zachowanie jest bardziej typowe dla danej rasy, możemy założyć, iż odpowiadają za to geny - twierdzi dr Eleanor Raffan.

Podczas badań wstępnych na jaw wyszło, że większość otyłych przedstawicieli rasy ma wariację genu POMC, gromadzącego się w jednym miejscu. To skutkowało tym, że pies nie zdaje sobie sprawy, iż jest najedzony i ciągle prosi o więcej.

- Gdy ten mechanizm nie działa, jak należy, zwierzaki nie czują nigdy sytości i są bardziej pobudzone, widząc pożywienie - mówi weterynarz.

Po przebadaniu kolejnych 700 psów na jaw wyszło, że wspomniana wariacja występuje u jednego na cztery zwierzaki

Dlaczego labrador jest łakomy_ Pani weterynarz ujawniła powód, mało kto miał pojęcie (1).jpg
unsplash/Alexander Grey
 

Przykre konsekwencje zbyt dobrego serca opiekuna labradora

Niestety zbyt częste dokarmianie pupila często wiąże się z jego nadwagą. Dodatkowe kilogramy u psa mogą mieć wiele przykrych konsekwencji, choćby problemami ze stawami, czy cukrzycą. 

Dr Raffan uważa, że nie da się ot tak nauczyć zwierzaka, aby przestał prosić o jedzenie. Jednak widząc jego tendencję do przybierania na wadze, poleca zaraz po ograniczeniu smakołyków zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. 

- To nie jest tak, że kiedy labrador jest otyły, to nie możemy w ogóle walczyć z jego apetytem – jest to po prostu dużo cięższe niż w przypadku innych psów - podsumowuje.

źródło: karusek.com.pl

Myślał, że przechytrzy kota, grubo się pomylił. Już nigdy nie zlekceważysz sprytu swojego mruczka
kot siedzący przed drzwiami
Właściciel kocura o imieniu Moulder postanowił przetestować jego spryt i inteligencję. W tym celu postawił pojemnik z wodą pod drzwiami, by uniemożliwić mu opuszczenie pomieszczenia. Zwierzak szybko rozpracował mechanizm i udowodnił, że jest nie do zatrzymania. Ten filmik tylko potwierdza teorię, że mruczki to prawdziwe bystrzaki. Koty są mądrzejsze, niż myślisz, a nowe analizy tylko to potwierdzają. Naukowcy, którzy chcą lepiej zrozumieć zdolności poznawcze kotów, przeprowadzili już wiele badań i praktycznych eksperymentów w tym kierunku. Niektórzy uważają, że nagranie zamieszczone przez właściciela Mouldera to kolejny dowód na ponadprzeciętną inteligencję, jaką mogą wykazać się niektórzy mruczący przyjaciele człowieka.
Czytaj dalej
Gęś błąka się po cmentarzu w poszukiwaniu zmarłego partnera. Dźwigała ciężar złamanego serca
gęś na cmentarzu
Para gęsi - Blossom i Bud - zamieszkała na cmentarzu Riverside w Marshalltown. Inicjatywa miała na celu nie tylko zapewnić zwierzętom miejsce do życia, ale także pocieszenie żałobnikom odwiedzających nekropolię. Wszystko działało zgodnie z założeniami, jednak do czasu. Bud odszedł, ale Blossom wciąż go szuka. Widząc tęsknotę gęsi za utraconą miłością, pracownicy cmentarza postanowili zabawić się w swatkę.Para gęsi Blossom i Bud tworzyła idealny duet. Nie opuszczali się niemal na krok i robili wszystko razem. Niestety w sierpniu 2022 roku zarząd cmentarza przekazał bardzo smutne wieści - jeden z ptaków odszedł, a drugi nie mógł sobie poradzić z pustką w sercu po utraconej miłości. 
Czytaj dalej